یک فوق تخصص گوارش با بیان اینکه بهترین مایع برای در امان ماندن از گرما زدگی آب خنک است، گفت: در صورت بیرون رفتن از منزل لباس روشن بپوشید زیرا لباس تیره  گرما را بیشتر دریافت می‌کند. 
بابک تمیزی فر در گفت وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، با اشاره به اینکه یکی از علل بروز گرما زدگی، موج گرمایی است که طی سال‌های اخیر وارد کشور شده است، اظهار کرد: این موضوع در کشور ما که یک کشور خشک و گرمسیری است بیشتر در فصول تابستان رخ می‌دهد.
 وی با اشاره به اینکه گرما زدگی زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن بیش از حدی است که بدن توانایی گرمای داخلی خود را نداشته باشد، افزود: بالارفتن دمای بدن منجر به ایجاد اختلال در اعضای داخلی بدن می‌شود، به قدری که فرد بر اثر کم آبی فوت کند. 
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه گرما و آفتاب می‌تواند زمینه بروز گرمازدگی را ایجاد کند، تصریح کرد: همچنین در مواقعی که فرد با انجام ورزش‌های سنگین نتواند گرمای زیاد بدن و عضلات را تحمل کند این امر منجر به گرما زدگی می‌شود.
تمیزی فر به تعریف گرما زدگی پرداخت و گفت: زمانی که دمای داخلی بدن 40 درجه می‌شود به آن گرما زدگی می گوییم، این امر به خصوص در فصول تابستان و زمانی که آفتاب به صورت 90درجه می‌تابد بیشتر اتفاق می افتد و افرادی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند بیشتر دچار گرما زدگی می‌شوند.
 وی ادامه داد: افرادی که دچار گرما زدگی می‌شوند افرادی‌ هستند که معمولاً یک بیماری زمینه‌ای مانند بیماری قند دارند که با مواجه شدن با گرما نمی‌توانند سریع به کاهش و کنترل دمای بدن بپردازند و در این صورت آب بدن تبخیر و میزان املاح بدن مانند سدیم، پتاسیم و کراتنینه داخل خون بدن بالا می‌رود که بعد از این وضعیت کلیه ها، قلب و مغز و البته تمام اعضای داخلی بدن کم کم تأثیر می‌پذیرند و دچار اختلال می‌شوند.
 این فوق تخصص گوارش با بیان اینکه علائمی که در این دسته افراد مشاهده می‌شود شامل افت سطح هوشیاری، منگی و گیجی، اختلال در صحبت کردن، دفع آب زیاد و پرخاشگری، بیقراری، تشنج و حتی کما است، خاطرنشان کرد: البته بروز این علائم در افراد  با درجات مختلفی مشاهده می‌شود. ممکن است این افراد تعریق داشته باشند (به علت‌هایی مانند پوشیدن لباس‌های زیاد و تیره،مصرف قرص) که  این تعریق باعث از دست دادن آب زیاد بدن می‌شود و در صورتی که این افراد در معرض آفتاب شدید ظهر و عصر فعالیت کنند بسیار خطرناک‌تر است.
تمیزی فر با بیان اینکه گرما زدگی با علایم دیگری مانند تهوع و استفراغ، خشک شدن پوست، نفس‌های سریع و تند و ضربان قلب نیز همراه است، گفت: در هر شرایطی که فرد با  این علائم در آفتاب روبرو شد باید نخست به اورژانس منتقل شود و نباید در معرض آفتاب و هوای گرم قرار گیرد. این دسته افراد باید خنک نگه داشته شوند و  در صورتی که هوشیار اند و می‌توانند مایعات بخورند باید مایعاتی مانند آب خنک به آنها نوشاند تا گرما دفع شود، حتی ممکن است در برخی موارد این دسته افراد را در داخل وان بگذاریم که دفع گرما زودتر انجام شود.

 وی ادامه داد: اگر افراد هوشیار تشنج کردند بهترین روش این است که سرم به آنها تزریق شود. همچنین از مواردی که از گرما زدگی جلوگیری می‌کند این است که در زیر آفتاب ورزش نکنیم، مایعات به خصوص آب همراه داشته باشیم زیرا در هر شرایطی می‌توانیم کاهش آب بدن و گرما زدگی را تجربه کنیم.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افرادی که سن آنها بیش از 60 و کمتر از 10 سال است در فصول گرم و در ساعت‌هایی که آفتاب بسیار مستقیم می‌تابد از منزل بیرون نروند زیرا امکان ابتلا به گرما زدگی در این دسته بیشتر است و در صورت بیرون رفتن لباس روشن بپوشند زیرا لباس تیره گرما را بیشتر دریافت می‌کند. بهترین مایع برای درمان گرما زدگی آب خنک است.

کد خبرنگار:13025
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.