اخبار مرتبط

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: قدرت مقاومت حتی در نیروی زمینی چه در حال دفاع چه در حال هجوم بالاست. دشمن می‌داند که مقاومت قادر است وارد الجلیل شود... اسرائیل با آنکه غزه محاصره است، می‌ترسد وارد آن شود. آیا اسرائیل میخواهد وارد جنوب [لبنان] شود؟ امروز در سالروز فرمانده شهید بدرالدین، به نیابت از مجاهدان مقاومت قاطعانه می‌گویم، نیروها و تیپ‌های ارتش اسرائیل اگر وارد جنوب شوند، در مقابل دوربین‌ تلویزیون‌های جهانی نابود خواهد شد.

به گزارش جماران؛ دبیر کل حزب‌الله لبنان در سالروز شهادت یکی از بزرگ‌ترین فرماندهان میدانی خود، شایعات درباره احتمال جنگ اسرائیل علیه لبنان را «جنگ روانی وسیع» توصیف کرد.

«سید حسن نصرالله» عصر امروز پنجشنبه، به مناسبت سالروز شهادت «سید مصطفی بدرالدین» مقلب به «ذوالفقار» از فرماندهان مهم حزب‌الله، سخنرانی کرد.

نصرالله ابتدای سخنان خود را به تمجید از شهید بدرالدین اختصاص داد و در خصوص ویژگی‌های شهید، گفت، «او از نسلی است که در عنفوان جوانی به مسیر مقاومت پیوست و یکی از فرماندهان شد».

دبیر کل حزب‌الله لبنان شهید ذوالفقار را جزء آن دسته از مجاهدان و فرماندهان مقاومت دانست که از جوانی به مسیر مقاومت پیوستند و در کنار روحیه ایمانی، تدین، جهادی و هوشمندی، روحیه احساس مسئولیت بالایی داشت... او و هم‌قطارانش زمانیکه در وضعیت امت اسلامی تفکر می‌کردند و وضعیت آن را می‌دیدند، احساس مسئولیت می‌کردند و زمانی که شکست دنیای عربی و سلطه‌جویی آمریکا و اسرائیل را می‌دیدند، دردمند می‌شدند. امروز در لبنان برخی تعجب می‌کنند اگر احساس مسئولیت نشان بدهی و غم مردم و وطن و مقدسات امت را بخوری و حتی برخی این را خیانت به وطن خود می‌دانند. اگر شما غم اتفاقات جاری در سوریه، عراق، بحرین و یمن را بخوری، این [سیاست] عدم دخالت نیست. 

بخش دوم سخنرانی؛ جنگ روانی اسرائیل

نصرالله در بخش دوم سخنان خود دو نکته درباره اسرائیل گفت. نکته اول این بود که آمریکایی‌ها در خفا و آشکار به همراهی برخی کشورهای اروپایی و کشورهای عربی خلیج [فارس] تلاش می‌کند فضایی را القاء کنند و تحلیل‌ها و خبرهای [به ظاهر] پنهانی بدهند که اسرائیل قصد دارد به لبنان حمله کند و جنگ خواهد بود. 

من امروز به همه لبنانی‌ و کسانی که به تحولات لبنان توجه دارم بگویم که این سیاست ارعاب، هدفش جنگ روانی وسیعی است که می‌خواهد لبنان، مسئولان و مردم لبنان را تحت فشاری قرار بدهد که امتیازاتی بدهند. 

نکته بعد، قدرت لبنان است که ارتش و ملت و مقاومت را دارد. مقاومت را اکنون در تیررس خود قرار داده‌اند تا بگویند که برای اینکه به شما حمله نشود، دست از مقاومت بردارید. برای همین سفرا، دیپلمات‌ها و مایک پامپئو (وزیر خارجه آمریکا) به لبنان می‌آیند تا این را بقبولانند. میگویند اگر در مسئله مرزها، مرز دریایی، مزارع شبعا یا سلاح و موشک مقاومت امتیاز ندهید، اسرائیل به شما حمله خواهد کرد. این خلاصه این فشارها و شایعات است. 

