آیت الله سید حسن عاملی در خطبه های نماز جمعه اردبیل افزود: این روزها با ورود دولت محترم به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، داد اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بلند شده که ایران باید به تعهدات خود در برجام عمل کند، تهدید می‌کنند که تحریم بر می‌گردد و این خیلی خنده دار است چون تحریمی نمانده که برنگردانده باشند، آنها نه تنها به ملت ما بلکه به نهادها و پیمان‌های بین‌المللی نیز اهانت می‌کنند.

وی بیان کرد: اروپا یک راست به ایرانی‌ها می‌گوید برجام را نقض نکنید، معنای این سخن این است که ما نقض می‌کنیم شما  نقض نکنید، آژانس هسته‌ای بارها مهر تایید به تمام فعالیت‌های هسته ای ایران زده اما ترامپ می‌گوید راستی‌آزمایی‌های آژانس هسته‌ای از ایران غیرقابل قبول بوده و این اهانت بزرگ به نهادهای معتبر بین المللی است.

خطیب جمعه اردبیل با بیان اینکه  به تصور آمریکایی‌ها دوران حاکمیت ملی ملت‌ها گذشته و دنیا در چنبره قدرت آمریکاست، اضافه کرد:  آمریکا عملا می‌گوید ملت‌ها باید با حاکمیت ملی خداحافظی کنند، ۴۰ سال است که ما را تحت فشار گذاشته‌اند  زیرا جرم ما این است که ما با حاکمیت ملی و با گذشته پر افتخار خود خداحافظی نمی‌کنیم.

وی اظهار کرد: آمریکا و اروپا با این روحیه ذره‌ای به ما امتیاز نخواهند داد مگر اینکه اقتدار پیدا کنیم و لذا نباید منتظر آنها بمانیم و به همین جهت این هفته مقام معظم رهبری فرمودند «نباید همچنان که مدتی بیهوده منتظر برجام ماندیم، حالا در انتظار اقدامات اروپایی‌ها یا مسائل دیگر معطل بمانیم بلکه باید به داخل دل ببندیم و همه‌ی توان را برای رونق تولید به کار گیریم.»

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها  با اشاره به سفر وزیر خارجه حکومت خودخوانده قره‌باغ به آمریکا  گفت: واشنگتن به این شخص خاطی ویزا داده و از همه بدتر رئیس کنگره نمایندگان آمریکا حاضر شده با این شخص ملاقات کند، او با مقام‌های  رسمی دیگر آمریکا نیز ملاقات کرده و در مذاکرات خود با این مقامات گفته که این سفر مقدمه استقلال قره‌باغ به عنوان یک حکومت مستقل و تشکیل یک کشور رسمی است.

آیت الله عاملی گفت: ملت آذربایجان دشمن اصلی خود را خوب بشناسند و بدانند عامل اصلی آزاد نشدن خاک قره باغ، دولت آمریکاست. آمریکایی‌ها به طور ویژه از حکومت قره‌باغ حمایت می‌کنند و با این کار، هم تمامیت ارضی آذربایجان را نقض و هم به ملت آذربایجان اهانت میکنند.

 وی  افزود: سخن من با دولت آذربایجان نیز این است که این تحرکات ثابت می‌کند که شما نباید به دولت‌های بزرگ یا به گروه مینسک دل ببندید، همچنین باید بدانید آن همه خدمت که به آمریکا و اسرائیل کردید تا خاک شما را آزاد کنند، همه هدر بود و شما نباید راه اشتباه را ادامه دهید، به ملت خود تکیه کنید و به جوانان مسلمان اعتماد کنید. 

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل همچنین  با اشاره به اکتشافات اخیر معدنی در شهرستان مشگین‌شهر گفت: مطالعات استخراج معادن در منطقه مشگین بعد از پنج سال تلاش جواب داده و  به معدن مس دست یافت.

به گفته وی، با پیدا شدن این معدن کارخانه تولید کنسانتره مس، مولیبدن و مس کاتدی با ظرفیت تولید ۳۵۰۰ تن کنسانتره مس و ۸۰۰ تن مس کاتدی در سال با اشتغال زایی ۲۵۰ نفر به راه می افتد. همچنین سرمایهگذار دیگری نیز با اطلاع از وجود مس حاضر به سرمایه‌گذاری در مشگین هر شده است.

وی افزود: امید است معادن دیگری نیز کشف و مشکین به قطب معادن تبدیل شود مهمی که با اکتشاف مس، عملیات اجرایی شهرک تخصصی معدن نیز در مشکین شهر شروع می شود.

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نابسامانی وضعیت بیمه جانبازان، آزادگان و خانواده شهداء گفت: این عزیزان ولی نعمت ما هستند و باید در اولویت عنایت دولت باشند. حل این معضل فقط با اهتمام دولت محترم قابل حل است. 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.