معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور یکی از بخش های مهم معافیت های موقت به حساب می آید. زیرا تعداد ایرانیان مقیم خارج از کشور روز به روز افزایش پیدا کرده و ادامه تحصیل فرزندان آنان باید پس از سن مشمولیت با تایید سازمان نظام وظیفه صورت بگیرد. مشمولین دانشجو و محصل در کشورهای دیگر سراسر دنیا پس از رسیدن به سن مشمولیت سربازی، مانند متقاضیان داخل کشور باید برای خدمت سربازی نظام وظیفه ی خود تعیین تکلیف کرده تا بتوانند از مزایای سازمان نظام وظیفه استفاده کنند.

برخی از افراد با رسیدن به سن 18 سالگی نمی خواهند به سربازی بروند و به دنبال ادامه تحصیل می باشند. این افراد برای ادامه تحصیل در مدرسه یا دانشگاه باید به اخذ مجوز از سوی سازمان نظام وظیفه اقدام کنند.

اگر فردی در سن 18 سالگی بوده و ترک تحصیل کند، حدودا یکسال مهلت دارد تا دفترچه اعزام به خدمت خود را پست کند. در غیر این صورت برای او غیبت سربازی ثبت می شود.

حال سوالی که مطرح می شود این است که اگر پسران 18 ساله به دنبال ادامه تحصیل در دوره متوسطه دوم و دانشگاه باشند چگونه می توانند بدون ایجاد مشکل در وضعیت نظام وظیفه خود و همچنین عدم ثبت غیبت برای آنها، به ادامه تحصیل بپردازند.

گواهی اشتغال به تحصیل برای معافیت سربازی از جمله راه هایی است که افراد می توانند بدون احتساب غیبت سربازی به ادامه تحصیل بپردازند. معافیت تحصیلی را می توان یک معافیت موقت دانست که هم برای دانش آموزان بالای 18 سال و هم برای دانشجویان لحاظ می شود.

شرایط معافیت تحصیلی دانش آموزی و شرایط معافیت تحصیلی دانشجویی در برخی از موارد متفاوت بوده و شما برای کسب هر کدام از این نوع معافیت ها باید اطلاعات کاملی داشته باشید.

برای آشنایی کامل شما با انواع معافیت تحصیلی، شرایط گرفتن معافیت تحصیلی، مراحل درخواست معافیت تحصیلی و ... مشاوران مرکز مشاوره آویژه مقاله زیر را نگارش کرده اند.

مطالعه مقاله زیر به شما کمک می کند تا اطلاعات کامل و مفیدی را در زمینه معافیت تحصیلی به دست آورید. این مقاله یک مقاله جامع می باشد که به بررسی کامل گواهی اشتغال به تحصیل برای سربازی و معافیت تحصیلی می پردازد. پس طولانی بودن این مقاله نشانه کامل بودن آن است. مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

 انواع معافیت های تحصیلی

به طور کلی می توان معافیت تحصیلی موقت را به أنواع مختلفی تقسیم بندی کرد.

سنوات مجاز برای گذراندن دوران تحصیل در هر مقطع و دوره متفاوت بوده و افراد باید با توجه به مهلت و مدت زمان در نظر گرفته شده از سوی سازمان نظام وظیفه، دوران دانش آموزی و یا دانشجویی خود را سپری کنند و برای رفتن به خدمت سربازی آماده شوند.

 معافیت تحصیلی دانش آموزی

افرادی که نمی خواهند در سن 18 سالگی ترک تحصیل کنند و همچنان در دوره تحصیلی متوسطه دوم می خواهند ادامه تحصیل دهند، می توانند معافیت تحصیلی دانش آموزی را دریافت کنند.

 معافیت تحصیلی دانشجویی

اگر فردی بعد از گذراندن دوران مدرسه خود به فکر ادامه تحصیل در دانشگاه می باشد، چون به سن مشمولیت رسیده است پس باید معافیت تحصیلی را اخذ کرده تا برایش غیبت سربازی لحاظ نشود.

