اخبار مرتبط

طی دستورالعملی جدید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با  بیان اینکه متاسفانه عده‌ای دلال برخی از واحدهای تولیدی استان را از بین بردند، گفت: خوشبختانه اکنون کارخانه‌ی ماشین سازی فعالیت می‌کند ولی براساس مدلی که واگذار شده، احتمال بازپس گیری این واگذاری به سازمان خصوصی سازی وجود دارد. 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، یونس ژائله در نشست خبری، تعامل اتاق بازرگانی با رسانه‌ها را از اهداف مهم اتاق دانست و گفت: در راستای شفاف سازی و گزارش عملکرد اتاق بازرگانی، هر سه ماه یک‌بار نشست خبری با اصحاب رسانه در اتاق برگزار می‌شود. 
وی ادامه داد: از فروردین ماه سال 98 که سکان بازرگانی را برعهده گرفته‌ام، جلسات اتاق به طور مرتب برگزار شده و تاکنون دو جلسه‌ی هیئت نمایندگان، دو جلسه‌ی شورای گفت‌وگو و چهار جلسه‌ی تخصصی با صنعت فرش، چرم و کفش و غذا و صنعت قطعات خودروسازی در اتاق تشکیل شده است و خروجی این جلسات نیز در اختیار اصحاب رسانه قرار خواهد می‌گیرد.
 وی با بیان این‌که طی سال‌های گذشته اتاق بازرگانی براساس سیاست کلان برای برخی افراد کارت‌ بازرگانی صادر کرده که این افراد هیچ گونه صلاحیت نداشته‌اند، گفت: صدور این کارت‌ها مشکلاتی در اقتصاد کشور ایجاد کرده به طوری‌که اصلاح این امور یکی از اهداف اتاق بازرگانی است که البته انجام این اصلاحات زمان بر است.
 ژائله ادامه داد: طبق آخرین آمار ۱۸۰۰ کارت برای فعالیت بازرگانی افراد در استان صادر شده است که هنوز مشخص نشده چند نفر از صاحبان این کارت‌ها مشغول تجارت هستند و این امر اتاق بازرگانی را زیر سوال می‌برد. 
وی با اشاره به اهمیت تشکل‌ها در اتاق بازرگانی، اظهار کرد: معاونت تشکل‌ها در اتاق تشکیل شده و کمیسیون صنعت، معدن و تجارت و صادرات در اتاق فعال شده است و مابقی کمیسیون‌ها نیز در ماه‌های آتی فعال خواهد شد.
 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با تاکید بر این‌که اتاق بازرگانی اتاقی شفاف می‌شود تا با هر چیزی از هر جنبه با شفافیت برخورد شود، گفت: ما از نقد رسانه‌ها بسیار استقبال می‌کنیم تا با استفاده از این نقدها، نقص و ضعف‌های خود را رفع کنیم و از رسانه‌ها نیز انتظار داریم با نقد و ارائه‌ی نکته نظرات خود به ما کمک کنند تا مسئولیت خود را به نحو احسن انجام دهیم. 
وی افزود: بحث توسعه‌ی فراگیر و پایدار در استان در قالب برنامه‌ها و پروژه‌های اقتصادی در شورای گفت‌و‌گوی اتاق همواره مطرح می‌شود و بحث اتاق تنها مشورت نیست بلکه این مشورت‌ها براساس راهکار و افزایش ثروت ملی آذربایجان است، هدف ما کمک به افزایش اشتغال، میزان صادرات و درآمد استان است. 
ژائله افزود: در رابطه با بحث توسعه‌ها، برنامه‌های جامعی با کمک تشکل‌های مربوطه در حال انجام است و برنامه‌ها براساس مدل سازمان ملل تعیین شده و در هر جلسه مطرح و تصویب می‌شود. وی بیان کرد: امروزه فضا، فضای ناامیدی است البته ما نمی‌گوییم که مشکلات نداریم ولی می‌توان راهکاری برای حل این مشکلات ارائه داد، ما هیچ موقع از مردم جدا نمی‌شویم بلکه وظیفه داریم در کنار مردم و دولت، از این وضعیت بحرانی به راحتی عبور کنیم.
 وی با بیان این‌که آذربایجان شرقی در انتخابات اتاق بازرگانی کشور دارای 15 رای است، گفت: در این دوره از انتخابات اتاق بازرگانی ایران با اصرار برخی از دوستان، بنده نیز در این انتخابات شرکت خواهم کرد ولی هنوز به طور قطعی تصمیم نگرفته‌ام. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در خصوص واگذاری کشت و صنعت مغان، گفت: در بحث کشت و صنعت مغان ما به عنوان نفر اول مزایده انتخاب نشده بودیم ولی بعد از جریان رد شدن اهلیت نفر اول، این صنعت را به نفر دوم مزایده واگذار کردند.
 وی با بیان این‌که مغان بخشی از آذربایجان است، گفت: اخیرا طبق گزارش‌ها مسائل آن تا حدودی رفع شده است، در گذشته ابن مجموعه با ضرر هنگفتی مواجه بود ولی اکنون ۱۵۰۰ نفر نیروی پیمانکار براساس توانمندی در مجموعه کشت و صنعت به عنوان نیروی قراردادی استخدام شده، به طوری که کسی که در گذشته یک میلیون تومان حقوق دریافت می‌کرد اکنون حداقل سه میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند.
 وی ادامه داد: با گسترش مجموعه مغان و ایجاد کارخانجات جدیدی، چند هزار نفر از جوانان آذربایجان می‌توانند در این مجموعه مشغول به کار شوند. 
ژائله در خصوص خرید و واگذاری کارخانه‌ی ماشین سازی تبریز، اظهار کرد: امروزه گردش مالی ماشین سازی 27 میلیارد تومان است در حالی که این میزان از درآمد برای دو هزار نیروی کار عددی آنچنانی محسوب نمی‌شود، معتقدم کنسرسیومی متشکل از قطعه سازان و صاحبان سرمایه تشکیل شود تا وضعیت این کارخانه اصلاح شود. 
وی ادامه داد: معتقدم قدرتی از بخش خصوصی استان با ایده و فکر می‌توانند راهکارهای موثری برای جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی استان ارائه دهند تا تحولی عظیم در اشتغال استان ایجاد شود. 
وی با بیان این‌که ماشین سازی کارخانه ای منحصر به فرد و نمونه ای است که در خارومیانه جزو افتخارات تبریز است، افزود: این مجموعه باید توسعه و به مجموعه‌ای بزرگ و فعال تبدیل شود، هدف ما این است، ماشین سازی به بخش خصوصی دارای صلاحیت واگذار شود، فرقی ندارد مالک آن چه کسی باشد، گردش مالی 30 میلیارد تومانی مجموعه‌ی ماشین سازی باید به سه هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با بیان این‌که اتاق بازرگانی پیوند بخش خصوص، دولت و مردم است، گفت: برنامه‌های متعددی در اتاق بازرگانی تبریز داریم و هدف ما این است کسی در استان بیکار نشود، ما به هیچ گروه چپ یا راستی وابسته نیستیم بلکه هدفمان خدمت به مردم و ارتقا سطح رفاه و آرامش زندگی مردم است.
انتهای پیام انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

طی دستورالعملی جدید از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.