قیمت نفت پس از اظهارات مقام ارشد اقتصادی روسیه مبنی بر افزایش تولید اوپک برای مقابله با اقدام‌های نفتی اخیر آمریکا، اندکی پایین آمد.

به گزارش جماران، نفت خام برنت که به بشکه‌ای ۷۱ دلار رسیده بود از ۱۸ تا ۲۵ سنت کاهش پیدا کرد و در روز دوشنبه با کاهش ۵۰ سنتی بسته شد. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت ۶۳ دلار و ۳۲ سنت معامله شد که با کاهش هشت تا ۱۳ سنتی رو‌به‌رو بود.

«آنتوان سیلوانوف» وزیر اقتصاد روسیه گفت که تصمیم اوپک و مسکو برای افزایش تولید به منظور مقابله با اقدام‌های یکجانبه آمریکا ممکن است قیمت هر بشکه را تا ۴۰ دلار نیز کاهش دهد.

«ادوارد مویا» تحلیلگر بازار انرژی در این‌باره گفت: «بازار این نگرانی را داشت که روسیه با افزایش تولید نفت موافقت نکند که اخیرا می‌بینیم این نگرانی بازار برطرف شده است.»

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و همراهانش مانند روسیه موسوم به اوپک پلاس در ماه ژوئن نشست برگزار کرده و تصمیم خواهند گرفت که به مقدار افزایش تولید مشخصی برسند. این جلسه در حالی برگزار می‌شود که در توافق قبلی اعضا تصمیم بر این شد که از اول ژانویه تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار  بشکه به مدت شش ماه بر تولید اعضا اضافه شود.

«بنجامین لو» تحلیلگر بازار بورس سنگاپور گفت: «اقدام‌های اخیر آمریکا در محدود کردن تاسیسات نفتی منجر به روند صعودی در افزایش قیمت‌ها شده بود»

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی اظهار کرده است که در ماه می آینده هفت میدان اصلی آمریکا که ۸۰ هزار بشکه در روز تولید می‌کرده است، تولید خود را تا رکورد هشت میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.

اگرچه کاهش قیمت های اخیر با وجود کاهش تولید ایران و ونزوئلا به دلیل تحریم های آمریکا صورت گرفته ولی تحرکات اخیر لیبی و نگرانی از شعله‌ور شدن آتش جنگ در این کشور ممکن است باعث افزایش قیمت‌ها شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.