مجوز و سنوات مجاز در نظر گرفته شده برای اشتغال به تحصیل در دانشگاه برای مشمولان سربازی را معافیت تحصیلی دانشجویی می نامند.

 معافیت تحصیلی خارج از کشور

تمامی دانش آموزان و دانشجویانی که در سن مشمولیت به سر برده و در خارج از کشور زندگی می کنند، با مراجعه به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه می توانند نسبت به دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنند.

 معافیت تحصیلی طلاب

طلاب علوم دینی که در حوزه های علمیه مشغول به تحصیل هستند باید با رسیدن به سن مشمولیت نسبت به اخذ گواهی اشتغال به تحصیل برای سربازی اقدام کنند. در نهایت آنها با داشتن معافیت تحصیلی طلاب از سازمان نظام وظیفه می توانند به ادامه تحصیل در حوزه های علمیه مشغول شوند.

 شرایط دریافت معافیت تحصیلی

همانطور که اشاره شد، مشمولانی که به دلایل قانونی مانند اشتغال به تحصیل، تاریخ اعزام به خدمت سربازی خود را به تعویق می اندازند، چنانچه در دانشگاه پذیرفته شده باشند، صدور معافیت تحصیلی برای آنها بلامانع خواهد بود. شرایطی که مشمولان باید داشته باشند تا بتوانند معافیت تحصیلی دریافت کنند عبارت است از:

 •  اولین شرط برای دریافت معافیت تحصیلی تابعیت از جمهوری اسلامی ایران است.
 •  مهم ترین شرط برای دریافت معافیت تحصیلی رسیدن به سن مشمولیت سربازی است.
 •  برای دریافت معافیت تحصیلی دانشجویی نباید فرد اخراجی باشد.
 •  انصراف از تحصیل تنها یکبار امکان پذیر بوده و فرد می تواند مجدد در همان مقطع ادامه تحصیل دهد و معافیت تحصیلی دریافت کند.
 •  نداشتن غیبت سربازی از شروط دیگر دریافت معافیت تحصیلی است.
 •  عدم اشتغال به خدمت سربازی. اگر فردی در حال خدمت سربازی باشد دیگر نمی تواند اقدام به دریافت معافیت تحصیلی کند. در این شرایط فرد باید ابتدا ایست خدمت خود را ثبت کرده و بعد از موافقت با ایست خدمت به ادامه تحصیل بپردازد.

لازم به ذکر است بدون در دست داشتن برگه معافیت تحصیلی دانشجویی، امکان ثبت نام در دانشگاه برای افراد مشمول وجود نخواهد داشت.

چگونه معافیت تحصیلی بگیریم؟

برای بسیاری از افراد ممکن است این سوال به وجود آمده باشد که نحوه گرفتن معافیت تحصیلی چگونه است و چطوری معافیت تحصیلی بگیریم؟

در جواب این سوال باید گفت افراد قبل از رسیدن به سن مشمولیت نمی توانند نسبت به دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنند. تمامی افراد بعد از رسیدن به سن 18 سالگی می توانند نسبت به گرفتن معافیت تحصیلی از پلیس +10 اقدام کنند.

برای دریافت معافیت تحصیلی باید به مراکز خدمات الکترونیک نظامی یا همان پلیس +10 مراجعه کرده و در نهایت مراحل دریافت معافیت تحصیلی را که در زیر به آنها اشاره شده است، طی کنند.

 •  مراجعه به مدرسه و یا دانشگاه برای دریافت برگه درخواست معافیت تحصیلی
 •  مراجعه به پلیس +10 و ثبت درخواست معافیت تحصیلی خود در این مرکز
 •  تکمیل فرم های معافیت تحصیلی و پرداخت هزینه صدور معافیت تحصیلی
 •  در نهایت دریافت برگه معافیت تحصیلی که با استفاده از آن می توان به ادامه تحصیل در دانشگاه، مدرسه و یا حوزه پرداخت.

