اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا حجت‌الاسلام ‌ناصر خدایاری روز پنجشنبه در آیین رونمایی از کتاب «حماسه‌های ماندگار، نگاهی به نقش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در دفاع مقدس» در ارومیه افزود: چهل سالگی همواره به مفهوم تکامل فردی بوده ولی چهل سالگی حتما به این معنی نیست که انقلاب به تکامل خود رسیده است و هر آنچه باید عرضه می‌کرده و دیگر تمام شده، بلکه چهل سالگی اوج پختگی است و نباید انقلاب را اینگونه تصور کرد که دیگر هیچ چیز جدیدی برای عرضه نخواهد داشت.
حجت‌الاسلام خدایاری بیان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند پنج مرحله برای انقلاب ها متصور است که حداقل بازه زمانی برای رسیدن به مرحله نهایی یعنی «تمدن اسلامی»، 200 سال است.
وی با بیان اینکه کارهای عظیمی وجود دارد که تحت‌ تاثیر کارهای کوچکتر قرار می‌گیرد، اضافه کرد: عملکرد چهل ساله اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره دوران دفاع مقدس نیز در این مورد ساختاری بوده و نقش اداره کل ارشاد در ساختار فرهنگی و از میان 28 نهاد فرهنگی که یک نهاد مربوط به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است، نمایان می شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی بیان کرد: از صد موسیقی تولید شده در کشور 51 درصد متعلق به صداوسیما، 22 درصد زیرپله ای، 21 درصد دانلود و فقط یک درصد متعلق به ارشاد بوده است اما صد درصد موسیقی به نام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صدها فعالیت دارد که یکی از آنها موسیقی است، یادآور شد: مابقی فعالیت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تحت‌الشعاع این یک کار قرار می‌گیرد و برای بررسی نقش‌ها و کارکردهای درست و بد و منفی باید معیار و چارچوب وجود داشته باشد.
وی افزود: از 9 هزار میلیارد تومان بودجه فرهنگی فقط یکهزار و 400 میلیارد تومان متعلق به فرهنگ و ارشاد اسلامی است یعنی سایر دستگاه ها و ارگان ها بیشتر می گیرند و کمتر پاسخگو بوده و در تیررس نیستند.
حجت‌الاسلام خدایاری گفت: نقش‌ها و کارکردهای درست و منفی در سه قالب شخص‌ محور، برنامه‌ محور و جریان‌ محور بررسی می‌ شود که در حوزه برنامه‌ محور، سیاست‌های بالادستی نظام و سیاست‌های وزاتخانه و شخص وزیر قرار دارد و همه اشخاص موظف به تحقق آنها هستند؛ در جریان ‌محوری، جریان های سیاسی و اجتماعی حاکم مطرح هستند و پاره‌ای مواقع نیز باید شاخص را شخص قرار داد که شخص‌محوری می باشد.
وی ادامه داد: اکنون چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته که 22 سال آن متعلق به یک مدیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مرحوم حجت‌الاسلام ‌والمسلمین سپهری بوده و استان چهار مدیرکل را بعد از انقلاب تجربه کرده که مرحوم سپهری، جاودانی، غفاری‌آذر و کریمی این مدیران را تشکیل می‌دهند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: از میان این چهار مدیر 60 درصد متعلق به یک مدیر بوده و در دوران دفاع مقدس در زمینه انقلاب ده ها کار صورت گرفته که متعلق به دوران اولین مدیرکل است که نقش او هم در ارتباط مستقیم با جبهه و پشت جبهه، تبلیغات جبهه و مساجد برای روحیه دادن و استقامت و پایمردی به مردم بارز است.
وی با بیان اینکه هر آنچه که لازم ‌بود در محتوای کتاب حماسه‌های ماندگار در خصوص نقش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفاع مقدس گنجانده شده است، بیان کرد: گام بعدی را برای تعمیق بیشتر کتاب و توسعه کمی و تجزیه و تحلیل کتاب و حتی توسعه کمی برخی اسناد که در دسترس نیست طی خواهد شد.
مصطفی قلیزاده علیار، نویسنده کتاب حماسه‌های ماندگار، نگاهی به نقش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در دفاع مقدس هم در این آیین بیان کرد: این کتاب در ۲۰ فصل نگاشته شده و به فعالیت‌های ستاد جنگ و قرارگاه حمزه سیدالشهدا (س) و همکاری ادارات دیگر با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره دارد و از آنجایی پژوهش میدانی کار بسیار سختی بوده، باید راستی‌آزمایی شده و مستندات جمع‌آوری می شد.
به گزارش ایرنا این کتاب درباره فعالیت های مرحوم حجت الاسلام سپهری، مدیرکل اسبق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوران جنگ تحمیلی بوده که در 20 فصل و 500 نسخه به چاپ رسیده است.
7125/3072
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.