یونس رسولی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: دومین دوره مسابقات جهانی دامه با حضور 12 تیم اردیبهشت ماه به میزبانی شهر «طرابلس» در لبنان برگزار شد.
وی ادامه داد: در این مسابقات تیم های ترکیه کویت و عراق به ترتیب با 16، 15 و 14 امتیاز در جایگاه های اول تا سوم قرار گرفتند.
رسولی اضافه کرد: اعضای تیم منتخب دامه کشورمان را در این مسابقات «یوسف مهرجویان» از مهاباد «فاروق مام عبدالله» و «نادر شوقی» از بوکان و «هژار یوسفی» از پیرانشهر تشکیل دادند.
رسولی اظهار داشت: تیم ملی دامه کشورمان در اولین دوره این مسابقات پس از کشورهای ترکیه و کویت مقام سوم را کسب کرده بود.
به گزارش ایرنا «دامه» یک نوع بازی بومی محلی شبیه شطرنج با 32 مهره است که حریفان با پیش بینی حرکت مهره های طرف مقابل و حذف آنها بازی را پیش می برند.
در این بازی بومی محلی از یک صفحه شطرنجی 16 در 16 خانه ای استفاده می شود و مهره ها در 2 دسته 16 تایی و چهار ردیف هشت تایی در 2 طرف صفحه چیده می شود؛ در این بازی محلی تمامی مهره ها حرکت های یکسانی دارد و می توان به جلو و طرفین حرکت و مهره های حریف را از بازی خارج کرد.
مهره ای که بتواند به خط پایانی طرف مقابل برسد، اختیارات ویژه ای دارد و در چهار گوشه صفحه می تواند حرکت کند و در صورتی که این مهره تنها مهره باقیمانده یک طرف مسابقه باشد، به آن «داشه هاره» می گویند.
این نوع بازی محلی با توجه به اینکه نیاز به امکانات و فضای زیادی ندارد در محیط خانه، مغازه و بوستان ها انجام می شود.
این بازی توسط کشور ترکیه ثبت جهانی شده و هر ساله در کشورهای عربی و ترکیه مسابقات جهانی آن برگزار می شود.
9903/ 3020
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.