محمدرضا اسکندری وزیر پیشین جهاد کشاورزی در دولت نهم و مدیرعامل کنونی سازمان اقتصادی کوثر گفت: به هیچ وجه قصد وزیر شدن ندارم، دوره کاری اینجانب در عرصه اجرا، آن هم در سطح وزارت سپری شده است و در همین جایگاهی که هستم در چارچوب مطالبه گری و ارائه راهکار از کشاورزی کشور حمایت می کنم و در اعتلای آن می کوشم.

به گزارش جماران؛ کاج پرس نوشت: اینکه «در دولت سیزدهم وزیر نخواهم شد»، «اعتقادی به کمبود آب ندارم»، «حتما باید از دانش و دستاوردهای تحقیقات در جهان در تمامی زمینه ها با حقظ استقلال استفاده بهینه کرد»، «یک مدیریت جهادی خوب می تواند از ضایعات محصولات کشاورزی جلوگیری کند و با برنامه، محصولات مازاد بر نیاز داخل را نیز صادر کرد»، «اگر وزارت جهاد کشاورزی با مدیریت علمی اداره می شد امکان صرفه جویی 14 میلیارد دلاری که مصروف واردات نهاده ها شد و بازگشت آن به کشاورزان کشور وجود داشت»، «با نژاد آرین و تاکید بر پرورش 45 روزه می توان کلیه نیاز کشور به جوجه یک روزه را تامین و حتی نزدیک به یک میلیون تن در مصرف دان صرفه جویی کرد»، «با استفاده از نژاد آرین و 6 دوره جوجه ریزی قطعا می توانیم افزایش تولید داشته باشیم»، «افتتاح 11 پروژه در عرصه صنایع غذایی برای ایجاد امنیت غذایی»، «طراحی و تولید انبوه دستگاه های جوجه کشی با نصف قیمت وارداتی» و «خودکفایی در تولید این دستگاه ها و سمت گیری برای صادرات آن»، از جمله مسائلی بود که مهندس اسکندری وزیر پیشین جهاد کشاورزی در دولت نهم و مدیرعامل کنونی سازمان اقتصادی کوثر، طی سه ساعت بحث و گفتگو با مدیران رسانه ها و مجلات تخصصی در میان گذاشت.

 چهار بخش عمده در گفتگوی مشروح مهندس اسکندری با مدیران رسانه

گفتگوی مشروح مهندس اسکندری با مدیران رسانه، از چهار بخش عمده برخوردار بود که در قسمت اول به دستاوردهای سازمان اقتصادی کوثر در عرصه کشاورزی با کمک مدیران جوان و کارآمد و پروژه هایی که احداث شده بود پرداخت و موضوع ابداعات این سازمان در مسیر خوداتکایی در چند زمینه تشریح شد.

 فناوری تولید تخم چشم زده‌ی تمام ماده ماهی در سازمان اقتصادی کوثر

وی در این راستا گفت: ما در سازمان اقتصادی کوثر فناوری تولید تخم چشم زده‌ی تمام ماده ماهی را توسعه داده‌ایم؛ نیاز سالانه کشور به تخم چشم زده سالانه ۲۵۰ میلیون قطعه است در حالی که امروز مجوز واردات برای ۵۰۰ میلیون قطعه صادر می‌شود.

وی تاکید کرد: ما سعی کرده‌ایم بدون تکیه بر دولت کار خودمان را پیش ببریم. تولید جلبک علوفه‌ای در سواحل کشور یکی از پروژه‌هایی است که در صورت گسترش پیدا کردن نه تنها می‌تواند علوفه‌ی مورد نیاز کشور را تأمین کند، بلکه در تقویت معیشت ساحل نشینان نیز می‌تواند نقش به سزایی داشته باشد.

 خودکفایی در دستگاه هوشمند جوجه کشی

محمدرضا اسکندری به ساخت ماشین هوشمند جوجه کشی صنعتی اشاره کرد و اظهار داشت که پیش از این کشور به واردات این دستگاه کاملا نیازمند بود، اما از مدت‌ها قبل فرایند مطالعه و مهندسی ساخت این دستگاه در سازمان کلید خورد تا اینکه حدود پنج ماه پیش نسخه‌ی صنعتی شده‌ی دستگاه ساخته و آزموده شد.