اجازه ندهید شما را مرعوب کنند و علیه شما جنگ روانی راه بیندازند. لبنان با ارتش و مقاومتش قدرتمند است... ما قدرتی حقیقی و جدی داریم. حتی در رژیم صهیونیستی -ژنرال‌های بزرگی در رژیم دشمن هستند که معترفند- نقاط ضعف زیادی وجود دارد. این باید در نظر گرفته شود. مقاومت امروز بر خلاف همه تحریم‌ها که نمی‌تواند برای زمان طولانی ادامه یابد، قدرتمند است.. اسرائیل می‌خواهد جنگ را بیندازد؟ مسئله شروع جنگ علیه لبنان چگونه است؟ برخی در اسرائیل می‌گویند که جنگ باید سریع و با موفقیت همراه باشد. آیا می‌توانند؟ 

قدرت مقاومت حتی در نیروی زمینی چه در حال دفاع چه در حال هجوم بالاست. دشمن می‌داند که مقاومت قادر است وارد الجلیل شود... اسرائیل با آنکه غزه محاصره است، می‌ترسد وارد آن شود. آیا اسرائیل میخواهد وارد جنوب [لبنان] شود؟ امروز در سالروز فرمانده شهید بدرالدین، به نیابت از مجاهدان مقاومت قاطعانه می‌گویم، نیروها و تیپ‌های ارتش اسرائیل اگر وارد جنوب شوند، در مقابل دوربین‌ تلویزیون‌های جهانی نابود خواهد شد... مردم لبنان باور کنید که آن زمانی که جنوب لبنان با یک تیپ [نظامی] اشغال می‌شد، گذشت. امروز برخی در لبنان هنوز احساس ضعف می‌کنند مقابل اسرائیل و حاضرند کوتاه بیایند. اما کسانی که به مردم و مقاومت و ارتش خود اعتماد دارند، نباید مرعوب شوند و جایز نیست که امتیاز بدهند و حتی یک وجب خاک خود را واگذار نکنند. 

نکته دوم درباره اسرائیل، درباره مزارع [اشغالی] شبعاست. آنکه مجاز است بگوید این نقطه [شبعا] خاک لبنان است یا خیر، حکومت لبنان است.

موضوع مزارع شبعا از سال 2000 مطرح است و بحث‌های طولانی تا امروز شده است. حکومت لبنان، مزارع شبعا را خاک اشغالی اعلام کرده است. تا زمانی که حکومت با همه بخش‌های خود اینجا را خاک لبنان و اشغالی می‌داند، ما در مقاومت، مشکلی نداریم و آن را اشغالی می‌دانیم و حرف دیگران که چه می‌گویند دیگر برای ما مهم نیست. اینکه بگویند لبنانی است، سوری است یا فلسطینی، به هر حال خاک امت ماست.

سوریه و حضور مقاومت

نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود به حضور شهید بدرالدین در سوریه پرداخت و گفت، هر روز که می‌گذرد، درست بودن تصمیم ما برای حضور در سوریه [برای مبارزه با تروریسم] روشن‌تر می‌شود. هر چه بیشتر می‌گذرد و نقاب‌های بیشتر می‌افتد و اسناد بیشتری رو می‌شود و اعتراف‌ها و اذعان‌های مسئولان سابق، وزیر خارجه سابق، نخست‌وزیر سابق‌ها بیان می‌شود، روشن می‌شود که صددرصد مقاومت در زمان و مکان صحیح قرار گرفته و تصمیم گرفته است. 

