شناخت مواد مخدر زامبی و شباهت آن کوکائین می‌تواند به درک بهتر از این مواد کمک کند. ماده مخدر زامبی و کوکائین از نظر خواص شیمیایی و برخی ویژگی‌های عملکردی به هم شباهت دارند. هر دو ماده، قدرت اعتیادزایی بالایی دارند و می‌توانند منجر به تولید وابستگی شدید در مصرف‌کنندگان شوند.

برای آگاهی از مواد مخدر زامبی و شباهت آن به کوکائین باید با ویژگی‌های این مواد آشنا باشیم. مواد مخدر، ترکیبات شیمیایی یا مواد طبیعی هستند که بر عملکرد مغز و بدن انسان تاثیر می‌گذارند. برخی از این مواد دارای مصارف دارویی هستند و توسط پزشکان در موارد خاص تجویز می‌شوند؛ اما بعضی از مواد مخدر، کاربرد پزشکی ندارند و صرفا روان‌گردان هستند. به گفته متخصصان ترک اعتیاد، مواد مخدر جدیدی با نام تجاری ترانک یا فلاکا که به داروی مخدر زامبی شهرت یافته در جامعه رواج یافته است. داروی زامبی به‌عنوان یک ماده مخدر مرگبار و خطرناک شناخته می‌شود و از نظر اعتیادزایی و تاثیر بر مغز به کوکائین شباهت دارد. در این محتوا به موارد زیر می‌پردازیم:

  • شباهت ماده مخدر زامبی و کوکائین 
  • عوارض مصرف مواد مخدر زامبی 
  • نظر متخصصین ترک اعتیاد در خصوص مواد مخدر زامبی
  • بهترین روش درمان مواد مخدر زامبی 

 

شباهت ماده مخدر زامبی و کوکائین

شناخت مواد مخدر زامبی و شباهت آن کوکائین می‌تواند به درک بهتر از این مواد کمک کند. ماده مخدر زامبی و کوکائین از نظر خواص شیمیایی و برخی ویژگی‌های عملکردی به هم شباهت دارند. هر دو ماده، قدرت اعتیادزایی بالایی دارند و می‌توانند منجر به تولید وابستگی شدید در مصرف‌کنندگان شوند.

هر دو ماده می‌توانند بر عملکرد مغز و سیستم عصبی تاثیر بگذارند. به‌علاوه مصرف این مواد موجب ایجاد توهم، افزایش سطح انرژی، افزایش اشتها، تحریک روانی و ایجاد حالت خشم کوبنده در افراد شود. محققان با بررسی مواد مخدر زامبی و شباهت آن به کوکائین به این نتیجه رسیدند که عوارض مواد مخدر زامبی و ترک آن می‌تواند سخت‌تر از ترک کوکائین باشد.

هرچند که زامبی و کوکائین خواص شیمیایی و ترکیبات مختلفی دارند و اثرات جانبی آن‌ها متفاوت است؛ اما این دو ماده در تعامل با سیستم عصبی و رفتار انسان دارای شباهت‌های قابل توجهی با یکدیگر هستند. این شباهت‌ها باعث شده است که مقایسه‌هایی بین این دو ماده مخدر انجام شود و تاثیرات آن‌ها بر روی سلامتی و رفتار انسان مورد بررسی قرار گیرد.

مصرف ماده مخدر زامبی چه عوارضی دارد؟

ترنک یا زامبی یک نوع ماده مخدر بسیار خطرناک است که عوارض جدی و خطرناکی بر سلامت و عملکرد مغز دارد. مصرف آن باعث هیجانات و رفتارهای غیرمعمول می‌شود. عوارض جانبی ترنک شامل افزایش ناگهانی ضربان قلب، تحریک‌پذیری شدید، حرکات ناخودآگاه عضلات، توهمات شدید و هذیان، جنب‌وجوش بیش‌ازحد می‌شود.

مطالعه مواد مخدر زامبی و شباهت آن کوکائین نشان می‌دهد که عوارض این ماده بدون شباهت به موادی نظیر کوکائین نیست. مصرف این ماده باعث اختلالات شدید در عملکرد مغز می‌شود و فرد حتی کنترل دست و پای خود را ندارد.

در برخی موارد، فرد بدنش را زخم می‌کند یا دچار تشنج می‌شود. افزایش دمای بدن موجب تسریع متابولیسم و در موارد شدیدتر منجر به تجزیه بافت‌های عضلانی، نارسایی کلیه و نهایتا مرگ خواهد شد.

به‌علاوه استفاده از این ماده می‌تواند موجب اضطراب و وسواس، اختلالات روانی شدید همچون افسردگی عمیق و افکار خودکشی، اختلال در حافظه و تمرکز شود. ترنک یا زامبی، به‌عنوان یک سنتتیک کانابینوئید، تاثیرات چشمگیری بر عملکرد مغز دارد و با تاثیر بر گیرنده‌های کانابینوئید مغز، تغییراتی در فعالیت نورونی و سیستم عصبی مرکزی ایجاد می‌کند.

