بهبود علیزاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب بهار و تابستان امسال و همچنین افزایش سطح زیرکشت و توسعه باغ‌های انار

پیش‌بینی می شود ۱۵۰ تن انار مرغوب از باغ‌های انار مناطق نیمه‌گرمسیری این شهرستان برداشت و روانه بازار مصرف شود.

وی گفت: در حال حاضر بیش از ۳۰ هکتار از اراضی باغی مناطق گرمسیری این شهرستان به کشت باغ انار اختصاص یافته که از این میزان ۱۷ هکتار باغ با درختان انار بارور و ۱۳ هکتار نیز غیربارور (نهال) است.

او با بیان اینکه در سال گذشته ۷۰ تن انار در این شهرستان تولید شد، دلیل کاهش ۳۰ درصدی تولید این میوه را نسبت به سال ماقبل آن بارش برف و تاثیر سرما و یخبندان بر سردرختی باغ‌های انار در اوایل بهار سال گذشته ذکر کرد.

وی اظهار داشت: بیشترین سهم انار تولیدی این شهرستان را ارقام شیرین ، ترش ، ملس و طارم تشکیل می‌دهد که در باغ‌های انار روستاهای نمهیل ، برندق ، چنارلیق ،جعفرآباد و زاویه جعفرآباد از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان تولید می‌شود.
علیزاده گفت: از بین روستاهای تولید کننده انار خلخال روستای نمهیل در بخش خورش‌رستم شمالی بیشترین سطح کشت و تولید این محصول کشاورزی و باغی پرفروش را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: درخت انار نسبت به سرما حساس بوده و در دمای کمتر از ۱۲ درجه سانتی گراد که بیش از ۲ روز استمرار یابد تاج درخت از بین رفته و در شرایط دمایی سرد حتی ریشه درخت نیز آسیب‌دیده و از بین می‌رود.

خلخال دارای بیش از ۴۵ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی بوده که از این میزان هفت هزار و ۵۰۰ هکتار به باغ‌های میوه اختصاص یافته و میوه‌هایی همچون انار ، پسته ، زیتون و انجیر از باغ‌های میوه مناطق گرمسیری حاشیه رودخانه قزل‌اوزن در بخش خورش‌رستم تولید می‌شود.

این شهرستان  در جنوب اردبیل از جمله مناطق دارای شرایط آب و هوایی متنوع برای محصولات باغی سردسیری و نیمه‌گرمسیری است که منطقه جنوبی این شهرستان از مناطق مستعد برای احداث باغ محصولات باغی مناطق نیمه‌گرمسیری از جمله انار است.

۷۱۱۹/۶۰۱۸

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.