وزارت دارایی روسیه اعلام کرد این کشور در حال بررسی امکان استفاده از یورو در روابط تجاری خود با کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

به گزارش جماران،  به نقل از اسپوتنیک، ولادمیر کولیچف- معاون وزیر دارایی روسیه نیز گفته است روسیه در حال بررسی امکان استفاده از یورو در مراودات مالی با شرکای اروپایی خود از جمله در بخش انرژی است.

کولیچف به خبرنگاران گفت: چیزی که مشهود است این است که دست کم در کوتاه مدت و میان مدت، انعقاد معاهدات پولی و استفاده از یورو تنها راه ممکن است. وی گفت چنین تصمیمی مزایای زیادی برای کشورهای اروپایی خواهد داشت چرا که از طرفی موجب تقویت جایگاه یورو در جهان می‌شود و از سوی دیگر امنیت انرژی اروپا در صورت تحریم‌های جدید آمریکا را تضمین می‌کند.

به گفته معاون وزیر دارایی روسیه، از آنجا که یورو یکی از ارزهای جهانی است، کنار گذاشتن دلار و استفاده از یورو کار دشواری نخواهد بود.

مسکو اخیرا تلاش‌های زیادی برای رهایی از سلطه دلار و کنار گذاشتن آن از بخش‌های مختلف اقتصادی خود انجام داده است. آنتوان سیلوانوف- وزیر دارایی روسیه پیشتر در جمع خبرنگاران از برنامه این وزارت خانه و "وی تی بی" بانک برای کنار گذاشتن تدریجی دلار از اقتصاد روسیه خبر داده بود. طبق این برنامه، روسیه تا پایان سال ۲۰۲۴ از سلطه دلار آزاد خواهد شد. برنامه‌ای که با وجود دشواری انجام آن می‌تواند مزایای فراوانی داشته باشد.

ولادمیر پوتین- رئیس جمهور روسیه اخیرا گفته بود آمریکا با تضعیف اعتماد کشورهای جهان به دلار، اشتباه استراتژیکی را مرتکب می‌شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.