وی افزود که در روزهای پایانی سال گذشته نیز اولین دستگاه‌ها در استان‌های گیلان و زنجان بر مدار تولید قرار گرفت. در مدت کار دستگاه، عملکرد آن بهتر از نمونه خارجی تشخیص داده شد. هم اکنون ظرفیت تولید سالانه دستگاه ۲۰۰ واحد است و این میزان از کل نیاز کشور که ۱۰۰ دستگاه در سال است بیشتر می‌باشد. قیمت رقابتی آن نیز مزید بر علت است تا امکان صادرات آن فراهم بیاید. به بیان اسکندری، قیمت دستگاه خارجی ۱۸۰ هزار دلار می‌باشد که بهای تمام شده نمونه داخلی آن نصف این مقدار است.

ایشان در ادامه به احداث واحد گاومیش‌داری ۱۰۰۰ رأسی در شوش، استان خوزستان اشاره کرده و افزود که این پروژه یکی از پروژه‌های شاخص ماست که تا کنون ۳۰- ۴۰ درصد در ساخت فضا‌های واحد گاوداری پیشرفت حاصل شده است. اجرای پروژه نیروگاه بیوگاز دامی در مجموعه کشت و صنعت شریف آباد نیز که می واند تحولی در صنعت دامداری کشور ایجاد کند، طی ۱۳-۱۴ ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. این پروژه نیاز به وارد کردن انرژی از خارج مجموعه را به صفر می‌رساند و دانش فنی آن نیز قابل توسعه خواهد بود.

ورود تخصصی سازمان اقتصادی کوثر به حوزه‌ی زراعت و باغبانی

نکته‌ی مهم دیگر سخنان اسکندری اشاره به گسترش فعالیت‌های کشاورزی در این سازمان از جمله ورود تخصصی به حوزه‌ی زراعت و باغبانی و محدودتر کردن فعالیت‌های سازمان در سایر بخش‌ها از طریق واگذاری به بخش خصوصی در بازار سرمایه بود. از جمله گسترش فعالیت‌های این سازمان در صنایع پیشین و پسین کشاورزی شامل صنایع غذایی و فراوری است.

ایشان همچنین بر اهمیت ارزش افزوده در محصولاتی که ایران ظرفیت تولید قابل قبولی در آن‌ها دارد اشاره کرد و برای مثال گفت که ایران جزو ۵- ۶ کشور برتر تولیدکننده انگور در جهان است و از همین روی ما اولین واحد استخراج روغن هسته انگور با ظرفیت بالا در کشور را افتتاح کردیم.

وی تاکید کرد که پیش از افتتاح این پروژه، همه‌ی روغن هسته انگور موجود در کشور وارداتی بود.

ایشان افزود: در مورد روغن سبوس برنج نیز همین موضوع صدق می‌کند. در ایران سالانه بیش از ۳ میلیون تن شلتوک تولید می‌شود که از آن ۹۰۰ هزار تن سبوس حاصل می‌شود. از این مقدار سبوس می‌توان حدود ۱۰۰ هزار تن روغن استحصال کرد که ارزش غذایی بسیار زیادی دارد و این کار در مجموعه‌ی خاور دشت در علی‌آباد استان گلستان انجام خواهد شد.

 احیای لاین مرغ آرین؛ نقطه‌ی عطف فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر

محمدرضا اسکندری احیای لاین مرغ آرین را نقطه‌ی عطف فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر دانست و آن را مقدمه‌ای بر خودکفایی در تولید مرغ اجداد که امروز ۲۵۰-۲۶۰ هزار قطعه در سال واردات داریم برشمرد. وی با اینکه به نحوه‌ی مدیریت و حمایت از مرغ لاین آرین توسط مقامات دولتی انتقاد داشت، ولی احیاء این لاین و مشاهده‌ی نتایج آن را در بازار امیدوار کننده خواند و در ادامه‌ی این پروژه به تولید لاین کاملاً بومی کوثر ۷ اشاره کرد. ایشان ظرفیت صادراتی ایران به کشور‌های همسایه با ۷۰۰ میلیون نفر جمعیت را یک فرصت عظیم دانسته و اظهار کرد که ایران می‌تواند از این بازار بزرگ بهره‌مند شود به شرطیکه مسئولین به این حوزه همت بگمارند.

