ناسا به دنبال ماه نورد جدید برای ماموریت های آینده

تعدادی از شرکت های بزرگ تجاری از همکاری با یکدیگر برای طراحی و ساخت یک ماه نورد جدید خبر داده اند که برای حمل و نقل و جابجایی فضانوردان قابل استفاده باشد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس، به نقل از نیواطلس، قرار است این ماه نورد در سطح کره ماه و برای تکمیل طرح سکونت درازمدت در تنها قمر زمین موسوم به آرتمیس مورد استفاده قرار بگیرد. این طرح از سوی ناسا در دست بررسی و اجرا است.

مهر نوشت؛ سابقه استفاده از ماه نورد در کره ماه به ماموریت آپولو ۱۱ در سال ۱۹۷۲ بازمی گردد. ماه نورد برقی یادشده که ۲۶۰ کیلوگرم وزن داشت، با سرعت ۱۸ کیلومتر در ساعت حرکت کرده و می توانست تا فاصله ۷.۶ کیلومتری محل فرود فضاپیمای ناسا جابجا شود.

انتظار می رود ماه نورد جدید عمر مفید بسیار بیشتری داشته باشد و بتواند سرمای شدید شب ماه را که دما تا منفی ۱۶۲ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد، مدیریت کند. از جمله شرکت هایی که در این طرح مشارکت می کند نورتروپ گرومن است. هنوز جزئیاتی از طراحی این ماه نورد یا مشخصات آن منتشر نشده است.

از جمله شرکت های دیگر همکار در این طرح می توان به Intuitive Machines، لونار اوت اسپات و غیره اشاره کرد. هر یک از این شرکت ها بر روی طراحی یکی از بخش های ماه نورد مذکور متمرکز خواهند شد. از این محصول برای نمونه برداری از سطح ماه، جمع آوری اطلاعات حرارتی و محیطی و غیره استفاده می شود. زمان تکمیل این ماه نورد هنوز مشخص نشده است.

 

دیدگاه تان را بنویسید