برای بازدید از ایروان و گذراندن چند روزی از اوقات فراغتتان در آن شهر دیگر نیازی به خرید بلیط هواپیما نیست و از دو روش زمینی که شامل سفر با اتوبوس یا خودرو شخصی می‌شود می‌توانید رفت و آمد ارزان‌تر و به صرفه‌تری را تجربه کنید و تنها هزینه‌ای که بر دوشتان است هزینه رزرو هتل است. لازم به ذکر است بهای این ارزان بودن را با در اختیار گذاشتن زمانتان پرداخت می‌کنید.

همان‌طور که می‌دانید کشور ارمنستان، همسایه دیوار به دیوار ایران بوده و از نظر جاذبه‌های گردشگری، فرهنگی غنی و قدمتی کهن دارد. ما در این مقاله قصد داریم که تدارکات یک سفر ارزان آن هم به صورت زمینی به یکی از شهرهای پر طرفدار ارمنستان یعنی ایروان معروف را برای شما بچینیم. برای بازدید از ایروان و گذراندن چند روزی از اوقات فراغتتان در آن شهر دیگر نیازی به خرید بلیط هواپیما نیست و از دو روش زمینی که شامل سفر با اتوبوس یا خودرو شخصی می‌شود می‌توانید رفت و آمد ارزان‌تر و به صرفه‌تری را تجربه کنید و تنها هزینه‌ای که بر دوشتان است هزینه رزرو هتل است. لازم به ذکر است بهای این ارزان بودن را با در اختیار گذاشتن زمانتان پرداخت می‌کنید. در ادامه قصد داریم نکات کامل و جامع‌تری را در مورد سفر زمینی ارزان به ایروان در اختیار شما بگذاریم پس اگر برای تعطیلات نوروز به دنبال مقصدی جذاب و پر از دیدنی‌های بی‌نظیر هستید این مطلب را از دست ندهید.

 

سفر زمینی ارزان به ایروان با اتوبوس

قبل از هر چیزی باید بگوییم که یک سفر دسته جمعی حتی با افرادی که صرفا هم‌سفران شما بوده و آشنایی قبلی با آن‌ها ندارید به مراتب بهتر از سفرهای کم جمعیت و نهایتا دو سه نفره است. اگر با تور گردشگری ایروان همراه نشده‌اید پیشنهاد می‌کنیم روش سفر با اتوبوس را برای گذراندن تعطیلات خود در ایروان انتخاب کنید. اگر بخواهیم راجع به مسافت و مدت زمانی که برای پیمودن آن مسیر تا ایروان احتیاج دارید باید بگوییم که انگار از تهران راهی بندر عباس شده‌اید. فاصله‌ای در حدود ۱۱۹۵ کیلومتر از پایتخت ایران تا ایروان (شهری در کشور همسایه ارمنستان) وجود دارد که در شرایط ایده آل ۲۰ ساعت را در اتوبوس و قایق (همراه با معطلی‌ها) سپری می‌کنید.

مسیر رانندگی اتوبوس از تهران شروع شده و با گذراندن مسافتی ۶۰۰ کیلومتری به شهر تبریز می‌رسد. پس از آن به سمت جلفا حرکت کرده و پس از ۱۳۵ کیلومتر رانندگی به این شهر می‌رسد. پس از آن نوبت به مرز نردوز است. مرزی که میان کشور ایران و کشورهای همسایه قرار گرفته و مسافتی ۸۰ کیلومتری از شهر جلفا دارد. در این مرز حدود دو الی سه ساعت معطلی دارید. آن هم تحت عنوان بازرسی و کنترل مدارک که شامل همه مسافران می‌شود. بعد از بازرسی مسیر شما به مقصد ایروان از روی رودخانه ارس می‌گذرد. پس بعد از پیمودن این مسیر و مرز ایروان، دوباره در آن طرف مرز سوار اتوبوس شده و خود را همراه هیجان سفر می‌کنید. پس از شروع ادامه مسیر اتوبوس شما باید ۳۸۰ کیلومتر مسافت را به مقصد ایروان طی کند. در این بازه می‌توانید از مسیر لذت برده و مقداری هم استراحت کنید تا در زمان رسیدن به ایروان انرژی بالایی داشته باشید.

 

راهنمای سفر زمینی ارزان به ایروان (2)

 

سفر زمینی ارزان به ایروان با ماشین شخصی

طبق صحبت‌ها و موارد گفته شده در بخش‌‌های بالاتر، سفر زمینی ایروان با استفاده از قطار ناممکن است. به همین خاطر به جز اتوبوس فقط می‌توانید با استفاده از خودرو شخصی‌تان راهی ایروان شوید. باز هم تاکید می‌کنیم اگر می‌خواهید سفر راحت‌تری را تجربه کرده و سابقه رانندگی طولانی مدت را ندارید این سفر جذاب را با تهیه ارزانترین بلیط هواپیما ایروان به بهترین مسافرت خود تبدیل کنید. زیرا طی کردن مسافتی که حدود یک روز رانندگی نیاز دارد ممکن است برایتان طاقت فرسا رقم بخورد. اگر از شرایط سفر زمینی با خودرو شخصی آگاه هستید و در حین سفر دوستانی را دارید که رانندگی را با آن‌ها نصف کنید (باید هر شخص گواهی بین المللی داشته باشد) سفر زمینی به ایروان می‌تواند تجربه‌ای نو و متفاوت را برایتان به ارمغان بیاورد. برای سفر زمینی ارزان به ایروان با استفاده از خودرو شخصی دو راه پیش روی شما قرار دارد.

