خطیب نماز عید قربان تصریح کرد: علامه طباطبایی در دستورالعملی که به یک دانشجوی خود می‌نویسد می‌گوید هر تصمیمی که می‌خواهی اتخاذ کنی آیا برای آخرتت مفید است؟ امام(ره) سال‌ها قبل از پیروزی انقلاب در نجف اشرف در پاسخ به پیام تسلیت اتحادیه اسلامی آمریکا و اروپا در پی شهادت دکتر شریعتی نامه‌ای مرقون داشتند و گفتند من که زندگی‌ام به اسلام خدمتی نکرد امیدوارم مرگم موجب خدمتی شود.

به گزارش جماران؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه اول نماز عید قربان امروز تهران با اشاره به شخصیت حضرت ابراهیم(ع) گفت: حضرت ابراهیم از انبیای بزرگ الهی است و اسحاق و یعقوب پیامبران برگزیده هستند که خداوند آن‌ها را از بین قاطبه انسان‌ها برگزید. این گزینش الهی است، که بر اساس ملاک صورت می‌گیرد. شخصیت‌هایی که قرآن کریم آن‌ها را صاحبان قدرت و منزلت می‌داند. این اشخاص دارای مبانی اعتقادی مستحکم، دارای اصول و ارزش‌های اخلاقی و آراسته به عمل صالح هستند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: اقتدا به حضرت ابراهیم(ع) یعنی آراسته شدن به عمل دارای علم و معرفت و ایمان؛ این عمل‌ها انسان‌ساز است. تقوا عبارت است از ایمان و عمل و صالح و آراستگی به بصیرت و عمل برآمده از علم. خداوند به انسان‌هایی که آراسته به عمل صالح و دانش و ایمان هستند پاداش و جایزه‌ای ویژه مرحمت می‌کند و آن جایزه این است که این انسان‌ها همواره یاد قیامت هستند. یکی از والاترین ثمرات عمل صالح توجه کامل به عالم آخرت است، این باعث می‌شود انسان نگاه بلندمدت به دست بیاورد و در ادامه با نگاه به سعادت ابدی حرکت می‌کند و فقط جلوی پای خود را نمی‌بیند.

خطیب نماز عید قربان تصریح کرد: علامه طباطبایی در دستورالعملی که به یک دانشجوی خود می‌نویسد می‌گوید هر تصمیمی که می‌خواهی اتخاذ کنی آیا برای آخرتت مفید است؟ امام(ره) سال‌ها قبل از پیروزی انقلاب در نجف اشرف در پاسخ به پیام تسلیت اتحادیه اسلامی آمریکا و اروپا در پی شهادت دکتر شریعتی نامه‌ای مرقون داشتند و گفتند من که زندگی‌ام به اسلام خدمتی نکرد امیدوارم مرگم موجب خدمتی شود. امام خمینی در اندیشه خوب مردن است. تمام تفکر امام(ره) معطوف به آن بود که مرگ زیبایی داشته باشد چراکه او مجاهد فی سبیل الله است.

این نماینده ادوار مجلس در خطبه دوم نماز عید قربان با اشاره به نماز عید بیان کرد: دعاهایی که در قنوت‌های نماز گفته شد باید به آن توجه شود. خداوندا جامعه ما را در تمام امور خیر که پیامبر و اهل بیت او را وارد کردی وارد کن. یعنی من گام را در جای پای آن‌ها بگذارم. ملت اسلام شما باید گام‌های خود را در جاهایی بگذارید که ابراهیم(ع) گذاشت. قرآن می‌فرماید ملائکه نازل شدند و اعلام کردند ما پیام‌آور عذاب برای قوم لوط هستیم. ابراهیم مفاسد آنها را خوب می‌شناسد اما وقتی پیام را دریافت می‌کند، ابراهیم با خداوند و ملائکه بحث و درخواست می‌کند که عذاب را نازل نکنید.

