محمد اشجعی، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این سامانه تا اواخر وقت جمعه در استان فعال خواهد بود، افزود: این سامانه بارشی از روز دوشنبه به تدریج موجب افزایش ابر، بارش باران و برف و در برخی نواحی پدیده مه می شود.

وی با بیان اینکه از شب جمعه به تدریج  از میزان ابرها کاسته می شود، اظهار داشت: امروز جو استان نسبتا پایدار بوده ولی از فردا به تدریج بر میزان ابرها افزوده می شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: فعالیت این سامانه علاوه بر بارش برف و باران موجب کاهش محسوس دما از ۷ تا ۱۲ درجه می شود.

اشجعی، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته، شهرستان جلفا با ۱۸درجه بالای صفر و شهرستان سراب و بستان آباد با یک درجه زیر صفر به ترتیب گرم‌ترین و سردترین شهرهای استان هستند.  

وی با بیان این‌که دمای تبریز در گرم‌ترین زمان ۱۴ درجه بالای صفر و در سردترین زمان ۳ درجه بالای صفر است، یادآوری کرد: هم اکنون ( ساعت ۱۳ و ۳۰) بندرشرفخانه با ۱۳ درجه و هریس با ۷ درجه بالای صفر به ترتیب گرمترین و سردترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۱۲ درجه بالای صفر است.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.