در سوریه توطئه‌ای آمریکایی، اسرائیل و سعودی در جریان بود که برخی کشورهای خلیج [فارس] نیز در آن حضور داشتند... آمریکا، عربستان و این کشورها با همه کسانی که آوردند و پول دادند، تلاش کردند که در سوریه تغییر ایجاد کنند. از جمله اسناد و شواهد داعش است. داعش چگونه توانست بر حدود چهل تا چهل‌وپنج درصد خاک سوریه مسلط شود؟ بر بیشتر الفرات، دیرالزور، المیادین، صحرای سوریه تا تدمر و اطراف حمص و اردوگاه یرموک (در ریف دمشق) تا سویداء و شرق حماه و حمص و شرق حلب، که حدود 45 درصد می‌شود. و همزمان بر نیمی از مساحت عراق نیز مسلط شده بود و به نزدیکی کربلا و بغداد رسیده بود. از کجا آمدند؟ از کجا سلاح آوردند؟ از که پول گرفتند؟ از که؟ نباید فراموش کنیم. نه ما لبنانی‌ها که ضربه‌شان را در بقاع [و شرق لبنان] خوردیم و نباید فراموش کنیم که چه خواهد کرد. داعش کیست و تفکرش چیست؟ تفکرش وهابی است که در عربستان و مدارس دینی و دانشگاه‌ها و مساجد سعودی ساخته می‌شود و با پول سعودی و با درخواست آمریکا به دیگر نقاط دنیا صادر می‌شود... آمریکا بود که از عربستان خواست تا تفکر وهابی را منتشر کند. پس حمایت و درخواست از آمریکا بوده و حمایت مالی از عربستان سعودی بوده است. 

خب، نیروهایش از کجا آمدند؟ از نقاط مختلف دنیا. بیشترین تعداد، دارای ملیت سعودی بودند. چه کسی آنها را حمایت مالی و تسلیحاتی و لجستیک کرد و مرزها را روی آنان باز کرد که قصد سوریه و عراق و سپس ایران را داشتند. طرح داعش چه بود؟ بنای کشوری دموکراتیک؟ که مردم نمایندگان خود را در انتخابات برگزینند؟ داعش انتخابات را کفر می‌داند و کسی که در صف انتخابات بایستد، مهدور الدم می‌داند. به افغانستان نگاه کنید که چه کرده‌اند. این‌ داعش ساخته کیست؟ ساخته آمریکا.

ژنرال وسلی کلارک از فرماندهان اروپایی ایالات متحده قبلا گفته بود که چرا داعش تشکیل شد. او میگوید دوستان و متحدان ما گفتند که چه کردند... آنها گفتند که ما نمی‌توانیم پلاکاردی دست بگیریم و بگوییم که بیایید با حزب الله بجنگید برای همین داعش تشکیل شد. 

هشدار به عراق درباره ترامپ و داعش

برنامه این بود که سوریه و سران آن تسلیم شوند. اما سوریه تسلیم اراده و دیکته آمریکا نشد آن هم در زمانی که همه جز ایران و برخی نیروهای مردمی تسلیم شده بودند. اینکه سوریه به پایان خط برسد، خواسته و هدف آمریکا و اسرائیل است. به برادران خود در عراق هشدار می‌دهم که ترامپ در حال اجرای وعده‌های انتخاباتی خود است. هر آنچه در تبلیغات گفته بود دارد انجام می‌دهد. انتقال سفارت به قدس و خروج از توافق هسته‌ای ایران و طرح کردن طرح معامله قرن. از جمله چیزهایی که گفتند این است که عربستان سعودی گاو شیرده است و باید بدوشدش و دوشیدش. گفت یا نگفت؟ از جمله دیگر چیزهایی که گفتند این است که نفت [منطقه] حق آنان است. در انتخابات گفتند. گفتند می‌رویم به منطقه و نفت عراق را می‌گیریم و پولی که دادیم، [با این کار] می‌گیریم. این پیشینه ترامپ است. او نفت عراق را حق خود می‌داند. داعش وسیله آمریکا بود برای این هدف. داعش در شرق فرات کجاست؟ کجا رفت؟ چه کسی دارد داعش را به افغانستان می‌برد؟ بنابراین داعش کارکردی دارد. طرح داعش نابود کردن ارتش‌ها و ملت‌هاست. جدای از اینکه شکست خورده یا نخورده، باید گفت که اهداف بزرگی را محقق کرد. آبشاری از خون راه نینداخت؟ تخریب‌هایی که کرده سال‌ها زمان نیاز ندارد که درست شود؟ ارتش و مردم را از بین نبرد؟ 

داعش هنوز تهدید به شمار می‌رود. درست است. خلافت ادعایی و حکومت ادعایی تمام شد. مساحت زیادی از عراق و سوریه که اشغال بود، آزاد شد. داعش و گرگ‌های تنهای آن و انتحاری‌های آن هنوز هستند. و ممکن است در عراق دوباره بازسازی و راه‌اندازی شود. داعش برای عراق  و سوریه هنوز تهدید است. داعش مأموریت دارد در افغانستان جنگ را ادامه دهد تا اینکه به آسیای میانه برسد. برای همین صدای برخی مسئولان روسیه بلند شده است. تا اینکه امروز به سریلانکا رسیده است. کسانی که این کشتار را در سریلانکا به راه انداخته‌اند، چه کسی پشت اندیشه اینان است؟ آیا عربستان سعودی نیست؟‌ بنابراین داعش هنوز تهدید قلمداد می‌شود. باید از حیث سیاسی، نظامی، امنیتی و رسانه‌ای با آن مقابله شود. 

