اخبار مرتبط

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به برخی از وظایف شورای نگهبان گفت: این شورا نمی تواند شایستگی ها و کارآمدی ها را تضمین کند و امکان سنجش شایستگی نمایندگان را ندارد اگرچه فرد را تائید صلاحیت می کنیم اما نمی توانیم تضمین دهیم که در طول انتخابات یا پس از آن مرتکب هیچ تخلفی نشود، به همین علت برخی از نمایندگان تائید شده فعلی در دوره بعدی انتخابات، صلاحیت آنها تائید نخواهد شد.

به گزارش جماران؛ سخنگوی شورای نگهبان با تاکید براینکه شورای نگهبان جناحی عمل نمی کند، گفت: این شورا بر اساس قانون و اسناد رسمی عمل کرده و نتیجه انتخابات ادوار گذشته هم مؤید این موضوع است.

عباسعلی کدخدایی شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی درباره جابجایی اعضای شورای نگهبان، افزود: جابجایی اعضا در این شورا طبیعی است، دوره اعضای شورای نگهبان ۶ سال و قابل تمدید است.

او ادامه داد: در مدت کوتاهی سه تن از اعضای شورای نگهبان از جمله آیت الله مومن، آیت الله شاهرودی و محمدرضا علیزاده مرحوم شدند و همچنین پایان دوره سه نفر از فقها و سه نفر از اعضای شورای نگهبان است که طبیعتاً ممکن است تغییراتی اتفاق بیفتد.

کدخدایی با اشاره به اینکه اعضای حقوقدان شورای نگهبان را رئیس قوه قضائیه به مجلس شورای اسلامی معرفی می کند، افزود: مجلس از میان اعضای پیشنهادی، افرادی را انتخاب می کند.

وی با تاکید بر لزوم اجرای وظایف قانونی شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی، گفت: این تغییرات در شورای نگهبان را نباید تحول تلقی کنیم بلکه روال طبیعی است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی، فقهای شورای نگهبان توسط رهبر معظم انقلاب انتخاب می شوند، افزود: وظیفه اصلی اعضای شورای نگهبان، اعلام نظر درباره مصوبات و انطباق آن با شرع و قانون اساسی است و نباید سلایق شخصی و سیاسی خود را دخالت دهند اما به عنوان انسان، سلایقی را هم دارند.

کدخدایی درباره تمهیدات شورای نگهبان برای انتخابات پیش رو از جمله انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، گفت: مهمترین اقدام، اصلاح قانون انتخابات بود که متاسفانه ناتمام ماند بنابراین قانون موجود اجرا می شود که جدول زمان بندی از جمله زمان استعفا، رسیدگی به صلاحیت ها، تبلیغات و برگزاری انتخابات، رسیدگی به شکایات و اعلام صحت و سقم نتایج قطعی انتخابات در این قانون بیان شده است.

او ادامه داد: در حوزه الکترونیک، احتمالاً احراز هویت را به طور الکترونیکی انجام خواهیم داد.

کدخدایی با اشاره به اینکه انسان ممکن الخطاست، گفت: انتخابات را هم انسان ها برگزار می کنند در نتیجه مسئولان اجرایی، نظارتی و مردم امکان تخلف دارند به همین علت قانون گذار نحوه برخورد با انواع تخلفات و رسیدگی به آن را پیش بینی کرده است.

وی افزود: اگر برخورد سریع و قاطع با تخلفات داشته باشیم انتخابات، سالم خواهد بود.

کدخدایی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری دوره گذشته گفت: همکاری خوبی با قوه قضائیه داشتیم و این قوه فارغ از سمت ها و مقام، به خوبی و جدی با تخلفات، برخورد و احکامی را صادر کرد.

وی درباره الکترونیکی شدن انتخابات هم افزود: الکترونیکی شدن در برخی مواقع، سرعت و اطمینان را افزایش می دهد اما در همه مراحل، این گونه نیست لذا اعلام کردیم در حد اختیارات با امکانات خوب وزارت کشور تا جایی که مطمئن شویم رای مردم مخدوش نمی شود با الکترونیکی برگزار شدن انتخابات، همراهی خواهیم کرد.

