زندگی نامه سید رضا صالحی امیری

متولد:
1340-02-13
خلاصه مطلب:

سید رضا صالحی امیری در چهاردهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۰ در شهرستان بابل ، شهر امیرکَلا متولد شد. وی تحصیلات ابتدایی ، راهنمایی و متوسطه را در همان شهر گذراند و با شروع جنگ تحمیلی عازم جبهه‌های نبرد شد و همزمان تحصیل در دانشگاه را آغاز کرد و سپس موفق به اخذ مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس در رشته علوم سیاسی و مدرک دکتری در رشته مدیریت شد. وی بعد از اخذ مدرک دکتری تدریس در دانشگاه را آغاز کرد و توانست در سال‌های بعد به عنوان دانشیار به عضویت هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم تحقیقات درآید.

صالحی امیری در سال‌های پس از پیروزی انقلاب در مشاغلی همچون رئیس کمیته اجتماعی شورای عالی امنیت ملی، عضو هیئت رئیسه مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، معاون بررسی‌های استراتژیک، عضو هیئت امنای مؤسسه مطالعات راهبردی، مشاور رئیس‌جمهور در دولت سید محمد خاتمی، عضو شورای اجتماعی کشور و عضو شورای اطلاع‌رسانی دولت خدمت نمود. وی همچنین به‌مدت هشت سال معاونت پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را در کارنامهٔ خود دارد. صالحی امیری همچنین به عنوان مدیرمسئول و سردبیر، در نشریات و مؤسسات علمی همچون مؤسسات مطالعات سیاسی، مطالعات راهبردی، فصلنامه مطالعات میان فرهنگی، نشریه علمی پژوهشی مدیریت فرهنگی عضویت داشته است. وی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری معاون فرهنگی ستاد دکتر حسن روحانی بود و نماینده فرهنگی او در بحث‌ها و مناظرات انتخاباتی محسوب می‌شد و به تبیین نگرش‌های روحانی در زمینه فرهنگ می‌پرداخت. وی

در سال 92 پس از این که سلطانی فر، وزیر پیشنهادی روحانی برای تصدی وزارت ورزش نتوانست رأی اعتماد نمایندگان مجلس را کسب نماید؛ روحانی طی حکمی سید رضا صالحی امیری را به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان منصوب کرد. روحانی همچنین نام وی را به عنوان وزیر پیشنهادی وزرش و جوانان به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داد اما با عدم اعتماد نمایندگان مجلس به صالحی امیری، وی از کابینه یازدهم جاماند.

وی پس از آن از سوی رئیس جمهوری به عنوان رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی منصوب شد.سید رضا صالحی امیری پس از استعفای علی جنتی در ۲ آبان ۱۳۹۵ طی نامه‌ای به رئیس مجلس از سوی رئیس جمهوری به عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی معرفی شد و توانست با رای اعتماد مجلس به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کار خود را آغاز کند.

 

تحصیلات صالحی امیری

 1. کارشناسی علوم سیاسی ـ دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز
 2. کارشناسی ارشد علوم سیاسی ـ دانشگاه تهران
 3. دکتری مدیریت دولتی ـ دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات

 

سوابق مدیریتی و اجرایی صالحی امیری

 1. رئیس کمیته اجتماعی شورای عالی امنیت ملی
 2. عضو هیئت رئیسه مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری
 3. مشاور رئیس جمهور در دولت خاتمی
 4. عضو شورای اجتماعی کشور
 5. عضو شورای اطلاع‌رسانی دولت
 6. معاون پژوهشهای فرهنگی واجتماعی مرکزتحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام
 7. ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی
 8. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم

سوابق علمی و دانشگاهی صالحی امیری

 1. استادیار و عضویت در هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
 2. مدیر گروه مدیریت و برنامه‌ریزی فرهنگی دانشکده مدیریت و اقتصاد
 3. مدیر گروه مدیریت و برنامه‌ریزی فرهنگی دانشکده مدیریت و اقتصاد
 4. مدیر گروه پژوهشی فرهنگی و اجتماعی پژوهشکده تحقیقات راهبردی
 5. رئیس هیئت امنای مؤسسه آموزش عالی صنعتی مازندران
 6. عضو هیئت امنای مؤسسه مطالعات راهبردی
 7. عضو هیئت امنای مؤسسه مطالعات ملی
 8. عضو هیئت امنای مؤسسه مطالعات سیاسی

 

مقالات

 • یادداشتی از رییس کمیته ملی المپیک؛

  سیدرضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک در یادداشتی به بررسی و تحلیل اثرات کرونا بر سبک زندگی پرداخته است.