 

اصرار آمریکا بر جنگ یمن

نباید در مقابل اصرار آمریکا و عربستان بر ادامه جنگ یمن با سکوت روبه‌رو شود. همچنین اعدام‌هایی که در عربستان انجام شد نباید در مقابل آن سکوت کرد. همه مقابل این جنایات سکوت کرده‌اند چرا ؟ چون پول بر منافع سایه انداخته است... گناه این افراد چه بود؟ حضور در اعتراضات و تحصن‌ها؟ بیان نظرات؟ برخی این را محکوم کردند و تمام. باید بفهمیم در دنیایی زندگی می‌کنیم که نه قانون دارد، نه ارزش، نه اخلاق جز قدرت پول... عربستان کشوری است که کسی مثل جمال خاشقچی را می‌آورد و می‌کشد. این عربستان هر خدمتی به آمریکا می‌کند، ترامپ می‌آید و به سران سعودی اهانت می‌کند.

نصرالله گفت، ترامپ به سران سعودی اهانت می‌کند و آمریکایی‌ها می‌خندند. من از ملک سلمان خوشم نمی‌آید اما زمانیکه شنیدم ترامپ چه گفته، دلم سوخت... آنانکه در لبنان از عربستان حمایت می‌کنند، کجا هستند؟ بعدا ترامپ چه گفت؟ گفت ما 450 میلیارد دلار از عربستان گرفته‌ایم. این پول ما شخص آل سعود است؟ البته چیزی به نام عربستان سعودی نیست. اسمش شبه جزیره حجاز است. این پول از آل سعود است یا مردم؟ مردم از سومال تا اندونزی از گرسنگی دارند جان می‌دهند؟ این پول مال کیست که به ترامپ می‌دهند؟‌

نصرالله در بخش پایانی به مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا پرداخت و گفت، این دیپلمات که باید مظهر صبر و شکیبایی دیپلماتیک باشد، با شفافیت کامل می‌آید و اذعان می‌کند که مرتکب دروغ و فریبکاری و دزدی شده زمانیکه رئیس سیا بوده است. او گفته، ما دروغ گفتیم و فریب دادیم و دزدیدیم. می‌گوید که شعار دانشکده نظامی که در آن درس خوانده است این بود که دروغ نگو، فریب نده و ندزد. اما گفته وقتی رئیس سیا بودم این کار را کردیم.  او الان در رأس هرم دیپلماسی آمریکاست. او گفته که دروغگو، فریبکار و دزد است. پس آنکه بر آمریکایی‌ها تکیه کرده یا اعتماد میکند که آنها می‌آیند و مشکلات ما را حل می‌کنند بداند که آنها می‌آیند و خواسته‌های خودشان را دیکته می‌کنند و هیچ چیز جز اسرائیل و منافعش برای آنها اهمیت ندارد. 

در پایان این بحث باید یادآوری کنم که نباید غافل شد که داعش هنوز خطرش هست و کارکرد جدید پیدا خواهد کرد. 

مسائل داخلی لبنان

نصرالله با اشاره به مسائل داخلی و مشکلات لبنان گفت، ترجیح می‌دهد که نظرات در رسانه‌ها گفته نشود و به جای آن می‌توان در جلسات داخلی مسائل را بحث و بررسی کرد. خیلی از مسائلی که در رسانه مطرح می‌شود در طرح بودجه نیست و باید برخی نگرانی‌ها را رفع کرد. آنچ اکنون باید عمل شود، صرفه‌جویی و اصلاحات اقتصادی است و بانک‌ها نیز باید مسئولیت خود را بر عهده بگیرند. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.