بازی های المپیک 2016 با برگزاری مراسم افتتاحیه در استادیوم «ماراکانا» در ایالت «ریو دو ژانیرو» برزیل رسما آغاز شده است. این اولین باری است که المپیک در آمریکای جنوبی برگزار می شود.

با وجود جذب گردشگران خارجی شماری از مردم برزیل به دلیل نرخ بیکاری بالای 10 درصد و همچنین کاهش هزینه های بخش های آموزشی و بهداشتی با صرف هزینه 12 میلیارد دلاری بازی ها المپیک موافق نبودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از پایگاه خبری شبکه یورو نیوز، انتظار نمی رود شمار تماشاچیان المپیک 2016 همچون المپیک 2012 لندن زیاد باشد اما مقامات برزیلی با وجود رکود اقتصادی، بحران سیاسی، خطر تروریسم و ظهور ویروس زیکا انتظار دارند بازی های المپیک ریو بازدید گردشگران از این کشور را تا 82 درصد افزایش دهد.

در همین راستا به گفته مقامات ریو دو ژانیرو، بیش از 14 هزار نیروی امنیتی این ایالت جهت تامین امنیت مسابقات و گردشگران به فعالیت خواهند پرداخت. این نیروها بخشی از 85 هزار مامور پلیس و سرباز حاضر در ریو خواهند بود. با وجود جذب گردشگران خارجی شماری از مردم برزیل به دلیل نرخ بیکاری بالای 10 درصد و همچنین کاهش هزینه های بخش های آموزشی و بهداشتی با صرف هزینه 12 میلیارد دلاری بازی ها المپیک موافق نبودند.

همین مخالفت ها، به برگزاری تظاهرات هایی علیه اسراف کاری های مربوط به المپیک منتهی شد.

صدها نفر از معترضان چند ساعت پیش از آغاز بازی های المپیک در نزدیکی ورزشگاه ماراکانا دست به تظاهرات زدند.

به گفته شرکت کنندگان، این تظاهرات در اعتراض به فساد و اسراف در تدارک مسابقات المپیک برگزار شده است. پلیس برای متفرق کردن تظاهر کنندگان اقدام به پرتاب گاز اشک آور و نارنجک های صوتی و نوری کرد.

در مراسم افتتاحیه المپیک ریو کمتر از نیمی از شمار رهبران حاضر در افتتاحیه المپیک 2012 لندن حضور داشتند اما از جهات دیگر این دوره از مسابقات جنبه ای تاریخی دارد زیرا رکورد شمار ورزشکاران و کشورهای شرکت کننده شکسته شده است.

در روز نخست المپیک تاکنون 12 مدال طلا، 12 نقره و 14 مدال برنز اهدا شده و استرالیا با کسب 2 مدال طلا و یک برنز در صدر قرار گرفته است.


انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.