رییس شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در آیین افتتاح این طرح که استاندار آذربایجان‌غربی و نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند اظهار داشت: این تصفیه‌خانه با ظرفیت برداشت ۷۵۰ لیتر آب در ثانیه قادر است تا افق سال ۱۴۱۸ برای بیش از ۲۴۶ هزار نفر جمعیت شهری مهاباد آب شرب سالم و بهداشتی تامین کند.
علیرضا رضوی اضافه کرد: این تصفیه‌خانه که دارای یک برج آبگیری نیز است در چهار فاز مختلف قبل از بهره‌برداری تست و تایید نهایی شده است و با نصب کامل اتصالات داخلی شبکه آبرسانی، آب شرب موردنیاز شهروندان مهابادی به طور کامل از طریق این تصفیه‌خانه تامین می‌شود.

وی افزود: این تصفیه‌خانه از نوع «داف» است که جدیدترین فرآیند تصفیه آب در سطح کشور است و براساس نوع مواد و وضعیت کیفیت آب سد از لحاظ بیولوژیکی طراحی شده و براین اساس با وارد شدن به مدار، مشکل کیفیت و تغییر رنگ آب شرب این شهر نیز به طور کامل مرتفع می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات احداث این تصفیه‌خانه در قالب قرارداد ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) در سال ۱۳۹۳ آغاز شده بود ادامه داد: تصفیه‌خانه مهاباد قادر است در شبانه‌روز بیش از ۶۴ هزار متر مکعب آب را تصفیه و وارد مدار مصرف کند.

امروز همزمان با افتتاح این طرح، تصفیه‌خانه آب پلدشت و طرح فاضلاب شهرک گلمان ارومیه نیز با ۴۶۰ میلیارد ریال هزینه از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

همچنین با حضور «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو، یک واحد نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی برق آبی سردشت نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی به همراهی وزیر نیرو در سفری یکروزه برای افتتاح طرح‌های حوزه آب از طریق فرودگاه ارومیه صبح امروز وارد آذربایجان‌غربی شدند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.