رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اجرایی شدن زمان برجام گفت: ان شاالله تا اواخر آذر ماه و حداکثر تا اواسط دی ماه این مهم به اجرا گذاشته خواهد شد و به نظر، همه چیز درست پیش خواهد رفت.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا، علی اکبر صالحی عصر چهارشنبه در دومین کنفرانس شتابگرهای ذرات و کاربردهای آن اظهار داشت: علم و تکنولوژی این امکان را برای انسان فراهم آورد تا طبیعت را مقهور خود کند؛ بنابراین توجه به علم حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در کنار علم ، اهتمام به دین نیز دارای اهمیت است و این دو همانند بال های یکدیگر هستند؛ انسان می تواند هم صاحب فضیلت و علم باشد و هم اینکه در زمینه اخلاق اوج بگیرد.
رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: یکی از عناصر قدرت یک جامعه علم و صنعت است و کسی آن را نفی نخواهد کرد بلکه نحوه دستیابی به آن دارای اهمیت است .
وی به پیشرفت های که در سال های پس از انقلاب شکوهمند اسلام به دست آمده اشاره کرد و افزود: پیشرفت ها در زمینه های گوناگون اعم از علمی، تکنولوژی و توجه به زیر ساخت ها حائز اهمیت بوده و این نشان از توانمندی دانشمندان جمهوری اسلامی ایران دارد.
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دستیابی به علم حرکت جمعی می خواهد، به پرونده هسته ای اشاره کرد و گفت: البته در این زمینه نیز هزینه های غیر مستقیمی برای ما ایجاد شد و یکی از آنها تحریم ها بود و به خاطر آن اجناس را گران تر می خریدیم و عدم النفع ما زیاد بود.
صالحی درباره هزینه ها نیز خاطر نشان کرد: اما پولی که برای فناوری هسته ای کردیم مربوط به یک دهه اخیر بود که نیروگاه بوشهر نیز در همین زمینه می گنجد.
وی یادآور شد: اصلا آن رقم هایی که در اذهان است که هزینه های سنگینی کردند که سانتریفیوژ ساختند و چنان کردند، نیست؛ شاید 2 سد بزرگ به اندازه کل هزینه هایی است که برای هسته ای کرده ایم.
رییس سازمان انرژی اتمی این سوال را مطرح کرد که آیا نمی ارزید ما به اندازه 2 سد هزینه کنیم اما جایگاهی را از حیث تعاملات بین المللی و سیاسی در جهان پیدا کنیم که هم معنی سیاسی و هم معنی اعتماد به نفس علمی دارد؟
صالحی خاطر نشان کرد: در همین زمینه 20 درصد غنی سازی اورانیوم هم زمانی که گفتند نمی دهیم و اگر راکتور هم اقدامی نمی کردیم متوقف می شد ؛ پیشنهاد دادم که امکانات بدهید و در کمال ناباوری از صفر شروع کردیم و در عرض 2 سال راکتور تهران با سوخت ایرانی شروع به کار کرد.
وی در پایان با اشاره به شرایط علمی و پیشرفت های کشورمان، اظهار داشت: به آینده کشور بسیار امیدوار هستیم و در سکوی پرتاب قرار داریم و خوش به حال نسل های آینده و جوانانی که در جمهوری اسلامی ایران زندگی می کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.