مبنای بانک اسلامی بر این است که استثمار نکند مردم را، بهره بردارى از انسان بیخودى نکند.


یکم خرداد 1358 ،حضرت امام خمینی(س) هیئت موسس بانک اسلامی را در قم به حضور پذیرفته و در سخنانی به اهمیت تاسیس این بانک و از بین بردن بانک های ربوی تاکید نمودند. متن این سخنرانی به مناسبت روز بانکداری اسلامی در زیر منتشر می شود:

بسم اللَّه الرحمن الرحیم

ربا، بدترین نوع استثمار

اصل بهره از پول یک امرى است بسیار خلاف انصاف و خلاف انسانیت که یک پولى آنجا گذاشته‏اند، بعد آن پول نه کارى، نه چیزى، یک چیزى در آورند. بدترین انواع استثمار همین رباست که در مقابل هیچ، خود پول که هست و در مقابل هیچ، این بزاید، بهره بردارد. در اسلام، این البته به هر صورتش حرام است حتى این فرارهایى که بعضیها جایز مى‏دانند، این فرارها هم صحیح نیست. فرار از ربا هم صحیح نیست. یک راههایى گفته شده است، لکن آنها هم صحیح نیست بهره بردارى از این نقود و از پول به هیچ وجه در اسلام جایز نیست. از جهتى که یک همچو بانک اسلامى که مبنایش بر این باشد که بهره در کار نباشد و ربا در کار نباشد، این یک خدمت بزرگى است به جامعه و به اسلام، هر دو، که امید است که احتیاج مردم از سایر بانکها به واسطه این بانک سلب بشود و مردم توجه بکنند به این بانک که اسلامى است، مبنایش اسلام است، اسلامى است و مبنایش بر این است که استثمار نکند مردم را، بهره بردارى از انسان بیخودى نکند.

لزوم برچیده شدن بانکهاى ربوى

و من توفیق شما را از خدا مى‏خواهم که در این راه با صداقت، با نیت صادقانه عمل بکنید، چنانچه هر کارى که با نیت صادقانه شد، آن کار به نتیجه مى‏رسد، و به نتیجه‏اى که بخواهید مى‏رسد. نیتها را باید صادق کرد و براى خدا. یک همچو کار بزرگى که شما الآن انجام مى‏دهید ان شاء اللَّه براى خدا باشد تا منافع آخرتى هم براى همه‏تان ان شاء اللَّه داشته‏باشد و من امیدوارم که توفیق پیدا بکنید و بانک شما یکوقت بانک اول باشد و سایر بانکها که بر مبناى بهره بردارى و بر مبناى خلاف و فساد است، اینها از بین بروند، یا بهره‏ها از بین بروند که همه اسلامى بشوند، آن وقت شما هم یکى از بانکها. اگر اسلامى شدند آنها هم بمانند، و الّا بالاخره باید برچیده بشوند اگر اسلامى نشوند. ان شاء اللَّه که موفق و مؤید باشید.

[سرپرست هیأت: شنیدم که براى اینکه همه بتوانند داراى سهم باشند حداقل صد تومان و حداکثر صدهزار تومان گذاشته‏اند که همه بتوانند و آقایان ضمناً علاقه مندند که افتخار بدهید به ایشان و این هم مشوقى است براى آنها.]

... یک سهم هم من، ان شاء اللَّه که موفق و مؤید باشید.

[و در خاتمه اساسنامه این بانک که طرز و نحوه عملکرد این بانک را مشخص مى‏کرد، تقدیم امام شد. و امام فرمود:]

ان شاء اللَّه موفق باشید. خداوند تأیید کند شماها را. سلامت باشید. خداحافظ شما.

منبع: صحیفه امام، ج‏7، ص: 425

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.