حداقل 1.5 میلیارد انسان در دنیا با دردهای مزمن زندگی می­ کنند. اغلب افرادی که از درد مزمن رنج می­برند و می ­گویند که شب­ ها به راحتی نمی­ خوابند و در طول روز تمرکز ندارند. همچنین اذعان دارند که این دردها سطح انرژی و لذت زندگی­ شان را تحت تاثیر قرار می ­دهد. کلینیک­های درد که کلینیک ­های مدیریت درد هم نامیده می­ شوند، مجموعه‌هایی مجهز هستند که بر روی تشخیص و مدیریت درد تمرکز دارند. 2 نوع از این کلینیک­ ها وجود دارد. نوع اول بر روی روش­ های مدیریت انواع خاصی از درد تمرکز دارد مثل گردن درد و کمردرد. نوع دیگر کلینیک چند منظوره نام دارد که برای انواع امراض و مشکلات، خدمات مراقبتی ارائه می‌ کند.

حداقل 1.5 میلیارد انسان در دنیا با دردهای مزمن زندگی می­ کنند. اغلب افرادی که از درد مزمن رنج می­برند و می ­گویند که شب­ ها به راحتی نمی­ خوابند و در طول روز تمرکز ندارند. همچنین اذعان دارند که این دردها سطح انرژی و لذت زندگی­ شان را تحت تاثیر قرار می ­دهد.

کلینیک درد چیست؟

کلینیک­های درد که کلینیک ­های مدیریت درد هم نامیده می­ شوند، مجموعه‌هایی مجهز هستند که بر روی تشخیص و مدیریت درد تمرکز دارند. 2 نوع از این کلینیک­ ها وجود دارد. نوع اول بر روی روش­ های مدیریت انواع خاصی از درد تمرکز دارد مثل گردن درد و کمردرد. نوع دیگر کلینیک چند منظوره نام دارد که برای انواع امراض و مشکلات، خدمات مراقبتی ارائه می‌ کند.

اغلب، تیم درمان شامل موارد زیر است:

  • پزشکان و پرستاران
  • روانشناسان
  • درمانگران حرفه­ای و تجربی
  • متخصص تغذیه و رژیم غذایی

علاوه بر استفاده از دارو، این کلینیک­ها به شما برای مدیریت درد با درمان­های فیزیکی، رفتاری و روانشناختی هم کمک می­ کند.

موارد درمانی در کلینیک درد

در کلینیک درد، پزشکان انواع درد را چه حاد و چه مزمن درمان می­کنند. برخی از امراض که از مدیریت درد بهره می­برند عبارتند از:

ورم مفاصل


کلینیک درمان درد چه بیماری هایی را درمان می کند (2)

 

ورم مفاصل یک بیماری مزمن است که به شرایطی برمی­گردد که در آن آسیبی به مفاصل وارد شده است. عبارت آرتروز به صورت اساسی به عنوان "التهاب مفاصل" تعریف می­شود. هنگامی که مفصلی ملتهب می­شود، ممکن است ورم کند، حساس شود، قرمز شود و هنگام لمس داغ به نظر بیاید.

درد مفاصل در آرتروز به شکل درد در زانو، دست، مچ دست یا دیگر مفاصل بدن ظاهر می­شود. متخصص درد می­تواند به شما در کاهش درد آرتروز و تورم ایجاد شده به سبب آن کمک کند.

کمردرد

مواردی که معمولا به کمردرد مربوط می­شوند شامل کشیدگی عضلات یا رباط‌ها هستند. بلند کردن‌ مکرر بارهای سنگین یا حرکات ناگهانی می­تواند منجر به کشیدگی عضلات کمر و رباط­های ستون فقرات شود. این درد می­تواند با فتق دیسک هم ایجاد شود. در کلینیک درد، پزشک متخصص داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب و فیزیوتراپی را همراه با درمان‌هایی همچون تزریق برای کاهش درد تجویز کند.

فیبرومیالژیا (سندروم درد اسکلتی عضلانی مزمن)

فیبرومیالژیا عارضه‌ای است که در کل بدن (درد سراسری)، احساس درد، اختلال در خواب، خستگی و اغلب پریشانی­های روحی و عاطفی ایجاد می­کند. این بیماران ممکن است نسبت به افراد دیگر به درد حساس­تر باشند. در کلینیک درد به شما برای چگونگی مدیریت این عارضه، آموزش ‌های لازم ارائه می­ شود و داروهایی برای تسکین درد تجویز می‌گردد.

