بسیاری از پروژه های ساختمانی در حین مراحل ساخت به منظور تامین سرمایه برای ساخت به فروش میرسند . پیش فروش به معنی فروش واحدی است که آماده نبوده و عیان ان مشخص نیست و بسیاری از الزامات از جمله متریال ، امکانات و تعهداتی که سازنده در ازای آن پول از خریدار دریافت مینماید در قرارداد ذکر شود . اما در این بین یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که در پروژه های تعاونی ساز بر خلاف پروژه های شخصی ساز روند تعهدات و تزریق سرمایه بطور کلی متفاوت است . در این مطلب به بهانه بررسی روند پیشرفت عملیات ساخت پروژه ستین که یک پروژه تعاونی ساز است ، انواع پیش فروش و نوع تامین سرمایه آنها و همچنین نقش خریدار در اینگونه پروژه ها را مشخص خواهیم کرد با ما همراه باشید.

بسیاری از پروژه های ساختمانی در حین مراحل ساخت به منظور تامین سرمایه برای ساخت به فروش میرسند . پیش فروش به معنی فروش واحدی است که آماده نبوده و عیان ان مشخص نیست و بسیاری از الزامات از جمله متریال ، امکانات و تعهداتی که سازنده در ازای آن پول از خریدار دریافت مینماید در قرارداد ذکر شود . اما در این بین یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که در پروژه های تعاونی ساز بر خلاف پروژه های شخصی ساز روند تعهدات و تزریق سرمایه بطور کلی متفاوت است . در این مطلب به بهانه بررسی روند پیشرفت عملیات ساخت پروژه ستین که یک پروژه تعاونی ساز است ، انواع پیش فروش و نوع تامین سرمایه آنها و همچنین نقش خریدار در اینگونه پروژه ها را مشخص خواهیم کرد با ما همراه باشید .

 

 

پروژه ستین و روند تامین سرمایه

در این بین شرکتهایی نیز که خود بخشی از پروژه را در اختیار دارند برای تامین سرمایه اقدام به تاسیس تعاونی و فروش علی الحساب مینمایند که پروژه ستین نمونه ای از این فروش ها میباشد . بطور کلی پیش فروش پروژه ساختمانی به نفع خریدار و به ضرر سازنده است این روند همیشه وجود داشته و علت آن نیز افزایش قیمت مسکن است و البته تعهداتی که سازنده در ابتدای قرارداد باید به خریدار بدهد که وی را مستلزم تحویل واحد در ازای مبلغ توافق شده مینماید . این روند در دوران ثبات راهی بسیار مناسب برای انجام پروژه های ساختمانی بیش از ظرفیت مالی است ولیکن در زمانیکه قیمت ها رو به افزایش است روند اینگونه نیست .

حال بهتر است بدانیم که پروژه های پیش فروش به چند نوع اقدام به ارائه طرح های فروش مینمایند . یک مورد که در بالا اشاره کردیم فروش با قیمت قطعی ، امکاتات ، متریال و شرایط مشخص است که در مدت زمانی مشخص تحویل داده میشود . نوع بعدی پروژه های تعاونی ساز هستند که بصورت جمعی و با تامین سرمایه جمعی اقدام به ساخت یک پروژه ساختمانی مینمایند . در این حالت هر چه هزینه شود از اعضا دریافت میشود و سود سازنده در آن وجود ندارد که به این نوع پیش فروش علی الحساب میگویند .

علی الحساب یا قطعی کدامیک بهتر است ؟

تعاونی های مسکن نقش عمده ای در تامین نیاز مسکن در کشورمان داشته اند اما اینکه شما سرمایه گذاری در کدامیک را انتخاب مینمایید بستگی به میزان سرمایه اولیه و مدت زمان مورد انتظار برای تحویل واحد دارد . در پروژه های قطعی عمده چهل الی شصت درصد مبلغ کل دریافت میشود و مابقی در طول عملیات ساخت میبایست پرداخت شود اما در پروژه های تعاونی ساز بصورت مرحله ای این وجه باید پرداخت شود که بسیار کمتر است . 

به عنوان مثال برای پروژه ای که زمین آنرا خریداری کرده و برای جواز اقدام کرده است برای یک واحد 60 متری مبلغی در حدود 500 میلیون تومان بصورت اولیه باید پرداخت شود و زمانیکه جواز اخد شد و عملیات ساخت شروع شد برای مراحل اولیه نظیر گودبردای میبایست وجهی پرداخت شود . برای افرادی که سرمایه آنها کم است اما امکان پرداخت اقساط برای آنها وجود دارد این گزینه خوبی است و زمانی بهتر میشود که بازار در حالت ثبات باشد .

