اخبار مرتبط

ایران و اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام گفت‌وگوهای فشرده‌ای برای تضمین منافع اقتصادی ایران از برجام داشته‌اند.

به گزارش جماران؛ سفارت انگلیس در تهران روز سه‌شنبه از ملاقات هیاتی به ریاست «راب مکر» سفیر انگلیس با مقام‌های بانک مرکزی ایران درباره سازوکارمالی اروپا خبر داد.

سفارت انگلیس در تهران با انتشار پیامی در توییتر افزود که در این دیدار علاوه بر سازوکار مالی اروپا، درباره حمایت انگلیس از تجارت در ایران رایزنی شده است.

در این ملاقات، کیث ولینگز مدیر بخش بازرگانی سفارت انگلیس و سایمون پنی کمیسیونر امور تجاری دولت در حوزه خاورمیانه، افغانستان و پاکستان که امروز صبح وارد تهران شدند نیز حضور داشتند.

ایران و اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام گفت‌وگوهای فشرده‌ای برای تضمین منافع اقتصادی ایران از برجام داشته‌اند. 

وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن‌ماه گذشته اعلام کردند کانال ویژه پرداخت اروپا و ایران تحت عنوان «سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا' (اینستکس - INSTEX) به ثبت رسمی رسیده است. 

این سازوکار در گام نخست تجارت کالاهای اساسی (مواد غذایی و دارو) را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما به‌تدریج دامنه‌اش گسترش خواهد یافت.

یک دیپلماتیک انگلیس پیش‌تر در گفت‌وگو با ایرنا گفته بود که پس از راه‌اندازی سازوکار مالی اروپا، شرکت‌های انگلیسی برای ازسرگیری روابط تجاری با ایران ابراز علاقه کرده‌اند.

وی این مساله را نشانه عالی در واکنش به راه‌اندازی این سازوکار توصیف کرد که به گفته وی نشان می‌دهد جامعه جهانی 'این واقعیت را درک کرده که ایران بازار عظیم دست‌نخورده‌ای از خریداران بالقوه است.' 

نشست کمیسیون مشترک برجام هم قرار است فردا در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزرای خارجه ایران و 1+4 (آلمان،‌ انگلیس، فرانسه، روسیه و چین) در وین پایتخت اتریش برگزار ‌شود. انتظار می‌رود که موضوع سازوکار ویژه مالی اروپا در این نشست موردبحث و بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.