زندگینامه معصومه حائری یزدی

خلاصه مطلب:

معصومه حائری عروس بزرگ تر حضرت امام خمینی (س) و همسر شهید آیت الله سیدمصطفی خمینی است. 

توضیحات :

معصومه حائری فرزند مرحوم آیت‌الله شیخ مرتضی حائری و از خاندان آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم حائری بنیان گذار حوزه علمیه قم است. او با آیت الله شهید مصطفی خمینی ازدواج کرده و عروس ارشد حضرت امام خمینی (س) است. 

خانم معصومه حائری در تاریخ 17 فروردین ماه سال 1333 با حاج آقا مصطفی خمینی ازدواج کردند، ایشان در ابتدا علاقه ای به ازدواج نداشتند، اما با توجه به شرایط آن دوران به توصیه پدرشان و بعد از ملاقات حاج آقا مصطفی به ازدواج با ایشان رضایت می دهند، و بعد از گذشت یک سال به عقد ایشان در می آیند. جزئیات بیشتر در خصوص نحوه ازدواج و دیگر خاطرات ایشان را می توانید در مصاحبه ایشان در خصوص زندگی مشترک و خصوصیات همسرشان که پیش از این در جماران منتشر شده است مطالعه کنید.

 

تصویر خانم معصومه حائری در کنار علی اشراقی 

معصومه حائری

حاصل ازدواجشان 4 فرزند بود، دو تن از فرزندانشان در کودکی از دنیا رفته اند، و یک پسر به نام حسین و یک دختر به نام مریم دارند. ایشان در دوران تبعید حضرت امام (س) و حاج آقا مصطفی در عراق حضور داشتند، و همسر گرامیشان را همراهی می کردند. 

پس از شهادت حاج آقا مصطفی ایشان به عنوان ستون خانواده به تربیت و پرورش فرزندانشان پرداختند و در حال حاضر ساکن قم هستند، و زندگی ساده و بدون حاشیه ای را سپری می کنند. 

مقالات