نکات مهم در رابطه با طریقه گرفتن معافیت تحصیلی

 لازم به ذکر است که تمامی افرادی که درخارج از کشور مشغول به تحصیل هستند باید از طریق سامانه نشا برای دریافت و صدور برگه معافیت تحصیلی اقدام کنند.

 نحوه اخذ و تمدید برگه معافیت تحصیلی برای مشمولان خدمت سربازی که به تازگی موفق به ثبت نام دانشگاه شده باشند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

 این افراد می بایست بعد از ارائه مدارک شناسایی خود به واحد آموزشی دانشگاه و انجام نام نویسی، برگه معرفی خود به نظام وظیفه را دریافت کرده و بر اساس مقطع تحصیلی مورد نظر، اقدام به دریافت معافیت تحصیلی از یکی از دفاتر پلیس +10 نمایند.

 گفتنی است که زمان مراجعه به پلیس +10 برای جلوگیری از درج غیبت پشت دفترچه، اهمیت زیادی داشته و شما نباید بین زمان ثبت نام و ارائه برگه معافیت خود فاصله زیادی بیندازید.

 

انواع-معافیت-تحصیلی-صدور-و-استعلام-معافیت-تحصیلی-4

 

نحوه استعلام معافیت تحصیلی مشمولین

به طور کلی بررسی و پیگیری وضعیت مشمولان برای گرفتن معافیت تحصیلی، زمانی امکان پذیر خواهد بود که مشمول کد سخای خود را دریافت کرده باشد.

کد سخا یک کد 5 رقمی است که مشمولین برای دریافت آن اول باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و سپس از طریق سامانه کد 5 رقمی سخا را دریافت کنند.

با داشتن این کد مشمولین می توانند از طریق سامانه نظام وظیفه، وضعیت معافیت و سربازی خود را چک کنند.

استعلام معافیت های سربازی به جوانان از چند جهت آگاهی می بخشد.

 •  اول اینکه مشمولین می توانند وضعیت خود را بررسی کرده و از تاریخ اتمام سنوات تحصیلی خود با خبر شوند.
 •  از طرف دیگر مشمولین می توانند وضعیت معافیت و دریافت کارت خود را نیز در آن محاسبه کنند.

جوانانی که در مقاطع مختلف از سنوات مجاز تحصیلی بهره می گیرند، اگر بخواهند در مقطع بعدی ادامه تحصیل دهند، باید حتما از وضعیت معافیت خود اطلاع داشته باشند.

اگر سنوات مجاز آنان تمام شود و تمدید نیز نشود، در غیر این صورت مشمول ممکن است وارد غیبت غیر موجه شده و دیگر قادر به ادامه تحصیل نخواهد بود.

معافیت تحصیلی دانش آموزی

معافیت تحصیلی دانش آموزی همانطور که از اسمش نیز پیداست به دانش آموزان در دوره متوسطه تعلق می گیرد. همه دانش آموزان متقاضی ادامه تحصیل در مدارس می توانند از معافیت های تحصیلی دانش آموزی استفاده کنند.

در واقع دانش آموز مشمول به کسانی اطلاق می شود که سن 18 سالگی را پشت سر گذاشته و وارد سن 19 سالگی می شوند. این افراد اگر در مدارس تحت نظارت آموزش و پرورش به تحصیل مشغول باشند دانش آموزان مشمول به شمار می آیند.

این دانش آموزان پس از رسیدن به سن مشمولیت تا یک سال مهلت دارند تا مراحل اعزام به خدمت را انجام داده و به خدمت سربازی بروند.

دانش آموزان باید درخواست خود را مبنی بر استفاده از معافیت تحصیلی دانش آموزی، پس از وارد شدن به سن مشمولیت نوشته و آن را به یکی از نزدیکترین دفاتر خدمت الکترونیک انتظامی تحویل دهند. در غیر این صورت این افراد وارد غیبت های غیر موجه شده و نمی توانند معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند.

