اخبار مرتبط

رئیس حفاظت اطلاعات قوه قضاییه مطرح کرد:

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه محاسبه اینکه کدام سازمان به عدالت نزدیک‌تر و کدام به فساد نزدیک‌تر است، کار سختی نیست، ادامه داد: بخش‌هایی داریم که کار آن‌ها نظارت و شاخص‌هایی هم داریم که هر سازمان می‌تواند خود را اندازه‌گیری کند.

به گزارش جماران؛ رئیس قوه قضائیه گفت: هر بخشی در دولت که می‌خواهد یک مجوز، یک موافقت اصولی و امتیاز را به بخش خصوصی بدهد باید بیشتر مورد نظارت قرار گیرد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید ابراهیم رئیسی امشب در جلسه شورای اداری استان کردستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی اظهار داشت: خوشحالم که در این ایام مبارک و اعیاد در جمع مسئولان ارشد، فرماندهان و مدیران پرتلاش و زحمت‌کش کردستان حضور دارم.

وی با اشاره به اظهارت استاندار کردستان مبنی بر کاهش بیکاری، افزایش اشتغال و رونق تولید گفت: شنیدن چنین خبرهایی و به حرکت درآمدن چرخه اقتصاد خوشحال‌کننده است.

رئیس قوه قضائیه در پاسخ به دغدغه رئیس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس در مورد ضرورت انتقال زندان‌ها به خارج از شهر تصریح کرد: دستگاه قضایی از این پیشنهاد استقبال کرده و در سراسر کشور آمادگی انتقال زندان‌ها به حاشیه شهرها را داریم.

وی یکی از راه‌های کاهش ورودی پرونده‌های حقوقی به دستگاه قضایی را نحوه نوشتن متن قرارداد و چگونگی تنظیم قرارداد‌های رسمی عنوان کرد.

رئیسی با تاکید بر اینکه باید در سازمان و اداره «عدالت» حکم‌فرما باشد، گفت: شاخصه‌هایی همچون «مدیریت سازمان، قوانین و مقررات عادلانه‌تر حاکم بر آن، روابط سازمان با دیگران و دیگران با سازمان» نشانگر سازمان عادل و جلوه عدالت است.

وی ادامه داد: عدالت به معنای این است که هر کسی جای خودش باشد؛ یعنی یک انتصاب نابه‌جا انتصاب غیرعادلانه است، دادن حقی به کسی که صاحب این حق نیست و میدان دادن به کسی که نباید به او میدان داده شود، بی‌عدالتی است؛ امضا را برای کسی کردن که نباید این امضا زیر نامه او شود بی‌عدالتی است.

رئیس قوه قضائیه با یادآوری اینکه در قرآن کریم چند بار واژه فساد آورده شده است، معنای فساد را خروج هر چیزی از اعتدال خواند و اظهار کرد: در سازمان‌ها باید مدیران عادلانه عمل کنند؛ زیر مجموعه را عادلانه بچینند؛ باید و نباید مقررات بر تمام مجموعه سازمان عادلانه باشد؛ اقدامات سازمان براساس قانون باشد و خلاف قانون صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه محاسبه اینکه کدام سازمان به عدالت نزدیک‌تر و کدام به فساد نزدیک‌تر است، کار سختی نیست، ادامه داد: بخش‌هایی داریم که کار آن‌ها نظارت و شاخص‌هایی هم داریم که هر سازمان می‌تواند خود را اندازه‌گیری کند.

رئیس قوه قضائیه در تبیین شاخص‌ها به دستگاه‌های برون دستگاهی برای نظارت اشاره کرد و افزود: باید دید که شاخص آیا میزان پرونده موجود در دستگاه قضایی است؟ از دادگستری کردستان و سنندج بپرسیم چند پرونده از فلان سازمان در دادگاه و دادسرا مطرح است، از دیوان محاسبات بپرسیم چند پرونده نسبت به خلاف مقررات در این سازمان در دیوان محاسبات مطرح است، به سازمان بازرسی بگوییم که از این سازمان چند پرونده و موضوع تخلف مطرح است، از اداره کل رسیدگی به شکایت استانداری بپرسیم شما که بر دستگاه‌های اداری نظارت می‌کنید چند مورد در مجموعه شما مطرح است، از حراست‌ها به عنوان مجموعه وزارت‌ اطلاعات و مرتبط با سازمان اطلاعاتی کشور بپرسیم در مجموعه شما در مورد این سازمان چند مطلب مطرح است.

