حسین فاضلی هریکندی در پنجمین نشست شورای مدیران دادگستری استان البرز که با محوریت بررسی طرح تحول قضایی استان البرز برگزار شد، با اشاره به اغتشاشات پس از اجرای طرح ساماندهی مصرف بنزین، گفت: هرچند در نحوه اجرای طرح و اطلاع رسانی آن اشکالاتی وجود داشت و منجر به وقوع اعتراضاتی در کشور شد ولی با سوء استفاده برخی عناصر، این اعتراضات از مسیر خود خارج و منجر به اغتشاشاتی شد و خسارت‌های زیادی به اموال عمومی و خصوصی وارد کرد.

وی با تاکید بر اینکه بیانات روز یکشنبه رهبر معظم انقلاب تکلیف همه در خصوص این طرح را مشخص کرد، متذکر شد: این بیانات از سه منظر قابل تامل است نخست اینکه ایشان اصل اجرای طرح و تصمیم سران قوا را تایید کردند و بر اجرای آن صحه گذاشتند و دیگر اینکه اعتراض را با اغتشاش و شرارت برخی اشرار با سوء استفاده از فضای به وجود آمده دو مقوله جداگانه دانستند و سوم اینکه از مسئولان دستگاه‌ها و مدیران خواستند به وظایف قانونی خود عمل کنند که شامل قوه قضائیه هم می‌شود.

فاضلی هریکندی با اشاره به شرایط استان البرز در روزهای اخیر، گفت: خوشبختانه به غیر از کرج و فردیس تجمع غیرقانونی دیگری در هیچ از شهرها و مناطق استان گزارش نشد که در کرج و فردیس نیز با تلاش شبانه روزی مسئولان قضایی و انتظامی به ویژه دادستان‌های این حوزه‌ها، اغتشاشات خاتمه یافت.

رئیس کل دادگستری استان البرزر در ادامه گفت: همانطور که مسئولان قوه قضائیه نیز اعلام کردند با شرارت‌های پس از اجرای طرح برخورد قاطع و در چارچوب قانون انجام خواهد شد و از قضات خواسته شده وضعیت بازداشتی‌ها را سریعا تعیین تکلیف کنند و در صورت لزوم با وجود شرایط لازم با پذیرش تامین زمینه آزادی متهمان تا زمان رسیدگی را فراهم کنند.

برخورد قاطع در انتظار آشوبگران

وی تصریح کرد: نسبت به کسانی که در بین مردم اقدام به ایجاد رعب و وحشت، تحریق، تخریب و غارت اموال عمومی و خصوصی کرده‌اند برخورد جدی، قانونی و قاطع انجام خواهد شد.

بخش دیگری از سخنان رئیس کل دادگستری استان البرز در این نشست به تشکیل «شورای تحول قضایی  استان البرز» اختصاص داشت که وی در این باره، گفت: نگاه مدیریت جدید، ایجاد تحول در قوه قضائیه است و مقرر شده اقدامات جدیدی نسبت به دوره‌های قبل شکل بگیرد.

وی افزود: طرح تحول قوه قضائیه به منظور اجرا از تیرماه امسال به همه استان‌ها ابلاغ شد تا همانطور که رهبر انقلاب نیز تصریح کردند تحول در قوه قضائیه با حفظ اصول اما با تحول در شیوه‌ها و روش‌ها پیگیری شود.

فاضلی هریکندی به پیگیری اجرای طرح تحول قضایی در استان البرز اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح در استان از روزهای ابتدایی انتصاب با جدیت پیگیری شد ولی برای عملیاتی شدن دقیق آن نیازمند شناخت دقیقی از استان بودیم تا بتوانیم طرح تحول با نگاه استانی را تدوین کنیم.

ارائه گزارش دادگستری استان به رئیس قوه قضائیه

وی اضافه کرد: به این منظور جلسات متعدد درون سازمانی و برون سازمانی برای شناسایی مشکلات، نقاط ضعف و نقاط قوت، مسائل مبتلابه استان، وضعیت پرونده‌ها و کمبودها برگزار شد و از همه واحدهای قضایی استان اعم از دادسراها، دادگستری‌ها، واحدهای ستادی و شوراهای حل اختلاف بازدید به عمل آمد و به گفت‌و گو با مراجعان، همکاران قضایی و اداری پرداختیم که نتایج پس از جمع بندی در قالب گزارش ۱۰۰ روزه محضر رئیس محترم قوه قضائیه تقدیم شد.