 دانش آموزان برای تمدید معافیت تحصیلی خود باید مراحل زیر را طی کنند تا بتوانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند:

هر چه سریع تر و پس از شروع سن 19 سالگی برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی اقدام کنند.

برای ثبت درخواست معافیت مشمولان باید به دفاتر پلیس +10 یا همان دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و مدارک خود را همراه با فرم معافیت تحصیلی ارائه دهند.

سنوات مجاز تحصیلی برای دانش آموزان تا سن 20 سالگی امکان پذیر است.

تحویل برگه معافیت تحصیلی و ارائه آن به مدارس مختلف

لازم به ذکر است که تمدید معافیت دانش آموزان تا سن 20 سالگی آنان از قوانین ماده 33 قانون معافیت سربازی کشور است. البته این نکته را توجه داشته باشید که تحصیل دانش آموزان باید به صورت پیوسته بوده باشد.

معافیت تحصیلی دانشجویی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

معافیت تحصیلی دانشجویی از مهم ترین معافیت هایی است که جوانان زیادی متقاضی دریافت آن در این روزها هستند. زیرا ادامه تحصیل و دریافت مدارک عالی دانشگاهی به جوانان کمک می کند تا راحت تر در شغل های عالی استخدام شوند.

به همین سبب جوانان با آینده نگری تلاش می کنند تا در دوره متوسطه به خوبی درس خوانده و برای رفتن به دانشگاه آماده شوند.

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویی نیز خاص بوده و مختص به این نوع از معافیت تحصیلی است. قوانین معافیت تحصیلی که یکی از مهم ترین بخش های ضوابط و قوانین نظام وظیفه ناجا به شمار می آید و شرایطی را برای مشمولین در نظر گرفته که بر اساس این شرایط متقاضیان می توانند از معافیت های تحصیلی دانشجویی استفاده کنند.

 • برای دریافت معافیت دانشجویی:
 •  فرد نباید جزء دانشجویان اخراجی باشد.
 •  امکان انصراف در زمان معافیت تحصیلی دانشجویی تنها یکبار وجود دارد.
 •  فرد نباید غیبت سربازی داشته باشد تا بتواند معافیت دانشجویی دریافت کند.
 •  فرد باید معافیت دانش آموزی خود را به معافیت دانشجویی تغییر دهد.
 •  با استفاده از این معافیت ها دانشجویان تا مادامی که به تحصیل مشغول هستند، نیازی به اعزام به خدمت سربازی نداشته و می توانند با خیال آسوده از خدمت سربازی معاف باشند.
 •  معافیت های تحصیلی، در واقع نوعی معافیت موقت به حساب می آیند که داوطلبان بایستی گواهی اشتغال به تحصیل خود را برای سازمان نظام وظیفه تهیه کرده و به دفاتر مربوطه تحویل دهند.
 •  دانشجویان برای ادامه تحصیل در هر مقطعی می توانند از معافیت موقت استفاده کنند. اما مدت زمانی تعیین شده برای این معافیت ها بر اساس نوع مقطع تغییر خواهد کرد.
 • هر مقطع از دانشگاه مدت مشخصی سنوات مجاز برای تحصیل در آن مقطع را دارد. در زیر می توانید با سنوات درنظر گرفته شده برای هر مقطع دانشگاهی بیشتر آشنا شوید.

 

انواع-معافیت-تحصیلی-صدور-و-استعلام-معافیت-تحصیلی-6

 

سنوات مجاز تحصیلی دانشگاه ها در مقاطع مختلف تحصیلی

 مقطع کاردانی: به مدت 2 سال و 6 ماه

 مقطع کارشناسی پیوسته یا لیسانس: به مدت 5 سال

 مقطع کارشناسی ناپیوسته : به مدت 3 سال

 مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته یا فوق لیسانس: به مدت 3 سال

 مقطع کارشناسی ارشد پیوسته: به مدت 6 سال

 مقطع دکتری تخصصی: به مدت 6 سال

 مقطع دکترای پزشکی: به مدت 8 سال

آن دسته از متقاضیانی که در هر گروه از مقاطع تحصیلی مشغول به تحصیل بوده و یا قصد ادامه تحصیل دارند، باید توجه داشته باشند که این میزان سنوات مشخص شده، سنوات مجاز به حساب می آید.