در قسمت دوم و پیرو سوالاتی مانند اینکه: در دولت آینده اگر پیشنهاد شود وزیر خواهید شد یا خیر، ایشان توانمندی های خود در دوران وزارتش در دولت نهم را تشریح کرد و به سیاست های اجرایی و ابداعی برای تحقق خودکفایی در گندم و تداوم آن پرداخت. وی همچنین به 93 موضوع تدوین شده در جزوات و کتابچه ای که راهبردهای کشاورزی بر اساس آنها در دستور کار قرار گرفته بود اشاره کرد و گفت: این راهبردهای تدوین شده، در دولت دهم رها شدند. ایشان حتی به ملاقات خودشان با دکتر خلیلیان وقتی در دولت دهم وزیر بود، برای پیگیری این راهبردها اشاره کرد که با تفرعن ناشی از کم اطلاعی در مورد این دستاوردها مواجه شده اند.

ایشان در ادامه از اینکه در دولت دهم، کشاورزی کشور به حال خود رها شده بود به شدت انتقاد کرد. مهندس اسکندری در همین بخش از گفتگوی مشروح خود، به مقاومت و پایداری اش در مقابل واگذاری ساختمان شیشه ای و شروطی که برای واگذاری آن گذاشته بود اشاره کرد و گفت: همان موقع گفتم اگر بیش از حد در مورد واگذاری این ساختمان فشار وارد شود استعفا خواهم داد.

مهندس اسکندری همچنین به واگذاری مکان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج اشاره کرد که به شدت با این واگذاری مقابله کرده و خواستار رقمی برای ساخت و متمرکز کردن موسسات تابعه تات در کرج شده است که چون تامین نشده از واگذاری مکان این سازمان ارزشمند تحقیقاتی امتناع کرده است.

در جمع بندی این قسمت، مهندس اسکندری گفت: اگر در همین دولت پیش رو که در آستانه انتخابات آن هستیم به آن راهبردها و سیاست گذاری ها اتکا شود، کشاورزی کشور از این مخمصه خارج خواهد شد.

مهندس اسکندری همچنین به واکنش انتقاداتش در دوران وزارت مهندس حجتی اشاره کرد و گفت: مشخص شد که این انتقادات درست بوده است.

وی تلویحا به انتقاد از وزارت کنونی دکتر خاوازی اشاره کرد و بدون اینکه ذکر نام کند گفت: اینکه گفته شود که من محقق هستم ولی تجربه بازدید و حضور در مزارع کشاورزی در میان نباشد، نمی توان یک وزارتخانه بزرگ که مسئول امنیت غذایی کشور است را اداره کرد.

ایشان وضع موجود اداره کشاورزی کشور را نیز مورد بحث انتقادی خود قرار داد و در ادامه این تجزیه و تحلیل، به مشخصات اداره وزارت جهاد کشاورزی در دولت آینده اشاره کرد. وی در مقابل اصرار خبرنگار کاج پرس که «بالاخره شما قرار است وزیر شوید یا خیر، زیرا یک راهبرد کلی توام با حمایت از آیت الله رئیسی انتشار داده اید و گفته می شود ایشان در بخش کشاورزی از شما مشاوره می گیرد»، گفت: به هیچ وجه قصد وزیر شدن ندارم، دوره کاری اینجانب در عرصه اجرا، آن هم در سطح وزارت سپری شده است و در همین جایگاهی که هستم در چارچوب مطالبه گری و ارائه راهکار از کشاورزی کشور حمایت می کنم و در اعتلای آن می کوشم.

گفتنی است در حاشیه این نشست، مهندس اسکندری به اصرار خبرنگاران در مورد اینکه چه کسی از نظر ایشان شایستگی وزارت جهاد کشاورزی را دارد، به نام چند نفر اشاره کرد و خواستار محرمانه بودن این اظهارات خود شد.

