معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: کاهش وابستگی به نفت در سایه ارتباط اصولی صنعت با دانشگاه امری تحقق پذیر است.
به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، برات قبادیان در همایش ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار ”تاپ با بیان اینکه سیاست غلط عرضه محور بودن تربیت نیروی انسانی در کشور باید به سمت تقاضا محوری حرکت کند، اظهار کرد: باید با تغییر سیاست های تربیت نیروی انسانی در کشور و نگاه به توانمندی های پژوهشگران داخلی از طریق بهره وری از سرمایه انسانی کشور، صنایع و دانشگاه های ایران اسلامی را در مسیر توسعه و شکوفایی قرار دهیم.
وی یادآور شد:  کاهش وابستگی به نفت در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در سایه ارتباط اصولی صنعت با دانشگاه امری تحقق پذیر است و همه نهادهای ذی ربط باید در این راستا گام های عملی موثری بردارند.
قبادیان اشاره به اینکه آذربایجان غربی نهمین استان کشور است که طرح ملی تاپ (توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) در آن رونمایی می شود تصریح کرد: اجرای این طرح می تواند در  توسعه صادرات، اشتغال پایدار جوانان دانش آموخته، بهره وری تولید و احیای ارتباط دانشگاه با صنعت تحولات اساسی ایجاد کند.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت  با بیان اینکه امروزه دانشگاه های نسل اول به عنوان دانشگاه های آموزش محور پاسخگوی نیازهای جامعه نیست تصریح کرد: در مقطع کنونی مراکز دانشگاهی کشور باید به سمت پژوهش های کاربردی، کارآفرینی و تولید ثروت از ایده های نو حرکت کنند در حالی که همچنان برخی دانشگاه های کشور همچنان در سطح دانشگاه های نسل اول درجا می زنند.
وی افزود: پژوهش های انجام گرفته در دانشگاه ها باید بتواند قسمتی از مشکلات جامعه را حل کند و امروز علمی که تولید ثروت برای کشور نکند شایسته و مطلوب جامعه دانشگاهی ایران نیست.
قبادیان گفت: در حال حاضر آمار دقیقی از صنایع کشور در دسترس نیست و نیازهای علمی و فناوری صنایع کشور به طور شایسته ای پایش نشده است و لذا صنایع کشور باید در راستای افزایش بهره وری و توسعه خود دست به دامان دانشگاه ها و مراکز علمی کشور باشند.
وی اظهار کرد: برای تقویت اعتماد بین صنعت و دانشگاه، مراکز دانشگاهی کشور نیز به سمت تربیت نیروی مهارت محور و آچار به دست حرکت کنند و این در حالیست که خروجی فعلی بیشتر دانشگاههای کشور صرفا آمار بیکاری را افزایش می دهد.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید رویکرد ماموریتگرا و دغدغه حل چالش های مختلف کشور را داشته باشند، تصریح کرد: صنعت هیچ کشوری توسعه پیدا نکرده مگر از طریق توسعه علمی و بهره گیری از ظرفیت دانشگاهی خود. بنابراین صنعت و دانشگاه در کشور باید اهتمام ویژه ای در تحکیم ارتباط بین یکدیگر داشته باشند.
به گزارش ایسنا، در پایان این همایش از طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار ”تاپ”  با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آذربایجان غربی رونمایی شد.

انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.