کدخدایی در ادامه سخنان خود با اشاره به نقاط قوت و ضعف برگزاری الکترونیکی انتخابات، افزود: در برخی اوقات، آرای الکترونیکی در بعضی مراحل، قابلیت بازیابی ندارد و باید این امکان وجود داشته باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اظهارات اخیر یکی از چهره های سیاسی درباره شورای نگهبان و مطرح کردن اتهاماتی علیه این شورا گفت: بخشی از این موضوع به وقوع اتفاقاتی در دستگاه های مختلف مربوط می شود و بخشی دیگر هم اظهارات او درباره شورای نگهبان است، برخی افراد ممکن است با ادعای نفوذ در شورای نگهبان و با طرح ادعاهایی از دیگران کلاهبرداری کنند و این ربطی به شورای نگهبان ندارد.

وی افزود: از این فرد خواستیم که تخلفات را به مقام های صالح مربوط گزارش کند اما این کار را نکرد و ما علیه وی در هیات نظارت بر عملکرد نمایندگان، طرح دعوا کردیم اما تاکنون چیزی به ما اعلام نشده است.

کدخدایی ادامه داد: از این ادعای کذب، زیاد مطرح می شود اما کسی که ادعایی دارد باید آن را ثابت کند و اگر تخلفات اثبات شود، سپاسگزار خواهیم شد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه و در پاسخ به این پرسش که آیا برخی از نمایندگان با وعده دریافت آپارتمان، از استیضاح وزراء انصراف داده اند و شورای نگهبان هم پس از اطلاع، آنها را رد صلاحیت کرده است؟ گفت: به این شکلی که مطرح شده، چیزی خاطرم نیست اما اگر گزارش تخلفی به ما ارائه شود برخورد می کنیم و در ادوار گذشته هم کسانی بوده اند که سوء استفاده های مالی کرده اند و با آنها برخورد کردیم.

کدخدایی با اشاره به برخی از وظایف شورای نگهبان گفت: این شورا نمی تواند شایستگی ها و کارآمدی ها را تضمین کند و امکان سنجش شایستگی نمایندگان را ندارد اگرچه فرد را تائید صلاحیت می کنیم اما نمی توانیم تضمین دهیم که در طول انتخابات یا پس از آن مرتکب هیچ تخلفی نشود، به همین علت برخی از نمایندگان تائید شده فعلی در دوره بعدی انتخابات، صلاحیت آنها تائید نخواهد شد.

وی افزود: اگر نمایندگان در چارچوب وظایف قانونی خود اقداماتی انجام دهند شورای نگهبان اقدامی نمی کند.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: ۶ هزار نامزد را برای کسب ۲۹۰ کرسی نمایندگی مجلس تائید کردیم اما در نهایت، مردم با تشویق گروه های سیاسی به افراد مورد نظر خود رای دادند آیا آنها مسئولیت و نقشی ندارند؟

وی افزود: برخی افراد گفته اند که بعضی از گروه های سیاسی برای قرار دادن اسم آنها در لیست خود، تقاضای پول کرده اند و چون پول نداشته اند نتوانستند در آن لیست قرار گیرند.

کدخدایی در بخشی دیگری از سخنان خود درباره ادعای برخی افراد مبنی بر اینکه اگر آرای نمایندگان، شفاف شود ممکن است شورای نگهبان با توجه به آن، افراد را تائید یا رد صلاحیت کند، گفت: این موضوع، خنده دار است و رویه شورای نگهبان چنین نبوده است و قانون هم چنین اجازه ای را به این شورا نمی دهد.

وی افزود: بر اساس اصل ۸۶ قانون اساسی، نمایندگان در قبال اقدامات و آرای خود در مجلس به حسب نمایندگی شان، مصون هستند همچنین بسیاری از نمایندگان زیر طرح ها و لوایح را امضاء می کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در بخشی دیگری از سخنان خود درباره اصلاح قانون انتخابات گفت: بخشی از آن مربوط به اصلاح قانون انتخابات است و جلسات مختلف کارشناسی در این باره برگزار شد اما سال گذشته در هنگام اصلاح پیش نویس این قانون، برخی نمایندگان، موضوع استانی شدن را مطرح کردند با این حال اعلام کردیم که اگر این موضوع ایرادهای شورای نگهبان را نداشته باشد تائید می کنیم.

کدخدایی ادامه داد: این طرح در درون اصلاح قانون انتخابات مطرح شد و تلاش کردیم استانی شدن به گونه ای باشد که بتواند حقوق همه بخش ها را تامین کند و موجب کاهش مشارکت و مسائل امنیتی نشود اما این گونه نشد.

وی افزود: ایرادهای ما به بخش اصل قانون انتخابات، بسیار اندک بود و اگر همین الان بخش استانی شدن قانون انتخابات، کنار گذاشته شود و مجلس بقیه اصلاحات را به شورای نگهبان ارسال کند، این شورا با بسیاری از آن موافق است.