وی به دستگاه‌های نظارت درون سازمانی اشاره کرد و ادامه داد: باید دید در درون سازمان چه شاخص‌هایی وجود دارد که نشان دهد آیا روابط ناسالم، رشوه، پورسانت، پارتی‌بازی و روابط ناصحیح بین مجموعه و مجموعه با بیرون وجود دارد یا خیر.

رئیسی با ذکر اینکه در این رابطه نقش اساسی با مدیران است، خاطرنشان کرد: به اعتقاد بنده بیش از هر کس و پیش از هر کس نسبت به نظر دادن در مورد سازمان، مدیریت می‌تواند نقش‌آفرین باشد چرا که یکی از وظایف مهم مدیران نظارت و کنترل است.

وی خطاب به مدیران ارشد استان تاکید کرد: مجموعه خود را دائما رصد و کنترل کرده که با آن شاخص‌ها، چقدر نزدیک به صلاح و چقدر به فساد نزدیک شده است.

رئیس قوه قضائیه بیان کرد: با همکاری خود مدیران و تعیین شاخص‌ها می‌توان مشخص کرد که چه دستگاهی به صلاح نزدیک شده و چه دستگاهی علامت خطر می‌دهد که در این‌ صورت این دستگاه روابطش، روابط ناسالم است و باید در آن یک اصلاح جدی ساختاری و رفتاری صورت گیرد.

وی با بیان اینکه گاهی ساختارها، ساختار غلطی است، عنوان کرد: اصلاً گاهی خود ساختار فسادزاست که باید اصلاح شود، گاهی هم باید اصلاح رفتار‌ها شود و گاهی هردوی آن‌ها نیاز است که باید این موضوع تسریع یابد.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید هر کدام از سازمان‌ها در اجرای عدالت اداری، مجری عدالت باشند، خاطرنشان کرد: هر بخشی در دولت که می‌خواهد یک مجوز، یک موافقت اصولی، امضای طلایی و امتیاز را به بخش خصوصی بدهد، باید بیشتر مورد نظارت قرار گیرد چرا که رعایت این امر مهم می‌تواند به نظارت برون‌سازمانی کمک کند.

وی با تاکید بر رعایت اخلاق الهی و حرفه‌ای در انجام وظایف خود گفت: گسترش این امر مهم در سازمان‌ها منجر به کاهش جرم و تخلفات اداری می‌شود.

رئیسی در پایان سخنان خود یادآور شد: در وجب به وجب خاک استان کردستان، خون‌های پاکی برای ایجاد امنیت و آرامش ریخته شده تا امروزه مردم بتوانند در سایه نظام زندگی مستقل و پر از آرامشی داشته باشند.

وی با بیان اینکه کردستانی‌ها؛ مردمانی متدین، نجیب و پایبند به مبانی نظام و ارزش‌ها هستند، تصریح کرد: باید در راستای رفع موانع اشتغال و تولید در استان تلاش کرد.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه مدیران باید جهادی عمل کرده و شب و روز نشناسند، بیان کرد: محرومیت‌زدایی، رفع مشکلات فقرا و محرومین همیشه دغدغه رهبری است و باید مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد.

وی تاکید کرد: باید در سازمان‌ها روابط سالم، پاک از هر گونه آلودگی، قانومند و کارآمد برای گره‌گشایی از زندگی مردم، روابط متأثر از ضوابط و هرگونه رابطه ناسالم مذموم شمرده شود و امیدواریم بتوانیم وظایف خود را به‌درستی انجام دهیم.

رئیس قوه قضائیه در پایان سخنان خود با اشاره به گله‌مندی استاندار کردستان در مورد مطرح کردن مسئله فساد در استان تاکید کرد: پیشنهاد می‌شود استاندار کارگروهی را با حضور چند نفر از دستگاه‌های نظارتی و مدیران تشکیل دهد و مدیران سازمان‌ها و ادارات خود را با شاخص‌های تعیین‌ شده ارزیابی کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

رئیس حفاظت اطلاعات قوه قضاییه مطرح کرد:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.