یک فروند پهپاد علمی آموزشی روز چهارشنبه در شاهین‌شهر استان اصفهان سقوط کرد که به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان این حادثه تلفات جانی نداشت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار داشت: امروز صبح یک فروند پهپاد کوچک علمی و آموزشی متعلق به یک شرکت دانش بنیان با همکاری شرکت هسا در حال تست پروازی بود که بدلیل نقص فنی و با وجود فعال شدن سامانه بازیابی چتر با کابل برق در محدوده شمال شاهین شهر برخورد کرد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، منصور شیشه فروش با بیان اینکه بر اثر این برخورد، تیر چراغ برق و پهپاد دچار حریق شدند، افزود: این حادثه خسارت جانی نداشت و توسط عوامل مدیریت بحران، کنترل و با حضور نیروهای آتش نشانی خاموش شد.

شاهین شهر با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۰ کیلومتری شمال اصفهان است.

پهپاد یا همان پرندهٔ هدایت‌پذیر از دور که به آن هواپیمای بدون سرنشین نیز می‌گویند، نوعی هواگرد هدایت‌پذیر از راه دور بی‌خلبان است که کاربردهای فراوانی در بخش‌های مختلف نظامی و غیر نظامی دارد.

طراحی و ساخت این هواپیمای بدون سرنشین در دهه ۹۰ وارد مرحله جدیدی شد و کشورهای مختلف بودجه‌های بسیاری را برای آن تخصیص دادند؛ کشورمان نیز در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشت و به گفته متخصصان امر در حال تبدیل شدن به یک ابرقدرت پهپادی است.

پهپادها امروزه به‌طور گسترده در زمینه‌های مخابرات، ناوبری جهانی، تحقیقات هواشناسی، جغرافیایی، نظامی و شناسایی به کار گرفته می‌شوند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.