وی به بخشی از دستاوردهای استان در هفته‌های اخیر اشاره کرد و متذکر شد: یکی از جدی‌ترین معضلات استان البرز وجود حجم بالای پرونده‌های مسن و مهم بود که با اقدامات انجام شده آمار این پرونده‌ها در استان کاهش محسوسی داشته است.

وی تصریح کرد: اوایل این هفته گزارش ۱۰۰ روزه در دو جلد شامل اقدامات ۱۰۰ روزه و نیازمندی‌ها و طرح تحول قضایی استان البرز محضر آیت الله رئیسی تقدیم شد.

سازوکار کمیته های هشت گانه

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: جلد نخست شامل هشت بخش و اقدامات کلی انجام شده است؛ جلد دوم نیز برنامه‌هایی است که برای تحول در استان تدوین شده و در بخشی به تببین وضعیت تحلیلی استان با سایر استان‌های کشور پرداخته‌ایم و نیازمندی‌های که بتوانیم اقدامات تحولی در استان را عملیاتی کنیم را برشمرده‌ایم.

وی درباره برنامه تحول قضایی استان البرز تشریح کرد: این برنامه در هشت محور تدوین شده و  هر محور برنامه‌های اجرایی و شیوه اجرایی مشخصی دارد و برای هر یک کمیته‌ای مبتنی بر اعضای مرتبط با اجرای برنامه‌ها تعیین شده تا بر اساس زمانبندی اقدامات خود را اجرایی کنند.

رئیس شورای قضایی استان البرز اضافه کرد: این طرح دارای هشت محور حوزه اقتصاد، تحول فرهنگی، کاهش ورودی و اطاله دادرسی، تحول در شاخص‌های اداری و ارتقای آن‌ها، تحول سامانه ها، تکریم و صیانت، ساماندهی اجرای احکام، ساماندهی پرونده‌های مسن و تعیین سازوکار رسیدگی به پرونده‌های مهم و ملی است.

وی متذکر شد: این برنامه بر اساس اسناد بالادستی، طرح تحول قضایی و دستورالعمل های ابلاغی رئیس محترم قوه قضائیه تدوین شده است؛ تفاوت استان البرز با سایر استان های کشور این است که تنها استانی هستیم که بر اساس نیازسنجی‌ها، اولویت‌ها و شرایط استان اقدام به طراحی و اجرای طرح تحول قضایی ویژه استان خود خواهیم کرد.

طرح بومی

فاضلی هریکندی خصیصه مهم این طرح را بومی بودن آن دانست و تصریح کرد: اولین استانی در کشور هستیم که برای تمام حوزه‌های طرح تحول قضایی برنامه‌های بومی را تدوین و اجرایی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح ۱۰۰ برنامه تحولی با زمانبندی مشخص تدوین شده، گفت: هر ماه حدقل یک برنامه تحولی در استان البرز اجرایی خواهد شد و گزارش اقدامات در بازه‌های زمانی مشخص به محضر رئیس محترم قوه قضائیه ارائه می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: این برنامه همه چالش‌های شناسایی شده در استان را پوشش می‌دهد و برای اینکه در اجرای برنامه‌ها تداخلی پیش نیاید کمیته‌ای بر اساس اعضای مربوطه در هر محور تشکیل خواهد شد.

تشکیل شورای تحول قضایی

وی با تاکید بر اینکه این برنامه‌ها قابلیت اصلاح و تجدید نظر دارند، متذکر شد: در سطحی بالاتر از کمیته‌ها، «شورای تحول قضایی استان البرز» به ریاست رئیس کل دادگستری استان البرز تدارک دیده شده است که وظیفه مدیریت کلی اجرای برنامه‌ها را بر عهده دارد و در مورد روندها و پیشنهادات ارائه شده تصمیم گیری خواهد کرد که دبیری آن را آقای دکتر حسین اعظمی بر عهده خواهد داشت.

رئیس کل دادگستری استان البرز در ادامه این نشست به تبیین محورهای نشست رئیس قوه قضاییه با روسای دادگستری‌های کشور پرداخت و در خصوص اجرای محورهای طرح شده توسط آیت الله رئیسی تاکید کرد.

46

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.