 

ماده مخدر زامبی (3)

 

نظر متخصصین در خصوص علائم مصرف‌کنندگان مواد مخدر زامبی

فلاکا یا ماده مخدر زامبی، به تازگی به‌عنوان یک ماده مخدر وارد جوامع شده است و هنوز بسیاری از افراد از عوارض جبران‌ناپذیر آن مطلع نیستند. بررسی مواد مخدر زامبی و شباهت آن کوکائین حاکی از آن است که این ماده مخدر صنعتی، یک محرک آمفتامین از نوع کاتینون با نام آزمایشگاهی آلفا پی وی پی است.

بر اساس نظر متخصصین، دو ترکیب اصلی موجود در ترنک به نام‌های فنتانیل و زایلازین، تاثیرات مخدر دارند و موجب بروز عوارضی همچون کاهش ضربان قلب و کاهش تنفس می‌شوند. زایلازین عوارض جانبی دیگری دارد که احتمالا بارزترین آن کاهش اکسیژن در بافت پوست است. کاهش عرضه اکسیژن به پوست منجر به نارسایی و اختلال در ترمیم زخم‌ها و افزایش خطر عفونت می‌شود.

مطالعه مواد مخدر زامبی و شباهت آن کوکائین نشان می‌دهد که این عوارض می‌تواند به‌سرعت منجر به بروز بیماری‌های جدی پوستی و عفونت‌های شدید و درنهایت نیاز به جراحی و قطع عضو شود. زخم‌های شدید به‌وجود آمده در بدن برخی از مصرف‌کنندگانی که در خیابان زندگی می‌کنند، ناشی از عوارض جانبی همین مواد مخدر است.

به‌علاوه مصرف این ماده موجب ایجاد احساس سرخوشی کاذب، احساسات منفی، رفتارهای خشونت‌آمیز، بروز علائم روان‌پریشی و توهم می‌شود.

 

ماده مخدر زامبی (1)

 

بهترین روش درمان و کاهش علائم اعتیاد به زامبی

ترک از مواد مخدر مانند فلاکا یک فرآیند چالش‌برانگیز است. در این زمینه، دریافت مشاوره حرفه‌ای می‌تواند کمک‌کننده باشد. مراجعه به یک مشاور متخصص در زمینه ترک اعتیاد می‌تواند در درک بهتر راه‌های مقابله با وابستگی به زامبی و انتخاب استراتژی‌های موثر برای ترک این ماده مفید باشد.

حمایت اجتماعی نیز در فرآیند ترک اعتیاد به فلاکا موثر است. حمایت از خانواده، دوستان یا گروه‌های حمایتی می‌تواند به فرد انگیزه و اعتمادبه‌نفس بیشتری بدهد. آشنایی مواد مخدر زامبی و شباهت آن کوکائین و دانستن اثرات آن بر سلامتی در فهم بهتر مسیر ترک کمک‌کننده خواهد بود. با مطالعه منابع معتبر و مشاوره با متخصصان حرفه‌ای می‌توانید بهترین روش‌ها را برای ترک این ماده مخدر بیابید.

در برخی موارد، بستری شدن در مراکز ترک اعتیاد و دریافت درمان‌های دارویی ضرورت پیدا می‌کند. مشاوره با پزشک متخصص کمک می‌کند که بهترین روش‌های کاهش علائم ناشی از مصرف فلاکا و کاهش وابستگی به این مخدر پیدا کنید.

مهم‌ترین نکته در ترک زامبی، حمایت حرفه‌ای و اجتماعی است. بهترین قدم برای فردی که قصد ترک دارد، مراجعه به متخصصان و مراکز ترک اعتیاد است. آن‌ها برنامه‌ای مناسب برای این منظور تنظیم می‌کنند و در طول این مسیر از بیمار حمایت خواهند کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی مواد مخدر زامبی و شباهت آن به کوکائین پرداختیم. از آنجا که مصرف این ماده اخیرا در بین جوانان شیوع زیادی پیدا کرده است، بهتر است والدین در این زمینه با آگاهی عمل کنند. در صورت مشاهده کوچک‌ترین علائم مشکوک، موضوع را با متخصصین امر در میان بگذارید. در صورتی‌که یکی از عزیزانتان درگیر این ماده مخدر شده است، در اولین فرصت و بر اساس نظر متخصصان حرفه‌ای نسبت به بستری کردن او در مراکز ترک اعتیاد اقدام کنید. تجهیزات و متخصصین این مراکز، زمینه را برای ترک بیمار در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین عوارض فراهم می‌کند.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیغاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.