 

پروژه ستین (2)

 

در این حالت سازنده های بسیاری اقدام به ارائه طرح های متنوعی از فروش مینمایند و همچنینن افزایش قیمت ساخت نیز منطقی است و خریدار از پس آن بر می آید . اما مدت زمان تحویل واحد ها در این گزینه بسیار طولانی تر فروش قطعی میباشد . البته این میتواند خود یک حسن برای پرداخت اقساط طولانی مدت نیز باشد . پروژه هایی نظیر پروژه پدافند ارتش روندی طولانی اما با ثبات داشته اند .

 

پشتوانه ساخت در پروژه ستین

 

پشتوانه ساخت در پروژه ستین شرکتی خصوصی است که به منظور تامین سرمایه اقدام به ارائه طرح پیش فروش کرده است . در واقع تعاونی هایی که برای این منظور تشکیل میشوند یک شرکتی پشتوانه آنها است در نتیجه در صورت قوی بودن شرکت و داشتن رزومه قوی میتوانید بر روی آن حساب کنید . در غیر اینصورت پروژه ممکن است در تامین سرمایه به مشکل خورده و مدت زمان زیادی مسکوت بماند .

در پروژه های تعاونی ساز که بصورت جمعی تنها توسط سرمایه اعضا ساخته میشود پرداخت به موقع اقساط توسط همه اعضا شرط ادامه پروژه است و در صورت تاخیر میتواند روند انجام پروژه را به تاخیر بی اندازد . البته تعاونی قوانینی بصورت کلی برای سلب امتیاز فرد بد حساب و جایگزینی آن با فرد دیگر وضع میکند که بتواند روند انجام پروژه را حفظ کند اما بطور کلی باید بدانید که اگر شما به عنوان یک عضو در پرداخت اقساط کوتاهی کنید و دیگران نیز همین روند را ادامه دهند پروژه به سرعت به حالت مسکوت در می آید و شروع دوباره روند آن هزینه بر و زمان بر خواهد بود . اگر در ساتهای املاک عباراتی نظیر پیش خرید آپارتمان در تهران را جستجو نمایید پروژه های بسیاری را مشاهده خواهید کرد که به این روند دچار شده اند و اعضا قصد خروج از پروژه را دارند .

 

پروژه ستین (3)

 

سود سازنده در پروژه های تعاونی ساز

 

شاید برایتان این سوال پیش بی آید که سود سازنده یا مدیر تعاونی در چیست ؟ در حالت جمعی اعضای تعاونی از بین خود مدیرعامل و هیات مدیره مشخص مینمایند که آنها خود سهام دار هستند و البته حقوقی برای مدیریت آنها نیز در نظر گرفته میشود . در شرکت های خصوصی که برای تامین سرمایه اقدام به ساخت مینمایند واحدهایی که برای خود آنها باقی میماند سود انهاست و در برخی موارد نیز مبلغی را به عنوان حق الزحمه در قرارداد اولیه مشخص مینمایند .

همچون قرارداد مشارکت با پیمانکار که به عنوان مثال درصدی از کل هزینه ها را به عنوان دستمزد دریافت مینماید این موضوع نیز در ساخت و سازها بصورت تعاونی میتواند انجان پذیرد . اما بطور کلی شفافیت مالی و ارائه گزارش از نحوه هزینه های ساخت و روند انجام پروژه بر عهده مجری عملیات ساخت تعاونی است حال بخواهد مدیر عامل باشد و یا یک شرکت بصورت پیمانکاری در نهایت باید اعضا از جزئیات اطلاع داشته باشند .

 

بررسی نهایی

 

بطور کلی انتخاب پروژه های پیش فروش ان هم بصورت تعاونی ساز نیازمند بررسی دقیق وضعیت کنونی تعاونی ، پیشینه و روندی است که تا کنون داشته است . حتی مجری تعاونی نیز باید به دقت بررسی شود . توجه داشته باشید عملیات ساخت یک پروژه ساختمانی امری پیچیده ، سنگین و هزینه بر میباشد و برای برقراری این روند باید همه چیز حساب شده باشد .

برخی تعاونی ها برای اعضای خود و روند پرداخت اقساط شرایط سختی در نظر میگیرند . شاید در نگاه اولیه برای خریدار خوشایند نباشد اما بدانید که این شرایط برای تحقق تعهدات در مدت زمان مشخص لازم است و هزچه این سخت گیری ها بیشتر باشد به نفع پروژه است و هر چه شرایط آسان باشد هر عضوی میتواند ساز خودش را بزند و در پرداخت اقساط کوتاهی نماید و از آنجایی که پروژه های تعاونی ساز تنها با تزریق سرمایه از سوی خریداران پیش میروند این موضوع باید با نظم و قوانین خاصی در پروژه انجام پذیرد .

در این مطلب به بهانه بررسی روند پیشرفت عملیات ساخت پروژه ستین به ارائه توضیحات پیرامون نحوه ساخت پروژه های تعاونی ساز پرداختیم و در مطالب دیگر به ارائه توضیحات بیشتر پیرامون این موضوع خواهیم پرداخت .

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیعاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.