در قسمت سوم بحث، مهندس اسکندری در پاسخ به سوال خبرنگار مجله «پیش به سوی کشاورزی اقتصادی»، در مورد اینکه اگر وزیر شدید در مورد آب و خاک کشور، اگرچه توجه به خاک کمتر است چه کار خواهید کرد، گفت: اعتقادی به کمبود آب در کشور ندارم. گرچه موضوع اقلیم خشک و نیمه خشک در ایران یک واقعیت است ولی با کمک علوم و تکنولوژی های مدرن می توان با همین آب موجود به خودکفایی در بسیاری موارد دست یافت.

ایشان به 5 هزار متر سواحل لب شور دریا اشاره کرد و گفت: از این موضوع غافل شده ایم، آبخیرداری و آبخوانداری و مدیریت کلان آب را فراموش کرده ایم و استفاده بهینه نمی کنیم، کشت فراسرزمینی را به انحراف کشانیده ایم آن گاه فقط بر کمبود آب و کاهش سطح سفره های آب زیر زمینی تاکید می کنیم و نمی خواهیم با اراده قوی الگوی کشت را اجرا کنیم و مدام می گوییم آب مملکت کم است.

مهندس اسکندری در توضیح بیشتر انحراف از کشت فراسرزمینی گفت: دولت در این زمینه می توانست دو میلیون هکتار از سرزمین های پر آب کشورهای شمالی را در چارچوب یک پروتکل میان دولت ها در اختیار بگیرد و آنگاه سرمایه داران بخش خصوصی به ویژه کشاورزان با تجربه را تحت پوشش امنیت حاصل شده میان دولت ها برای توسعه کشت فراسرزمینی فرابخواند.

مهندس اسکندری در ادامه همین بحث گفت: با یک مدیریت خلاق کلان، دولت می تواند از خروج 15 میلیارد دلار ارز ارزان برای واردات نهاده ها جلوگیری کند و با تقویت فن آوری در داخل و موارد دیگر همین رقم ارز را به کشاورزان داخل بدهد، البته یک مدیریت همه جانبه می خواهد که متاسفانه وجود نداشته است.

در قسمت چهارم این گفتگوی مهندس اسکندری با مدیران رسانه ها و مجلات تخصصی، ایشان به حمایت خود از آیت الله رئیسی برای ریاست جمهوری پرداخت و گفت: آیت الله رئیسی فردی پاک دست است که پیشینه مسئله داری در عرصه اقتصادی نداشته و می تواند مشکلات کنونی مملکت را با قاطعیتی که دارد حل کند.

مهندس اسکندری بدون ذکر نام، از یکی از کاندیداها که قبلا نیز عهده دار مدیریت سازمان اقتصادی کوثر بوده است به شدت انتقاد کرد و به سوابق فعالیت های اقتصادی ایشان که در جهت منافع شخصی بوده است اشاره و موارد متعددی از منفعت طلبی شخصی ایشان را برشمرد.

همان طوری که اشاره شد، مهندس اسکندری موضوع ساخت دستگاه جوجه کشی و همچنین تولید انرژی از فضولات دامی را به عنوان دو پروژه ابداعی تشریح و از پروژه تولید انرژی از فضولات حیوانی به عنوان یک انقلاب در صنعت دامپروری کشور یاد کرد. مهندس اسکندری گفت: این پروژه در دامداری شریف در حال تحقق است و به نتایج خوبی هم رسیده.

گفتنی است مهندس اسکندری در طول گفتگوی خود بارها بامقایسه مسائل محیط زیستی ایران با کشورهایی چون هلند و دانمارک و فعالیت های کشاورزی آنان در عرصه محیط زیست اشاره و تاکید کرد، درک نادرست محیط زیستی حاکم بر فعالیت های تولیدی کشور بازدارنده است و باید در این مورد یک فکر اساسی و یک برنامه مدون محیط زیستی جامع و متناسب با اقلیم های 11 گانه کشور تدوین کرد. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.