به گزارش ایرنا ،حجت الاسلام مهدی عابدی در خطبه های نماز عید سعید قربان خلخال  افزود: عیدسعید قربان عید بندگی، تقوا، تقرب به خداوند و توحید است و این روز فرصتی برای ذبح امیال نفسانی بوده و باید به این مقوله مومنان توجه داشته باشند.

وی قربان را عید تحول بزرگ روحی دانست و افزود: قربانی کردن نمادی از ذبح تمایلات و هواهای نفسانی و نزدیکی و تقرب به خداوند است و همانگونه که حضرت ابراهیم خلیل الله با آمادگی برای قربانی کردن فرزند خود اوج بندگی خود رانشان داد این روز بیانگر این مهم و تلاش انسان برای اثبات بندگی و خلوص به خداوند سبحان است.

حجت الاسلام عابدی دستگیری از فقرا و نیازمندان را از فلسفه‌های مهم عید قربان دانست و اظهار  کرد: انتظار می‌رود مومنان در این روز از افراد بی‌بضاعت و مستمند غافل نبوده و برای دستگیری از نیازمندان تلاش کنند چرا که این مهم از شاخصه‌های عید سعید قربان بوده و نباید از آن غافل بود. 

خطیب نماز عید قربان خلخال گفت : عید سعید قربان از اعیاد بزرگ اسلامی و نقطه وحدت و همبستگی ملت‌های مسلمان بوده و دعای نماز این عید عزت، شرف و بالندگی مسلمانان است.

او با بیان اینکه فلسفه وجودی قربانی کردن گوسفند اطاعت محض از فرامین خدواند عالم ،غلبه برهوای نفسانی وذبح تمایلات نفس است افزود: افرادی که دارای تمکن مالی مناسب هستند باید قربانی کنند و مصرف یک سوم گوشت قربانی توسط صاحب قربانی ،یک سوم در بین همسایگان و یک سوم نیز دربین فقرا و نیازمندان مستحب است .

نماز عید سعید قربان صبح امروز همزمان با سراسر کشور درشهر خلخال وشهرهای هشجین وکلور مراکز بخش های خورش رستم وشاهرود به امامت ائمه جمعه این شهرها و با حضور پرشکوه و گسترده مردم برگزار شد.
7119/6016

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.