رضا ضراب، کاملیا جمشیدی، ۲۹ ساله، و حسین نجف زاده ۶۵ ساله به توطئه برای کلاهبرداری از دولت آمریکا، نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی، توطئه برای کلاهبرداری بانکی، و توطئه برای ارتکاب پولشویی متهم هستند.

رضا ضراب به اتهام صدها میلیون دلار معاملات مالی در نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در آمریکا بازداشت شد.


به گزارش «تابناک»؛ براساس ادعانامه ای که در منهتن نیویورک تسلیم دادگاه شد رضا ضراب، ۳۳ ساله، کارمندش کاملیا جمشیدی و حسین نجف‌زاده، کارمند ارشد یک شعبه بانک ملت ایران، متهمان پرونده هستند.

رضا ضراب روز شنبه در میامی بازداشت شد و روز دوشنبه در دادگاهی فدرال حاضر شد و به دستور قاضی دستگیر شد. دو متهم دیگر پرونده در آمریکا نیستند. آنها متهم هستند که به نمایندگی از طرف دولت و شرکت های ایرانی کار می کردند.

ضراب در سال ۲۰۱۳ هم برای دو ماه در ترکیه به عنوان بخشی از یک تحقیقات فساد بازداشت شد اما بدون اتهام آزاد شد.

ضراب که متولد 1362 در تبریز است دارای شهروندی دوگانه ایران و ترکیه است. او به دلیل استفاده از عنوان فرزندی حسین ضراب (پدرش) و هم به‌واسطه آشنا شدن در سالیان زیاد با دوستان و آشنایان پدرش به‌طور نسبی برای خود نام و شهرتی دست‌وپا می‌کند. خانواده ضراب علاوه بر ایران در سه کشور آذربایجان، ترکیه و امارات متحده عربی فعالیت‌های اقتصادی دارند و در حوزه‌های مختلف بازرگانی و صنعتی همچون صادرات و واردات طلا و سنگ‌های قیمتی، نقل‌وانتقال و مبادله ارز، کشتی‌سازی، فولاد و... کار می‌کنند.

رضا ضراب به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران در آمریکا بازداشت شدند


حسین ضراب پدر رضا ضراب بعد از بازگشت به ایران فعالیت‌های خود را با تأسیس کارخانجات فولاد ادامه داد، حسین ضراب ابتدا در بیست‌ودو اردیبهشت‌ماه هزار و سیصد و هشتادوهفت شرکت صنایع فولاد کاوه تیکمه داش را به ثبت رساند. این کارخانه در هجده مهرماه سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری رسید و افتتاح شد.

رضا ضراب با توجه به داشتن ملک و املاک فراوان در چند نقطه از دنیا و دارا بودن صرافی بزرگی در امارات متحده عربی جای خود را در میان بازرگانان و تجار به‌عنوان جوانی متمول، فعّال و جویای نام و البته دست‌ودل‌باز باز می‌کند و نامش بر سر زبان‌ها می‌افتد. ضراب مالک شبکه‌ای از شرکت‌ها در ترکیه و امارات متحده عربی، از جمله «رویال هولدینگ ای.اس.» بود که جمشیدی برای آن کار می کرد.

براساس ادعانامه دادستانی ضراب، جمشیدی و نجف زاده با پنهان کردن معاملاتی که سود آن به دولت ایران و نهادهای ایرانی می رسید، برای دور زدن تحریم ها تلاش کرده اند.

به گفته دادستان ها این سه نفر به افراد و نهادهایی در ایران از جمله بانک ملت کمک کردند با انجام معاملات از طریق شرکت های ترکی و اماراتی از تحریم های آمریکا پرهیز کنند.

رضا ضراب، کاملیا جمشیدی، ۲۹ ساله، و حسین نجف زاده ۶۵ ساله به توطئه برای کلاهبرداری از دولت آمریکا، نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی، توطئه برای کلاهبرداری بانکی، و توطئه برای ارتکاب پولشویی متهم هستند.

دیه‌گو رودریگز، رئیس دفتر اف‌بی‌آی در نیویورک، گفت که این جرایم در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ انجام شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.