اخبار مرتبط

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، نادر فلاحی در نشست با فعالان صنایع دستی استان اردبیل گفت: معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سال گذشته در راستای به روز کردن آموزش صنعتگران، دوره های مقدماتی و پیشرفته را برای فعالان این عرصه برگزار کرد.
وی از صدور و تمدید 2 هزار پروانه تولید انفرادی صنایع دستی در استان خبر داد و افزود: از این تعداد 819 فقره صدور پروانه جدید فعالیت بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اضافه کرد: همچنین در یک سال گذشته مجوز 18 مورد پروانه کارگاهی برای صنعتگران رشته های مختلف صادر شد که از این تعداد، 15 مورد مربوط به تمدید و سه مورد هم مربوط به صدور مجوز جدید بوده است.
فلاحی به ایجاد اشتغال برای 512 نفر از فعالان حوزه صنایع دستی استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در زمینه اشتغال تولید کنندگان محصولات صنایع دستی، 198 نفر با 23 میلیارد و 730 میلیون ریال تسهیلات در حوزه مشاغل خانگی دریافت کردند.
وی همچنین از پرداخت 28 میلیارد و 900 میلیون ریال تسهیلات بانکی برای 279 نفر از تولید کنندگان صنایع دستی در قالب طرح فراگیر اشتغال روستایی و چهار میلیارد ریال برای 35 نفر از محل منابع داخلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای ایجاد اشتغال در عرصه صنایع دستی استان خبر داد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: معاونت صنایع دستی استان توانسته با ایجاد بازارچه های فروش برای صنعتگران در تمامی شهرستان ها کمک شایانی به این قشر کند و از طریق حضور در نمایشگاه های دیگر استان ها و همچنین برگزاری نمایشگاه تخصصی فلز، قلم زنی، حکاکی روی چرم و عرضه تولیدات چرم دست دوز هنرآموزان مرکز آموزش شهرستان اردبیل فضای خوبی برای فعالیت در این بخش ایجاد کند.
وی از صادرات 400 هزار دلاری محصولات صنایع دستی استان اردبیل در سال گذشته خبر داد و اضافه کرد: صنایع دستی استان اردبیل در سی و یکمین نمایشگاه صنایع دستی تهران نیز موفق شد در میانگین فروش در رتبه دوم قرار بگیرد.
فلاحیگفت: برای معرفی شهر عنبران نمین به عنوان شهر جهانی گلیم تا سال 1400 تلاش می شود و با ایجاد یک بانک اطلاعاتی، اطلس هنرمندان صنایع دستی استان اردبیل نیز تهیه و تدوین می شود.
بیش از 120 هزار نفر در استان اردبیل در تولید بیش از 62 محصول متنوع صنایع دستی اشتغال دارند.
چرم و ملیله اردبیل، معرق نمین، مرصع سنگ و معرق سنگ خلخال، گلیم عنبران، جاجیم بافی، قالی بافی، پالاز بافی، ورنی بافی، تراش شیشه، مسند بافی، سفالگری، چاقو سازی، قلم زنی و کاشی معرق از جمله صنایع دستی معروف استان اردبیل است.
1905/6018
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.