حجت الاسلام ابوترابی فرد اظهار داشت: انبیای الهی دغدغه گنه‌کاران و اهل معصیت را دارند و برای این اهل معصیت نگران هستند. خداوند را ببینید چگونه از ابراهیم تجلیل می‌کند. ابراهیم اولا باگذشت بود. آیا ما در جامعه خود به این خصیصه آراسته هستیم. آیا برای آنان که احساس می‌کنند در مسیر حق گام بر نمی‌دارند بحث می‌کنیم یا از آن‌ها فاصله می‌گیریم.

وی افزود: شما اهل نماز جمعه و جماعت شما باید بیش از دیگران دغدغه داشته باشید. یکی از مهمترین دستورالعمل‌های سید آزادگان که خیل عظیم آزادگان با همه وجود در این راه قدم برداشتند این بود که خطاب به برادران هم بند خود عرض می‌کرد نباید یک نفر از ما در این اسارت جا بماند. همه با هم باید استقامت و ایستادگی کنیم و همه با هم باید برای ملت ایران، نیروهای مسلح و رهبری پیام‌آور عزت باشیم.

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: در ایام سیاه اسارت آزادگان ما حتی یک بار پیام ندادند که ما خسته شدیم، پیامشان این بود که ما ایستاده‌ایم. ما مردان استقامت و ایستادگی هستیم. مبارزه با شرک و کفر و استکبار و زیاده‌خواهی از دیگر ویژگی‌های ابراهیم(ع) بود. این مجسمه‌ها چیست که شما ملازم آن‌ها شده‌اید. این آمریکا کیست که شما در برابر او خضوع و تواضع می‌کنید؟ این قدرت‌های استکباری چه شأنی دارند که ملت‌ها را مقهور کرده‌اند؟ اروپا و بریتانیای دیروز از ملت بزرگ ایران درس بیاموزید از شخصیت خودتان در برابر آمریکا دفاع کنید. از هویت خود دفاع کنید.

نایب رئیس اول مجلس نهم ادامه داد: اروپای تسلیم در برابر نظام سلطه و در برابر آمریکا است. اما ملت ایران و اسلام و جبهه مقاومت چه درس زیبایی از مدرسه حضرت ابراهیم آموخته است. امام بزرگوار روح بلندت با حضرت ابراهیم(ع) محشور باد چگونه به ما درس قدرت آموختی؟ چگونه دنیای اسلام را در برابر نظام سلطه به یک جبهه مقاوم تبدیل کردی؟ ای رهبر معظم ای خلف صالح امام و ای مرد ایستادگی و استقامت این مدرسه‌ای که شما گشوده‌اید مدرسه اقتدار ابراهیمی است و تداوم راه حضرت ابراهیم است.

وی تصریح کرد: به خدا سوگند در مورد این بتان شما تدبیری اتخاذ خواهم کرد. این جان کلام رهبر و قرآن است. ملت اسلام و مردم شجاع و مستقل عراق و سوریه و دلیرمردان لبنان، حزب الله مقاوم و یمن شما در راه ابراهیم(ع) گام بر می‌دارید. ایستادگی در برابر بت‌ها و مجسمه‌های بی‌جان و بی‌روح. اقتدار ملت ایران در هفته‌های اخیر چگونه به نمایش گذاشته شد؟

خطیب نماز عید سعید قربان عنوان کرد: این سبزپوشان مقتدر پهپاد رادارگریز آمریکا را هدف قرار ندادند بلکه شخصیت پوشالی آمریکا را هدف قرار دادند و ابهت آمریکا را فرو ریختند. این کشتی انگلیسی نبود این بریتانیای کبیر بود که در برابر قدرت ملت بزرگ ایران احساس ضعف کرد. این قدرت ابراهیمی است و راه ابراهیم است و نتیجه آن این است که توطئه‌ها را به نردبانی برای عزت مردم ایران تبدیل می‌کند.