اما سازمان نظام وظیفه تسهیلاتی در اختیار جوانان قرار داده است تا بتوانند از سنوات ارفاقی نیز علاوه بر این سنوات مجاز در همه ی مقطع های تحصیلی بهره مند شوند

معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور چگونه است؟

معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور یکی از بخش های مهم معافیت های موقت به حساب می آید. زیرا تعداد ایرانیان مقیم خارج از کشور روز به روز افزایش پیدا کرده و ادامه تحصیل فرزندان آنان باید پس از سن مشمولیت با تایید سازمان نظام وظیفه صورت بگیرد.

مشمولین دانشجو و محصل در کشورهای دیگر سراسر دنیا پس از رسیدن به سن مشمولیت سربازی، مانند متقاضیان داخل کشور باید برای خدمت سربازی نظام وظیفه ی خود تعیین تکلیف کرده تا بتوانند از مزایای سازمان نظام وظیفه استفاده کنند.

شرایط و ضوابط برای دانش آموزان و دانشجویان در خارج از کشور آسان نخواهد بود!

اولین شروط مهم برای ادامه تحصیل مشمولین در خارج از کشور برای دانش آموزان، درس خواندن در مدارس ایرانی و یا مدارس خارجی است که وزارت آموزش و پرورش آنها را تایید می کند.

به همین منظور جوانان باید پس از رسیدن به مشمولیت به نمایندگی های ایران در کشور مبدا مراجعه کرده و نسبت به نحوه دریافت معافیت های تحصیلی اطلاع کسب کنند.

دانش آموزان محصل در خارج از کشور مانند سایر دانش آموزان مجازند که دوره ی متوسطه ی خود را تا سن 20 سالگی به اتمام برسانند.

دانشجویان نیز بر اساس سنوات مشخص شده می توانند در خارج از کشور تحصیل کنند.

 سنوات دانشجویان در خارج از کشور مانند متقاضیان محصل در دانشگاه های ایرانی است، که بر اساس این سنوات مشخص شده می توانند در دانشگاه های معتبر سراسر دنیا و در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل شوند.

البته نکته ای که مشمولین باید در نظر داشته باشند، این است که متقاضیان دانشجو در خارج از کشور در صورتی که نتوانند در مدت مجاز از سنوات تحصیلی استفاده کنند و واحد های درسی آنان برای ترم های اضافه تر بماند، با موافقت وزارت علوم یا وزارت بهداشت و درمان، سنوات ارفاقی به این افراد تعلق می گیرد.

این سنوات تا 2 ترم نیز می تواند در نظر گرفته شود.

معافیت تحصیلی طلاب چه شرایطی دارد؟

 تمام طلاب و افرادی که حوزه های علمیه در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند، می توانند برای ادامه تحصیل از معافیت تحصیلی موقت بهره مند شوند.

در واقع طلابی که در زمان تحصیل در حوزه های علمیه به سن مشمولیت می رسند، با رعایت شرایط و قوانین سازمان نظام وظیفه، می توانند از معافیت استفاده کرده و مجوز آن را از سازمان نظام وظیفه دریافت کنند.

برای تحصیل در حوزه های علمیه نیز سنوات مشخصی از سوی نظام وظیفه ارائه شده که جوانان بر اساس این قوانین می توانند به تحصیل خود ادامه دهند.

 شرایط معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها چطور است؟

شرایط معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها فرصتی است که به متقاضیان پسر داده می شود تا برای ادامه تحصیل و شرکت در آزمون سراسری و آزاد مهلت داشته باشند.

آن دسته از افرادی که به سن مشمولیت می رسند باید برای اعزام به خدمت اقدام کنند.

