اعتراض شهروندان اهوازی در غیزانیه به خشونت کشیده شد. بنا بر اخبار رسمی دونفر از ناحیه پا زخمی شده اند.

به گزارش جماران، مردم سالاری نوشت: گروهی از اهالی منطقه نفتخیز غیزانیه در اعتراض به قطع  شدن آب شرب  خود،  تجمع کردند که با ورود نیروی انتظامی به تنش کشیده شد.

 جمعی از مردم بخش غیزانیه اهواز در اعتراض به نبود آب و  آنچه که بی‌مسئولیتی بخشداری و مدیران آبفا روستایی اھواز و عملی‌نشدن وعدہ‌ھای استاندار خواندند امروز شنبه در مقابل بخشداری غیزانیه و سپس در جاده قدیم اهواز - ماهشهر (امیدیه) تجمع کردند.

 در پی این تجمع، نیروی انتظامی و یگان ویژہ با تیراندازی هوایی و گاز اشک‌آور وارد عمل شد تا بزرگراه را باز کند. تصاویری از مصدومیت برخی تجمع‌کنندگان از ناحیه پا در پی تیراندازی، به "مردم‌سالاری‌آنلاین" رسیده است.

غیزانیه کجاست؟

 منطقه نفتخیز غیزانیه یکی از سه بخش تابعه و بزرگترین بخش شهرستان اهواز است که در بخش  شرقی واقع شده‌ و ٨٣ روستا با بیش از ۲۵ هزار نفر جمعیت دارد. شغل اکثر ساکنان کشاورزی و دامپروری است و سالهاست به دلیل کمبود آب دچار مشکل هستند

اظهارات فرمانده انتظامی اهواز  

سرهنگ دالوند ئر پاسخ به خبرنگاران اظهار داشت: اعتراض مردم به تامین نشدن آب شربشان یک مطالبه قانونی است اما بایستی در مجرای قانونی انجام شود.

وی اضافه کرد: تعدادی از مردم بخش غیزانیه از توابع اهواز صبح روز شنبه در اعتراض به بی توجهی مسئولان به تامین نشدن آب شربشان اقدام به بستن جاده اهواز- رامهرمز- امیدیه کردند که برای مدتی اخلال در تردد نسیر ترانزیتی به وجود آمد که پلیس برای جلوگیری از این کار وارد عمل شد.

سرهنگ دالوند افزود: پس از ورود ماموران پلیس برای بازگشایی جاده،  تعدادی از تجمع کنندگان با سنگ و چوب به سوی ماموران حمله ور شدند و ۲ مامور پلیس را از ناحیه سر مجروح کردند.

وی گفت: پلیس با استفاده از سلاح ساچمه ای پلاستیکی ضد شورش دو نفر از تجمع کنندگان را  به صورت سطحی مجروح و بازداشت کرد و این افراد در حال حاضر هیچ مشکلی ندارند.

این مقام ارشد انتظامی افزود : البته با گفت و گویی که با مردم داشتیم  آنها متقاعد شدند که پلیس  را همراهی کرده و جاده را بازگشایی کنند و ضمن احترام به قاطبه مردم با افرادی که نقض قانون کرده بودند هم برخورد قانونی شد.

فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز گفت: البته حسب وظیفه اخلاقی  با تماسی که با مسئولان  از جمله فرماندار اهواز داشتم  با دستور وی تامین آب مردم به وسیله تانکر انجام شد هر چند انتظار داشتیم بخشدار در بین مردم حاضر شود.

وعده مدیرعامل آبفای خوزستان

صادق حقیقی پور روز شنبه در گفت و گو با  ایرنا اظهار داشت: در خصوص اتمام طرح آبرسانی به غیزانیه با کارخانه لوله سازی هماهنگ کرده و لوله‌های مورد نیاز را سفارش دادیم همچنین اتصالات لازم برای این پروژه را از تهران درخواست دادیم و مجری طرح به ما قول داده است که ظرف ۲ تا سه هفته آینده کار به پایان می رسد.

وی افزود: در حال حاضر چهار تانکر دیگر به سیستم آبرسانی منطقه اضافه کردیم تا مشکل آب منطقه پیش از اجرای طرح برطرف شود. اهالی منطقه در چند روز گذشته از توزیع آبرسانی گله مند بودند که از آبفای روستایی درخواست کردیم پیگیر این موضوع شود.

مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان گفت: بخش غیزانیه از چند سال پیش با مشکل آب مواجه است و ما هم از این بابت ناراحت هستیم از طرفی انتظار داریم وزارت نیرو و استاندار در خصوص وضعیت آب روستایی استان به ما کمک کنند. این منطقه بسیار محروم است لذا ما رسیدگی به این منطقه را در اولویت کاری خود قرار دادیم.

وی عنوان کرد: همچنین برای بخشی از طرح آبرسانی این منطقه به ۶ کیلومتر لوله نیاز بود که خوشبختانه استاندار خوزستان قول تامین این لوله‌ها را داده است که با انجام این طرح تمام مشکلات آب غیزانیه برطرف می‌شود.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.