ابوترابی‌فرد گفت: این راهبرد قطعی جمهوری اسلامی ایران است که این راهبرد چهار دهه است در دنیای اسلام نهادینه شده و آن مقابله سازمان‌یافته و گسترده با منافع نامشروع و زیاده‌خواهی ایالت متحده و نظام سلطه، ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی که نمایندگی نظام سلطه در منطقه جنوب غربی آسیا را عهده دار است و دستش به خون رزمندگان و مردان و زنان و جوانان و کودکان فلسطینی آغشته است.

رئیس پیشین نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه تهران افزود: ایستادگی در برابر این جریان مفسد الهام از مدرسه حضرت ابراهیم(ع) است. خلق قدرت و استفاده بهینه از قدرت برای ارتقای جایگاه امت اسلامی، به استقبال خطر رفتن، با آرمان‌های بلند و مبانی مستحکم مبتنی بر دانش است. ما در سالگرد پیروزی قهرمانان لبنان، حزب الله مقاوم در جنگ ۳۳ روزه قرار داریم.

وی با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهور لبنان عنوان کرد: ایشان در سالگرد جشن آزادی سرزمین‌های اشغالی جنوب لبنان می‌گوید درود بر آنان که صبر و ایستادگی کردند، درود بر آنان که دفاع کردند و خون‌هایشان خاکمان را آبیاری کرد. این رزمندگان شجاع و سربازان انقلاب و بازوان رهبر انقلاب اسلامی از شاگردان مدرسه ابراهیم(ع) هستند که این راه را آغاز کردند و با قدرت ادامه می‌هند. سفاکان رژیم صهیونیستی بدانند آنان که در مسجد الاقصی بر برادران و خواهران مسلمان فلسطینی ما یورش بردند بدانند که بر سرنیزه تکیه می‌توان کرد اما بر سرنیزه نمی‌توان نشست. رژیم صهیونیستی، آل سعود، آل خلیفه بر سرنیزه نشسته‌اند و رژیم‌هایی که بر سرنیزه نشسته‌اند قطعا محکوم به نابودی و زوال هستند.

ابوترابی فرد با اشاره به وضعیت منطقه کشمیر هند اظهار کرد: عقلانیت و مدیریت مبتنی بر اخلاق و علم وحدت کشور را خلق می‌کند. مبادا به سرنیزه روی بیاورید. ملت مسلمان کشمیر جزوی از امت اسلام است و هر حرکت غیرقابل دفاع و منطقی و هر برخورد غیر اصولی با هر فردی از جامعه اسلامی برخورد با امت اسلام است. مسلمانان و غیرمسلمان‌ها صدها سال است در شبه قاره هند با هم زندگی مسالمت‌آمیز کرده‌اند. حکمرانان و حاکمان باید زندگی مسالمت‌آمیز انسان‌ها را با یکدیگر استحکام ببخشند. جامعه و منطقه ما ظرفیت تنش و نزاع را ندارد.

وی افزود: ما دغدغه آرامش و وحدت امت اسلام و صلح در شبه قاره هند و دغدغه همکاران و برادران و خواهران مسلمان خود را در دنیای اسلام داریم. امیدوارم دولتمردان شبه قاره در هندوستان و پاکستان با عقلانیت و دانش و فضایل انسانی راه را برای حراست از حقوق انسان‌ها و مسلمانان به ویژه در کشمیر هموار کنند و ما شاهد دوستی و مودت برادران و خواهران خود در شبه قاره باشیم.

ابوترابی فرد گفت: لازم می‌دانم در پایان عرایضم از پیام الهام بخش رهبر معظم انقلاب برای مسلمانان جهان که پیام وحدت، پیام ایستادگی در برابر نظام سلطه، پیام شجاعت و قدرت در برابر زیاده‌خواهی زیاده‌خواهان است تشکر داشته باشم. امیدوارم امت اسلام همچنان این راه را با وحدت کلمه تداوم ببخشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.