مسعود بارزانی، رییس جمهور دولت منطقه ای کردستان عراق در مصاحبه اختصاصی با کریستین امانپور خبرنگار شبکه سی ان ان گفت: به رغم مخالفت آمریکا و نگرانی از شکل گیری یک جنگ منطقه ای تمام عیار، زمان آن رسیده تا رویای قدیمی کردها در خصوص استقلال کامل از عراق، تحقق یابد.

بارزانی در پاسخ به پرسش امانپور مبنی بر این که "آیا عراق می تواند بیش از این یکپارچگی خود را حفظ کند؟" گفت: "به دشواری بتوان چنین تصوری داشت زیرا شرایط کنونی نشان می دهد ادامه وضعیت بیش از این میسر نیست. عراقی که اکنون در آن زندگی می کنیم با کشوری که همیشه می شناخته ایم، تفاوت زیادی دارد؛ حتی با عراقی که یکی دو هفته پیش می شناخته ایم، تفاوت دارد."

بارزانی گفت: "طی 10 سال گذشته، ما هر کاری که از دستمان بر می آمد انجام دادیم تا در شکل گیری یک عراق دموکراتیک نقش داشته باشیم اما متاسفانه این تجربه موفق نبوده است. از این رو من معتقدم بعد از رویدادهای اخیر در عراق، کردها ثابت کرده اند اکنون توان آن را دارند که درباره آینده خود تصمیم قطعی بگیرند."

وی در پاسخ به پرسش امانپور که "آیا این گفته شما را می توان به عنوان تصمیم کردستان برای استقلال تلقی کرد" گفت: "تصمیم مردم کردستان در این خصوص تعیین کننده خواهد بود."

امانپور سپس از رییس جمهور کردستان پرسید اگر همین فردا در کردستان همه پرسی استقلال برگزار شود، پاسخ مردم چه خواهد بود؟

بارزانی پاسخ داد: "بدون شک خواسته اکثر کردها همین است. در واقع، چند سال پیش یک همه پرسی غیر رسمی در این خصوص برگزار شد که نتایج آن، بر خلاف نتایج همه پرسی ها و انتخابات کشورهای اطراف، کاملا واقعی بود: در این همه پرسی بیش از 90 درصد مردم کردستان موافق استقلال بودند."

امانپور سپس پرسید: "آیا نگران نیستید که با این کار، مقدمات تجزیه و فروپاشی عراق را فراهم کرده اید؟"

بارزانی گفت: "صادقانه بگویم، بعد از فروپاشی رژیم صدام در سال 2003، ما از عراق و وحدت ملی در این کشور حمایت کردیم، اما اکنون به هر صورت، عراق در حال تجزیه و فروپاشی است و کاملا مشخص است که دولت مرکزی کنترل خود بر کشور را از دست داده است. همه چیز در حال فروپاشی است؛ ارتش، پلیس، نیروهای امنیتی. ما شاهد شکل گیری حکومت داعش در نواحی مرزی غربی هستیم و این، تقصیر ما نیست."

فیلم مصاحبه را می توانید از این لینک مشاهده کنید:

http://www.cnn.com/2014/06/24/world/meast/iraq-crisis/index.html?hpt=hp_inthenews

منبع: سی سی ان

ترجمه: شفقنا

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.