 اما شاید با سوالات زیر مواجه شوید:

اگر فردی پس از شرکت در کنکور قبول نشود چه اتفاقی برای او خواهد افتاد؟

آیا فرد می تواند برای سال های متمادی پشت کنکور مانده و بی توجه به خدمت سربازی از شرایط معافیت های تحصیلی بهره مند شود؟

آیا پس از قبولی در دانشگاه همه مشمولین می توانند مجوز لازم برای ثبت نام را از سازمان نظام وظیفه عمومی کشور دریافت کنند؟

مشمولین باید این نکته را بدانند که سنوات مجاز تحصیلی مهم ترین بخشی است که آنان می توانند با استفاده از آن به تحصیل خود در مقاطع مختلف ادامه دهند.

اگر مشمول وارد غیبت سربازی شده باشد، حتی اگر با رتبه خوب در دانشگاه قبول شود، قادر نخواهد بود که در دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات به تحصیل مشغول شود.

شرایط معافیت پشت کنکوری ها شرایط ویژه ای است که در این قسمت برای شما شرح می دهیم.

بر اساس آخرین اطلاعیه های سازمان نظام وظیفه عمومی کشور، مشمولین و دانش آموزان می توانند برای قبولی در کنکور تا سن 20 سالگی از سنوات مجاز تحصیلی برخوردار شوند.

اگر داوطلبان در سال اول در دانشگاهی قبول شوند، از شرایط معافیت برخوردار بوده و می توانند به راحتی برای دریافت مجوز ادامه تحصیل اقدام کنند. اما افرادی که پشت کنکوری هستند نیز می توانند برای دومین بار در کنکور شرکت کنند.

این افراد می توانند تا زمان اعلام نتایج از معافیت تحصیلی استفاده کنند، که این معافیت باید توسط سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا تایید شده و سپس مشمول پس از پذیرش می تواند برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کند.

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی و اخراجی ها چگونه است؟

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی، یکی از مهم ترین بخش های معافیت مشمولین به حساب می آید.

اگر فردی از معافیت تحصیلی استفاده کرده باشد، اما در طول دوران تحصیلی خود اقدام به انصراف از دانشگاه کند تنها یکبار دیگر فرصت دارد که از معافیت تحصیلی دانشجویی استفاده کند.

اگر فردی از دانشگاه اخراج شده و دانشجو اخراجی محسوب شود دیگر نمی تواند از معافیت تحصیلی استفاده کرده و باید اقدامات لازم برای اعزام به خدمت را انجام دهد.

پس به طور کلی می توان گفت دانشجویان انصرافی یک بار فرصت مجدد برای استفاده از معافیت تحصیلی را دارند اما دانشجویان اخراجی فرصتی برای  استفاده مجدد از معافیت تحصیلی ندارند و باید نسبت به پست کردن دفترچه اعزام به خدمت خود اقدام کنند.

3

✍️ ✍️ سخنی از مشاوران آویژه

در این مقاله تلاش کریدم اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با أنواع معافیت تحصیلی، نحوه دریافت معافیت تحصیلی و شرایط معافیت تحصیلی برای افراد در سنین و مقاطع مختلف تحصیلی و ... در اختیار شما قرار دهیم.

به یاد داشته باشید که اگر به دنبال ادامه تحصیل در دوره متوسطه هستید و یا به دنبال تحصیلات دانشگاهی خواهید بود و به سن مشمولیت رسیده اید، حتما باید نسبت به دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنید.

اگر فردی معافیت تحصیلی نداشته باشد حتی با بهترین رتبه در کنکور قبولی کسب کند، نمی تواند برای ادامه تحصیل به دانشگاه برود.

پس به یاد داشته باشید که غیبت سربازی می تواند شما را از ادامه تحصیل باز دارد. برای دوری از این مشکل شما باید در زمان و موعد متناسب برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنید.

اگر در زمینه معافیت های سربازی سوالی داشته و یا نمی دانید چگونه باید معافیت تحصیلی دریافت کنید، می توانید از مشاوره نظام وظیفه کمک بگیرید.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیغاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.