گیرافتادگی عصب

گیرافتادگی عصب زمانی اتفاق می­افتد که فشار بیش از حد روی عصب توسط بافت­های اطراف مثل استخوان­ها، غضروف­ها، ماهیچه­ها و تاندون­ها وارد می­شود. این فشار باعث ایجاد درد، سوزش، بی­حسی یا ضعف می­شود. گیرافتادگی عصب در بسیاری از نواحی بدن اتفاق می­افتد. در کلینیک درد از شما خواسته می­شود که فعالیت­هایی را که باعث ایجاد فشار می­شوند را متوقف کنید. بسته به موقعیت عصب تحت فشار، ممکن است به آتل یا گردن بند و ... برای بی­حرکت نگاه داشتن ناحیه مورد نظر نیاز داشته باشید.

درد گردن


کلینیک درمان درد چه بیماری هایی را درمان می کند (3)

 

گردن درد ممکن است از چند روز تا چند سال ادامه داشته باشد. وضعیت نامطلوب بدن، حرکات مکرر و انواع کشیدگی ممکن است باعث گردن درد شوند. اگر درد شدید یا مزمن باشد، پزشک متخصص در کلینیک درد دارو، فیزیوتراپی و تزریق را تجویز می‌کند.

میگرن مزمن

میگرن مزمن هم ممکن است به دلیل نورالژی عصب سه قلو به وجود بیاید، این عارضه ممکن است باعث ایجاد درد شدید در فک، دندان­ها یا لثه ­ها شود. عواملی مختلفی محرک درد عصب سه قلو می باشند که عبارتند از: نوشیدن، غذاخوردن، آرایش کردن، لمس کردن صورت.(منبع)

 نورالژی عصب سه قلو می­تواند از چند ثانیه تا 2 دقیقه ادامه داشته باشد. عصب سه قلو برخلاف میگرن به خودی خود محو نمی­شود و ممکن است در طول زمان بدتر شود. متخصص مدیریت درد معمولا داروهایی را برای کاهش و انسداد سیگنال­های دردی که به مغز ارسال می­شود تجویز می‌کند. اگر داروها درد را برطرف نکنند، به بیمار سم بوتولینیوم نوع A تزریق می­شود که درد را کاهش می­دهد. این سم مواد اولیه اصلی بوتاکس است که برای کاهش چین و چروک­ مورد استفاده قرار می‌گیرد.در نظر داشته باشید بوتاکس برای درمان تعرق بیش از اندازه زیر بغل، میگرن و نورالژی عصب سه قلو هم استفاده می‌شود.

نوروپاتی دیابتی


کلینیک درمان درد چه بیماری هایی را درمان می کند (4)

 

نوروپاتی دیابتی یک آسیب عصبی است که در افراد مبتلا به دیابت اتفاق می­افتد. انواع مختلف آسیب عصبی، علائم متفاوتی ایجاد می­کنند. این علائم شامل درد و بی­حسی در پاها می‌باشد که ممکن است باعث ایجاد زخم پای دیابتی شود که زخم بازی است که به‌دلیل عدم کنترل سطح قند خون در افراد دیابتی رخ‌می‌دهد. افراد مبتلا به دیابت باید هر چه زودتر اقدام به درمان زخم های دیابتی خود کنند تا دچار قطع عضو نشوند. اگر افراد دارای زخم پای دیابتی بهبود نیافتند باید به کلینیک های درمان درد مراجعه کنند. مدیریت و درمان زخم های دیابتی در کلینیک درد شامل اکسیژن درمانی هایپرباریک، بلوک عصبی و آموزش نحوه راه رفتن و استفاده از کفش مناسب می­باشد.

درد اسکلتی عضلانی

درد اسکلتی عضلانی، استخوان­ها، مفاصل، رباط­ها، تاندون­ها و ماهیچه­ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آسیبی همانند یک ترک ممکن است درد ناگهانی شدیدی را به وجود آورد. شرایط مزمن مثل آرتروز هم باعث ایجاد این درد می­شود. اگر درد اسکلتی عضلانی فعالیت روزانه شما را مختل کند، متخصص درد ممکن است تزریق داروهای استروئیدی را پیشنهاد کند و یا داروهای دیگری را برای کاهش درد و کمک به بازگشت شما به زندگی عادی تجویز کند.

دردهای زونا

دردهای زونا درد ادامه ­داری است که در افرادی که قبلا مبتلا به زونا شد‌ه‌اند به وجود می‌آید. از هر پنج نفر، یک نفر مبتلا شده به زونا این مشکل را پیدا می­ کند. احتمال خطر خصوصا در افراد 50 ساله و بالاتر بیشتر است. اغلب افرادی که به این مشکل دچار می‌شوند، در طول یک سال بهبودی کامل پیدا می­کنند.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیعاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

 

 
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.