ماموستا ملاعباس احمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از زمان شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن تا به امروز رویدادهای متفاوت و مهمی در کشور رخ داده است اما ۱۳ آبان به دلیل اینکه سه رویداد تاریخی را در خود جای داده از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در تاریخ معاصر ایران برخوردار است.

وی افزود: وظیفه همه به ویژه جوانان نسل جدید انقلاب است که فردا /دوشنبه/ در راهپیمایی ۱۳ آبان شرکت و خود را به علم و عمل آراسته کنند و پاسخ دندان‌شکنی به یاوه‌گویی‌هایی رییس جمهوری آمریکا و حامیان او بدهند.

وی با بیان اینکه روز ۱۳ آبان روز استکبارستیزی است، افزود: ملت ما ملت استکبارستیز بوده و فردا همگی ثابت خواهند کرد که با اقتدار در مقابل یاوه‌گویی استکبار مثل گذشته ایستادگی کرده و در راهپیمایی حضور گسترده خواهند داشت.

روز ۱۳ آبان که در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

در روز ۱۳ آبان ۱۳۴۳، ماموران رژیم شاه، امام خمینی (ره) را در قم دستگیر و به دستور آمریکا به ترکیه تبعید کردند. در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ دانش‌آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت‌های آمریکا در ایران، راهپیمایی کردند، ولی دژخیمان رژیم شاه، به آنان حمله کرد و آنان را به خاک و خون کشید. در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند. بدین ترتیب، مبارزه ضد آمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا کرد. بنابراین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این روز را روز ملی مبارزه با استکبار نام‌گذاری کردند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.