اتحادیه عرب اشاره کرد که سران عرب در مکه اواخر ماه می گذشته گرد هم آمدند «تا همه تجاوزهای ایرانی علیه مبنای آزادی کشتیرانی در آب های بین المللی خلیج فارس و دریای عمان را محکوم کنند» و «طرحی را به شورای اتحادیه عرب درباره این مساله مورد اهتمام جهان عرب ارائه کردیم».

به گزارش جماران؛ اتحادیه عرب در یکصد و پنجاه و دومین نشست عادی خود در سطح وزیران خارجه روز سه شنبه در قاهره ادعای دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی را در دستور کار اصلی خود قرار داد.

احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب در نشست وزیران امور خارجه این اتحادیه ادعا کرد که «دخالت ها ی ایران در امور عربی طی ماه های گذشته از همیشه خطرناک تر و متهورانه تر شده است» به گونه ای که از سطح بحران های داخل کشورها فراتر رفته و به «تهدید امنیت دریانوردی و انتقال انرژی» در خلیج فارس منجر شده است.

ابوالغیط اشاره کرد که سران عرب در مکه اواخر ماه می گذشته گرد هم آمدند «تا همه تجاوزهای ایرانی علیه مبنای آزادی کشتیرانی در آب های بین المللی خلیج فارس و دریای عمان را محکوم کنند» و «طرحی را به شورای اتحادیه عرب درباره این مساله مورد اهتمام جهان عرب ارائه کردیم».

دبیر کل اتحادیه عرب افزود: ادامه وضعیت جنگ داخلی در بعضی کشورهای عربی خطر اول است که امنیت ملی عربی را تهدید می کند زیرا به دیگران اجازه دخالت  در امور داخلی اعراب می دهد.

ابولغیط افزود: این دخالت های ناپسند حاصلی جز توسعه نفوذ دیگران و جنگ های نیابتی و ریختن خون های عربی برای اهداف دیگران ندارد.

او از ضرورت همکاری برای حل بحران لیبی گفت. همچنین درباره یمن تصریح کرد: ما از همراهی طرف های مختلف با دعوت پادشاهی سعودی برای گفت و گو و توقف مواجهه های تاسف آور در جنوب یمن استقبال می کنیم؛ رودررویی هایی که همه ما را اندوهگین کرد. اتحادیه عرب همچنان به گزینه صلح در یمن با به رسمیت شناختن دولت عبد ربه منصور هادی پایبند است.

دبیر کل اتحادیه عرب مدعی شد: آشکار است  که طرف حوثی صاحب تصمیم نیست و دستورات را از کشور دیگری دریافت می کند. ما از ایران دوباره می خواهیم که از یمن دست بردارد و حمایت شبه نظامیان با پول و اسلحه را رها کند و زمین یمن را به سکویی برای تهدید امنیت و ثبات کشورهای همسایه تبدیل نکند.

ابوالغیط بعد از پرداختن مفصل به ادعاهای ضد ایرانی خود موضوع فلسطین را نیز خالی از عریضه نگذاشت و گفت: اسرائیل در حال حاضر از پوشش و حمایت سیاسی آمریکا استفاده می کند که به آن امکان تجاوز به سرزمین های عربی در برخی کشورهای منطقه داده است و این بازی اسرائیل با آتش اقدامی نمایشی است که پشت آن، هدفی جز تبلیغات انتخاباتی نیست.

طرح کمیته چهارجانبه عربی علیه ایران

موضوع دورهمی کمیته چهارجانبه عربی متشکل از امارات، عربستان سعودی، بحرین و مصر در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در قاهره پایتخت مصر نیز ادعای دخالت ایران بود.

روز سه شنبه انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات که به مواضع ایران ستیزانه و ستایش از مواضه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی معروف است ریاست نشست کمیته چهارجانبه را در حاشیه اجلاس وزرای خارجه اتحادیه عرب بر عهده داشت.

احمد ابوالغیط دبیر کل اتحادیه عرب نیز در این نشست حضور داشت.

از طرح و تصمیم این کمیته درباره مواجهه جدید ضد ایرانی و جزئیات آن چیزی منتشر نشد اما این کمیته گزارشی را بررسی کرد که دبیرخانه اتحادیه عرب آن را در ارتباط با «تحولات بحران مرتبط با ایران» تهیه کرده است و راه های مقابله با دخالت های ادعایی ایران در امور داخلی کشورهای عضو اتحادیه عرب در ابعاد سیاسی، اقتصادی و رسانه ای مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.