رودخانه نوا در شمال غرب روسیه، از دریاچه لادوگا، بزرگترین دریاچه اروپا سرچشمه می‌گیرد و با عبور از شهر سن پترزبورگ، به خلیج فنلاند در دریای بالتیک می‌ریزد. این رودخانه اصلی‌ترین رودخانه شهر است و سن پترزبورگ را به چند بخش تقسیم می‌کند. در قسمت شمالی شهر، این رودخانه منطقه پتروگرادسکی را ایجاد کرده است که به خاطر بناهای تاریخی و خیابان‌های خاصش معروف است.

شهر سن پترزبورگ روسیه را «ونیزِ شمال» لقب داده‌اند؛ شهری با رودخانه‌ها و کانال‌های آبی متعدد و جاذبه‌های تمام‌نشدنی. خون جاری در رگ‌های این شهر، چیزی نیست جز رودخانه نوا (Neva River). این رودخانه یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های روسیه و بخشی از هویت، تاریخ و فرهنگ سن پترزبورگ است؛ بنابراین اگر قصد خرید تور روسیه را دارید، در فهرست بلندبالای دیدنی‌های این کشور، حتماً این رودخانه در سنت پترزبورگ را در اولویت قرار دهید. ما نیز در این مقاله قصد داریم شما را با جاذبه‌های این رودخانه و اهمیت آن بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

رودخانه نوا کجاست؟

این رود در شمال غرب روسیه، از دریاچه لادوگا، بزرگترین دریاچه اروپا سرچشمه می‌گیرد و با عبور از شهر سن پترزبورگ، به خلیج فنلاند در دریای بالتیک می‌ریزد.

این رودخانه اصلی‌ترین رودخانه شهر است و سن پترزبورگ را به چند بخش تقسیم می‌کند. در قسمت شمالی شهر، این رودخانه منطقه پتروگرادسکی را ایجاد کرده است که به خاطر بناهای تاریخی و خیابان‌های خاصش معروف است.

در جنوب رودخانه نیز منطقه ادمیرالتی قرار دارد که مناطق تاریخی مانند کاخ زمستانی و موزه آرمیتاژ را در خود جای داده. به همین خاطر اگر در سفرتان به سن پترزبورگ، در امتداد این رودخانه حرکت کنید، به سمت زیباترین و دیدنی‌ترین نقاط شهر هدایت می‌شوید.

معرفی رودخانه نوا در روسیه

 

رودخانه نوا 2

 

سن پترزبورگ را به دلیل رودخانه‌هایش، ونیز شمال نامیده‌اند و البته نامی برازنده برای این شهر است؛ چراکه ۷ رود در این شهر جریان دارند.

نوا مهم‌ترین رودخانه این شهر به شمار می‌آید که اساساً شهر سن پترزبورگ در ابتدا و در امتداد سواحل و دلتاهای این رود بنا شده و گسترش یافته است.

این رود یکی از پرآب‌ترین رودهای اروپا و یکی از کوتاه‌ترین رودهای جهان محسوب می‌شود؛ چراکه تنها ۷۴ کیلومتر طول دارد و ۳۰ کیلومتر از طول آن از شهر سن پترزبورگ عبور می‌کند.

این رودخانه علاوه‌بر اهمیت تاریخی، به دلیل جاذبه‌های دیدنی‌ای که در اطرافش وجود دارد و به دلیل پل‌های بسیار زیبایی که بر فراز آن ساخته شده‌اند، از اهمیت و شهرت فراوانی برخوردار است.

بهترین زمان سفر به سنت پترزبورگ برای رفتن به رودخانه نوا

 

رودخانه نوا 3

 

گردشگران زیادی هر ساله حاضرند هزینه زیادی برای خرید ارز مسافرتی متقبل شوند تا برای تماشای جاذبه‌های دیدنی روسیه به این کشور سفر کنند و سن‌پترزبورگ زیبا را نیز حتما ببینند. باتوجه به آب‌وهوای خاص روسیه و اینکه سن پترزبورگ سردترین شهر پرجمعیت جهان به شمار می‌رد، بهتر است زمانی را برای سفر انتخاب کنید که سرمای هوا شما را اذیت نکند و از همه مهم‌تر، رودخانه نیز یخ نزده باشد!

بنابراین اگر می‌خواهید لذت دیدن رودخانه را به خودتان هدیه بدهید یا قایق‌سواری بر روی این رود را تجربه کنید، بهترین زمان سفر، ماه‌های ژوئن و جولای (اوایل و اواسط تابستان) خواهد بود.

به‌علاوه اگر در این زمان به سن پترزبورگ سفر کنید، می‌توانید از شب‌های سفید نیز لذت ببرید. شب‌های سفید یا شب‌های روشن پدیده‌ای است که به دلیل موقعیت جغرافیایی سن پترزبورگ، هرساله در اوایل تابستان رخ می‌دهد.

در این شب‌ها، پس از غروب خورشید، هوا کاملاً تاریک نمی‌شود. درواقع روشنایی هوا به اندازه‌ای است که بدون نیاز به نور مصنوعی می‌توانید مطالعه کنید! بسیاری از گردشگران برای تجربه این پدیده به سن پتزربورگ می‌آیند؛ چراکه فستیوال‌ها و جشن‌های خاصی در این شب‌ها برگزار می‌شود.

