مهدی فراهانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسب از ماموریت‌های اورژانس در بخش‌ها و روستاهای تابعه ادامه داد: آمار تماس‌های غیرضروری به اورژانس بخش‌های تابعه در حال افزایش است که این موضوع در مواقع اضطراری می‌تواند روند خدمت رسانی به آسیب دیدگان واقعی را دچار چالش کند.

وی اظهار داشت: متأسفانه برخی اهالی روستاها و بخش‌های تابعه قم، انتظار دریافت تمام خدمات مراکز درمانی را از اورژانس داشته و برای کمترین کسالتی با اورژانس تمام می‌گیرند که این موضوع چالشی برای اورژانس در این مناطق تبدیل شده است.

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم ادامه داد: استان قم دارای پنج بخش است که اورژانس در هر بخشی دارای یک پایگاه و یک آمبولانس مستقر است که در صدر اولویت ماموریت این پایگاه‌ها،‌ خدمت رسانی سریع به حادثه دیدگان تصادفات قرار دارد.

فراهانی با بیان اینکه تمام بخش‌های استان دارای مراکز درمانی و آمبولانس مستقل است که تمام خدمات آن‌ها به صورت رایگان ارائه می‌شود،  اظهار داشت: در صورتی که بیماران این بخش‌ها توسط پرسنل مراکز درمانی مستقر در بخش‌ها نیاز به اعزام به بیمارستان‌های قم داشته باشند، آمبولانس این مراکز وظیفه انتقال بیماران را به عهده‌دارند و اورژانس 115 وظیفه‌ای در این زمینه ندارد.

وی،‌ ادامه داد: محدودیت امکانات، پایگاه‌ها و آمبولانس‌های اورژانس‌های 115 مستقر در بخش‌ها موجب می‌شود در صورت اعزام آن‌ها به ماموریت غیرضروری، اگر حادثه‌ای اضطراری به وقوع بپیوندد مجبور به اعزام آمبولانس از قم هستیم که این موجب تاخیر بسیار زیاد در رسیدن آمبولانس اورژانس به محل حادثه می‌شود.

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم افزود: تا کنون جلسه‌های مختلفی با بخشدارها و مسئولان بخش‌ها و روستاهای قم برگزار کرده‌ایم تا با اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در این زمینه نسبت به حل این موضوع اقدام لازم صورت دهند.

فراهانی، ‌ورود رسانه به این موضوع را ضروری دانست و ادامه داد: با توجه به حساسیت ماموریت‌های اورژانس پیش بیمارستانی 115 و حیاتی بودن سرعت در امدادرسانی به حادثه دیدگان، ضروری است تا رسانه ها نسبت به اطلاع رسانی و آشنایی مردم با ماموریت های اورژانس نقش آفرینی کنند.

مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم دارای ۲۰ پایگاه جاده‌ای، ۱۹ پایگاه شهری، یک پایگاه هوایی، ۶۰ دستگاه آمبولانس، ۱۰ دستگاه موتورلانس، یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و یک فروند بالگرد است.

7404/ 6133/

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.