مقامات دولتی آمریکا آگاه از اوضاع به دیلی بیست گفتند که مقامات سازمان های مختلف اطلاعاتی آمریکا ارزیابی کرده اند که فعالیت جدید ایران که مقامات دولت آمریکا از آن به عنوان توجیهی برای حضور نظامی در خلیج فارس یاد می کنند ، در واکنش به اقدامات تهاجمی و تهدیدآمیز دولت آمریکا در دو ماه گذشته انجام شده است.

به گزارش جماران؛ یک نشریه آمریکایی به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا با رد ادعاهای مقامات دولت آمریکا درباره 'تهدید ایران' تاکید کرد که این تهدیدهای ادعایی ایران تنها واکنشی به اقدامات تهاجمی و تحریک آمیز آمریکا است.

بر اساس این گزارش ، تندروهای دولت دونالد ترامپ در دو هفته گذشته مدعی افزایش تهدید ایران شده اند. اما مقامات اطلاعاتی آمریکا ارزیابی می کنند که اقدامات ایران در واکنش به اقدامات دولت آمریکا بوده است. 

مقامات دولتی آمریکا آگاه از اوضاع به دیلی بیست گفتند که مقامات سازمان های مختلف اطلاعاتی آمریکا ارزیابی کرده اند که فعالیت جدید ایران که مقامات دولت آمریکا از آن به عنوان توجیهی برای حضور نظامی در خلیج فارس یاد می کنند ، در واکنش به اقدامات تهاجمی و تهدیدآمیز دولت آمریکا در دو ماه گذشته انجام شده است. 

شورای امنیت ملی ، سی آی تای و دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا حاضر به اظهارنظر برای درج در این گزارش دیلی بیست نشده اند. 

همچنین چندین تن از قانونگذاران آمریکایی آگاه از اطلاعات آمریکا درباره ایران به دیلی بیست گفتند که اقدامات باصطلاح تهاجمی ایران - مانند ادعای برنامه ریزی برای حمله به تاسیسات دیپلماتیک آمریکا در عراق و سوار کردن موشک در قایق های ماهیگیری در خلیج فارس - در واکنش به اقدامات واشنگتن برای تحت فشار قراردادن ایران انجام شده است. 

قانونگذاران آمریکایی گفته اند که تصمیمات دولت ترامپ برای سخت کردن تحریم نفت ایران و قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان های تروریستی بطور خاص اقدامات تحریک آمیزی بوده اند .

سناتور جمهوریخواه 'جان کورنین' از تگزاس گفت: آشکار است که ایرانی ها از کارزار فشار حداکثری دولت آمریکا علیه ایران خوشحال نیستند و بنابراین گمان می کنم که واکنش نشان می دهند و برخی از تهدیدها بسیار نگران کننده است. 

کورنین گفت: اگر دولت آمریکا از تشدید فشارها خودداری کرده بود ، این تهدید جدید ایران محقق نشده بود. 

دیلی بیست در ادامه تاکید کرد که سیاست فشار آمریکا موجب نشده که رهبران ایران تمایلی به امتیاز دادن پیدا کنند. 

در حقیقت همانطور که وال استریت ژورنال هم گزارش داده است ، بنا به ارزیابی چندین مقام اطلاعاتی آمریکا ، وضعیت ایران در قبال منافع آمریکا در واکنش مستقیم به اقدامات دولت آمریکا است که تهاجمی تر شده است . 

'جیم هیمز' عضو دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا این مساله را تائید کرد و گفت: اعتقاد دارم که بسیاری از فعالیت های ایران در پاسخ به مواضع تهاجمی ما در منطقه است. 

هیمز بتازگی در یادداشتی در روزنامه 'یو اس ای تودی' که به همراه سناتور 'کریس مورفی' نوشت ، از اقدامات تهاجمی و تحریک آمیز دولت آمریکا انتقاد کرد. 

یک قانونگذار آمریکایی دیگر نیز در گفتگو با دیلی بیست نیز به ارتباط بین اقدامات دولت آمریکا و مواضع تهاجمی ایران اذعان کرد. 

این عضو کنگره گفت: هیچ چیزی در منطقه نیست که بر اساس آن ما باید بمب افکن های بی-52 و یک ناوگروه و تفنگداران دریایی به آنجا اعزام کنیم. 

این ایده که کارزار فشار حداکثری می تواند موجب تلافی جویی ایران شود از نظر ناظران امور ایران کاری منطقی است. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.