مسیر اول همان مسیری است که در سفر زمینی با اتوبوس به ایروان توضیح دادیم. در این روش شما باید از تهران به سمت تبریز و از تبریز به سمت جلفا حرکت کنید. بعد از پیدا کردن مرز نردوز و گذراندن رودخانه ارس به ایروان برسید. البته در مسیر شهرهایی با نام‌های مغری، لهواز، لرنادزور، کاپان، اغوانی و آرپی وجود دارد که می‌تواند برای استراحت و گشت و گذار چند ساعته وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.

مسیر دومی که برای رسیدن به ایروان با استفاده از خودرو شخصی امکان پذیر است کمی طولانی‌تر است اما مناظر زیبا و طبیعت بکری را مهمان چشمان شما می‌کند. همین موضوع خستگی رانندگی و سفر را از بدن شما بیرون آورده و بعد از مدتی استراحت می‌توانید به ادامه مسیر خود بپردازید. مسیری که پیش روی شماست بعد از طی کردن مرز ایران وارد شهرهایی همچون مغری، لهواز، لرنادروز، کاپان، اغوانی، وایک، شاتین، گغوویت و لاشن خواهید شد. در این مسیر می‌توانید از دریاچه و پارک ملی سوان دیدن کرده و آن را در لیست بازدید از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی‌های ارمنستان قرار دهید. این مسیر به نسبت مسیر قبلی که ۳۸۰ کیلومتر را در بر می‌گرفت، با اضافه شدن مسافتی حدود ۷۰ کیلومتر، جمعاً ۴۵۰ کیلومتر مسافت از مرز تا شهر ایروان گزارش شده است.

 

نکات مهم قبل از سفر به ایروان با خودرو شخصی

  • قابل حدس است که برای سفر به ایروان نیازی به در اختیار داشتن ویزا یا اخذ آن ندارید اما باید گفت که اعتبار پاسپورت شما مهم بوده و باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
  • برای سفر زمینی به ایروان شما نیاز به یک مجوز برای خروج از کشور دارید که هزینه‌ای ۲۰ هزار تومانی را شامل می‌شود.
  • هزینه دیگری که برای رد شدن از مرز با خودرو شخصی به آن نیاز دارید در اختیار داشتن یک پلاک بین المللی بوده و حدود ۳۶۰ هزار تومان هزینه به دنبال دارد.
  • درست است که با هواپیما از کشور خارج نمی‌شوید اما با همان سفر زمینی هم می‌بایست عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید. هزینه‌ در نظر گرفته شده برای خروج از ایران برای فردی که بار اول است ۲۲۰ هزار تومان تعیین شده است. اگر بار دوم است که می‌خواهد از کشور خارج شود باید ۳۳۰ هزار تومان عوارض پرداخت کند. البته این در شرایطی است که اگر بار سومی در کار باشد عوارض خروج هر شخص به ۴۴۰ هزار تومان تغییر پیدا می‌کند.
  • از دیگر مواردی که برای سفر زمینی به ایروان احتیاج دارید اخذ یک گواهینامه رانندگی بین المللی است که حدود ۱۲۰ هزار تومان هزینه روی دستتان می‌گذارد.
  • برای سفر زمینی با خودرو شخصی به شهر ایروان باید برچسب IR و CD داشته باشید که برای خرید آن‌ها حدود ۵ هزار تومان باید هزینه پرداخت کنید.

 

راهنمای سفر زمینی ارزان به ایروان (3)

 

مناطق گردشگری و جاذبه‌های شهر ایروان

با رزرو تور ایروان از https://safarmarket.com چه زمینی چه هوایی، جاذبه‌های گردشگری و مناطق زیبایی انتظارتان را می‌کشد. از مهم‌ترین دیدنی‌های شهر ایروان می‌توان به موزه ماتناداران (Matenadaran)، میدان جمهوری (Republic Square)، موزه تاریخ ارمنستان (The History Museum Of Armenia)، پارک عشاق (Lovers Park)، کلیسای کاتویک ایروان (Katoghike Church)، سالن اپرا تئاتر ایروان، موزه هنر کافسجیان (Cafesijan Museum)، موزه اربونی و کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر اشاره داشت.

 

*** این مطلب در سرویس گزارش آگهی منتشر شده و تبلیعاتی می باشد؛ لذا جماران هیچ توصیه در رابطه با انجام فعالیت فوق ندارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.