کدخدایی افزود: اینکه نماینده، ۱۵ درصد در شهرستان و بقیه را از استان رای بگیرد درست نیست و این موضوع موجب از دست دادن ارتباط نماینده با حوزه انتخابیه اش می شود و موجب کاهش مشارکت و به وجود آمدن مسائل قومیتی می شود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره سخنانی که در بخش بازنگری قانون اساسی مطرح می شود، گفت: نباید شتابزده عمل شود چون برخی ها در مباحثی که مطرح می کنند می خواهند به طرح نخست وزیری سابق برگردند.

کدخدایی افزود: نسبت به قانون اساسی و اصلاحات، مخالف نیستم و نمی توانیم مخالف باشیم چون اصل ۱۷۷ قانون اساسی، اصلاح قانون اساسی را پیش بینی کرده است اما موضوع این است که آیا اکنون نیازمند اصلاح هست یا خیر؟

وی اضافه کرد: همچنان از ظرفیت های قانون اساسی از جمله ظرفیت تفسیر می توانیم استفاده کنیم و برخی از اصول قانونی اساسی شاید هنوز به درستی اجرا نشده باشد و می توانیم از آن استفاده کنیم و هر وقت دیدیم این ظرفیت ها به پایان رسید و نیازمند اصلاح شدیم می توانیم اصلاح و بازنگری کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین گفت: این شورا جناحی عمل نمی کند بلکه بر اساس قانون و اسناد رسمی عمل می کند و نتیجه انتخابات ادوار گذشته هم مؤید این موضوع است.

کدخدایی درباره ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان افزود: برخی اوقات طرح هایی در مجلس مطرح می شود که ظاهراً حمایتی است اما زمانی که وارد مواد می شویم می بینیم به گونه ای تنظیم شده که مدافع حقوق افراد نیست و یا مسائل شرعی در آن رعایت نشده است. در خصوص لوایح باید همه چیز با هم دیده شود.

وی درباره ادعای مطرح شده یکی از افراد درباره انتخابات سال ۸۸ هم گفت: ادعای عجیب و غریبی که مطرح می شود نباید به آن توجه شود بسیاری از دوستان این فرد در همان سال ۸۸ اعلام کردند تقلبی صورت نگرفته است و نماینده آقای موسوی در شورای نگهبان در محضر مقام معظم رهبری اعلام کرد که در کشور ما تقلب، امکان پذیر نیست اکنون پس از ۱۰ سال، شخصی آمده آمار گنگی را اعلام کرده است و ادعای تقلب دارد.

کدخدایی افزود: شورای نگهبان وظیفه دارد در همه انتخابات، آمار و ارقام را بررسی و آمار نهایی و درست را اعلام کند و معمولاً آمار نهایی شورای نگهبان با آمار وزارت کشور، متفاوت است.

وی تاکید کرد: شورای نگهبان حجت و اسناد و مدارکی داشته و بر مبنای آن، آمار را اعلام کرده است.

کدخدایی ادامه داد: اکنون ضرورتی وجود ندارد تا امثال من بخواهند در این باره شهادت بدهند زیرا ۱۰ سال پیش شهادت ها را داده ایم و مدعی باید مدارک متقن و محکمه پسند داشته باشد و صرف بیان ادعا کافی نیست و این ادعا، مضحک و کذب است و ارزش پاسخگویی ندارد و به همین علت شکایت و تعقیب هم نکردیم.

سخنگوی شورای نگهبان با تأکید بر اینکه ادعای اضافه شدن ۸ میلیون رأی، مضحک است، افزود: این ادعا نیاز به مدرک و سند معتبر و محکمه پسند دارد.

کدخدایی گفت: شورای نگهبان جناحی عمل نمی کند بلکه بر اساس قانون و اسناد رسمی عمل می کند و نتیجه انتخابات ادوار گذشته هم مؤید این موضوع است.

وی افزود: کسانی که صلاحیت آنان در شورای نگهبان تأیید نمی شود می توانند به این شورا مراجعه کنند تا اسناد و مدارک را در اختیار آنان قرار دهیم و آنان می توانند از خود دفاع کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان امنیت آراء را موضوع مهمی برشمرد و تاکید کرد: این شورا در حوزه انتخابات باید پاسدار حق الناس باشد و امین مردم است تا آرای مردم به درستی شمارش شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.