فستیوال بادبان‌های قرمز، یکی از این فستیوال‌هاست که در رودخانه نوا برگزار می‌شود. طی این مراسم، علاوه‌بر موسیقی زنده، کنسرت و آتش‌بازی، یک قایق زیبا و بزرگ با بادبان‌های قرمز از میانه رود عبور می‌کند.

بنابراین ما معتقدیم که بهترین زمان سفر به روسیه به‌ویژه سن پترزبورگ، در اواسط ژوئن تا اوایل جولای را از دست ندهید.

قایق سواری در رودخانه نوا

اگر می‌خواهید یک تجربه کاملاً به یادماندنی از رود نوا داشته باشید، حتماً قایق سواری در این رودخانه را تجربه کنید.

در ماه‌هایی که رودخانه یخ نزده است، در طول روزها کشتی‌ها و قایق‌های تفریحی مختلفی در امتداد این رود حرکت می‌کنند. در شب هنگام، پل‌های متحرّک رودخانه باز می‌شوند و کشتی‌های تجاری می‌توانند از میان رودخانه بگذرند.

با سوار شدن به این قایق‌های تفریحی می‌توانید بسیاری از جاذبه‌های دیدنی سن پترزبورگ، کلیساها، بناهای تاریخی و پل‌های متحرّک و زیبایی که بر روی این رود احداث شده‌اند را ببنید.

در سن پترزبورگ می‌توانید تورهای مختلف قایق‌سواری بر روی رودخانه را پیدا کنید و با آنها همراه شوید. این تورها شما را به نوا، خلیج فنلاند و کانال‌های آبی درون شهر خواهند برد و یک تجربه عالی از قایق‌سواری را برایتان به ارمغان خواهند آورد.

گزینه دیگری که پیش روی شما قرار دارد، اجاره قایق‌های خصوصی در روخانه نوا است. این قایق‌ها برای کسانی که می‌خواهند خودشان به دنبال ماجراجویی بروند مناسب است. بسته به تعداد نفرات، شما می‌توانید از قایق‌های ۴ یا ۶ نفره استفاده کنید.

و درنهایت اگر دلتان می‌خواهد که هم قایق‌سواری کنید و هم غذا بخورید، رستوران شناور Volga-Volga منتظر شماست. این رستوران در یک کشتی کروز قرار دارد که از میان آب‌های رود نوا می‌گذرد و چشمان شما را با مناظر زیبا و تاریخی شهر می‌نوازد. همچنین، غذاهای بسیار لذیذ و لاکچری‌ای می‌توانید در این مکان میل کنید.

دیدنی های اطراف رودخانه نوا در روسیه

 

رودخانه نوا 4

 

رود نوا شریان حیاتی شهر سن پترزبورگ است و از آنجایی که هسته اولیه شهر در کناره‌های این رود بنا شده، بنابراین بسیاری از جاذبه‌های دیدنی سن پترزبورگ در نزدیکی این رودخانه قرار دارند. از جمله مکان‌های دیدنی اطراف این رود می‌توان به مناطق زیر اشاره کرد:

موزه آرمیتاژ: یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین موزه‌های تاریخی هنری جهان  است که در سواحل این رودخانه قرار گرفته.

کاخ زمستانی: محل سکونت تزارهای روسیه از قرن هجدهم تا انقلاب ۱۹۱۷ روسیه.

قلعه پیتر و پاول: قلعه‌ا‌‌ی که در قرن هجدهم با هدف کنترل عبور و مرور کشتی‌ها در رود نوا ساخته شد.

کلیسای جامع کازان: نماد شهر سن پترزبورگ.

حالا که به روسیه و دیدنی‌های آن علاقه‌مند هسید، پیشنهاد می‌کنیم که برای آشنایی بیشتر با این کشور، راهنمای سفر روسیه را نیز مطالعه کنید.

تجربه شیرین سفر به روسیه با الفبای سفر

رودخانه نوا در روسیه، هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ گردشگری و تجاری، اهمیت بسیاری دارد. اگر در ماه ژوئن و جولای تور روسیه را بخرید و به سن پترزبورگ سفر کنید، می‌توانید به‌خوبی از دیدن این رودخانه، جاذبه‌های دیدنی اطرافش و قایق سواری در آن لذت ببرید. اما حواستان باشد که یک آژانس هواپیمایی معتبر، سفرتان را لذت‌بخش‌تر خواهد کرد.

اگر به دنبال آژانس مسافرتی معتبری برای خرید تور خارجی هستید، آژانس هواپیمایی الفبای سفر بهترین انتخاب برای شما است و آفرهای گوناگونی برای تورهای خارجی دارد. برای مشاهده‌ قیمت انواع تور همراه با هتل، تاریخ و پروازهای مختلف، به سایت www.alefbatour.com مراجعه کنید یا با کارشناسان الفبای سفر با شماره تلفن 0214935 تماس بگیرید.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیغاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.