نادر فلاحی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به موفقیت آمیز بودن نخستین سال اجرای طرح "زمستان بیدار" برای رونق بخش گردشگری این استان اردبیل در فصل پاییز و زمستان گفت: برنامه های زمستان بیدار امسال پرمحتواتر و با برنامه‌ریزی ویژه به اجرا در می‌آید.

وی بیان کرد: متاسفانه تا کنون فصل زمستان به عنوان فصل رکود در حوزه گردشگری استان اردبیل بود ولی از سال گذشته با هدف خارج کردن گردشگری استان از حالت تک فصلی و با شعار "زمستان بیدار" برنامه‌ریزی دقیقی برای معرفی جاذبه‌های زمستانی استان اردبیل آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اضافه کرد: در همین راستا برای توسعه گردشگری زمستانی در اردبیل سال گذشته مجوز ایجاد سه پیست اسکی جدید در استان صادر و تسهیلات لازم نیز برای آنها مصوب شد.

وی با اشاره به اهمیت تامین زیرساخت‌های گردشگری در جذب گردشگران حرفه‌ای به استان اردبیل افزود: در این زمینه مجوز ایجاد ۲ هتل پنج ستاره در استان صادر شده و عملیات احداث آنها آغاز شده است.

فلاحی با تاکید بر اینکه جاذبه‌های تاریخی استان می‌تواند تاثیر بسزایی بر جذب گردشگر داشته باشد، گفت: تعریف مسیر بازدید جدید در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی باعث شده تا ماندگاری مسافران و گردشگران در این مجموعه از ۲۰ دقیقه به ۲.۵ ساعت افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، سال گذشته به منظور جذب گردشگران به استان اردبیل در فصل زمستان، برنامه‌های متنوعی در قالب "جشنواره زمستان بیدار" از اول فصل زمستان تا اواخر اسفندماه به اجرا در آمد و قرار است امسال نیز برای دومین سال این جشنواره برگزار شود.

در جشنواره "زمستان بیدار" سال گذشته استان اردبیل، طی ۱۰ هفته برنامه‌های متنوعی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری این استان به اجرا درآمد و هر هفته در یکی از شهرستان‌های این استان قابلیت‌های گردشگری خود را معرفی کرد.

پارسال برای هر هفته این جشنواره، عناوین خاصی از جمله موسیقی اقوام، ورزش درمانی، صنایع دستی، جشنواره غذاهای بومی و محلی، ساخت تندیس‌های برفی و یخی، کودک و زمستان و زمستان از نگاه دوربین تعریف شد و قرار است امسال نیز این برنامه‌ها با گستره وسیع‌تر و دقیق‌تر به اجرا در آید.

در قالب جشنواره زمستان بیدار که با هدف معرفی بیشتر توانمندی های مختلف گردشگری استان و جذب گردشگران داخلی و خارجی در فصول غیر گردشگری طراحی شده، قرار است اقتصاد گردشگری و نشاط در استان اردبیل استمرار یافته و فعالیت های ورزشی مرتبط با زمستان احیا شود.

استان اردبیل با یک میلیون و ۲۴۸ هزار نفر جمعیت با استان های گیلان، زنجان و آذربایجان شرقی همسایه بوده و گردشگری در کنار کشاورزی و صنعت به عنوان سه محور توسعه این خطه در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر ۳۲ واحد هتل با بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ تخت، ۸۷ واحد هتل آپارتمان با بیش از پنج هزار و ۴۰۰ تخت، ۹۸ واحد مهمانپذیر با بیش از چهار هزار و ۶۰۰ تخت، سه واحد کمپینگ گردشگری با ۴۰ تخت، ۲ واحد مجتمع گردشگری با ۱۵۰ تخت و ۲ واحد اقامتگاه بوم گردی با ۵۰ تخت در خدمت گردشگران استان اردبیل است.

تعداد گردشگران ورودی به استان اردبیل در سال گذشته حدود هشت میلیون نفر بوده و شهرستان سرعین به عنوان قطب مجتمع های آبدرمانی کشور نقش موثری در رونق گردشگری این استان دارد.

۱۹۰۵/۶۰۱۶

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.