رشته‌های مهندسی در حال حاضر به عنوان یکی از پرطرفدارترین مشاغل در ایران و سایر کشورهای جهان شناخته می‌شود. کارفرمایان متناسب با نیازهایشان اقدام به جذب نیروی انسانی کرده تا علاوه بر جبران کمبودها، رونق و توسعه را در دستور کار خود قرار دهند.

بسیاری از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات و تولیدی، با استخدام مهندس، شرایط رشد و توسعه فعالیت‌های خود را فراهم می‌کنند.

رشته‌های مهندسی در حال حاضر به عنوان یکی از پرطرفدارترین مشاغل در ایران و سایر کشورهای جهان شناخته می‌شود. کارفرمایان متناسب با نیازهایشان اقدام به جذب نیروی انسانی کرده تا علاوه بر جبران کمبودها، رونق و توسعه را در دستور کار خود قرار دهند. در صورتی که قصد دارید به عنوان مهندس فعالیت کرده و استخدام شوید، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

مهندس کیست؟

به افرادی که با بهرمندی از علوم و فنون مورد نیاز به توسعه و طراحی ساختارها، دستگاه‌ها و ماشین آلات و فرآیندهای تولید می‌پردازند، مهندس گفته می‌شود. مهندسین باید نسبت به کاربرد ابزارهای مختلف، نحوه حفظ امنیت و سلامتی و انسان و طبیعت در زمان طرحی آشنایی کافی داشته باشند تا بتوانند به بررسی هرگونه مشکلات ایجاد شده و حتی پیش بینی نشده بپردازد.

فعالیت‌های اصلی مهندس

یکی از بزرگترین گروه‌های شغلی حال حاضر جهان، مشاغلی مهندسی است که مجموعه مشاغل را دربرمی‌گیرد. کارفرمایان در استخدام مهندس افرادی را جذب می‌کنند که توانایی‌های لازم را در حوزه مهندسی را داشته باشد. یک مهندس به طور کلی 7 فعالیت و کار اصلی را دنبال می‌کند که در ادامه بررسی آنها می‌پردازیم.

1- تحقیق یا researxh

نخستین کار اصلی یک مهندس تحقیق است. یک مهندس با انجام آزمایشات مختلف، علمی و کشف راه های سودمند، جهت دستیابی به اهداف معین، فعالیت می‌کند. به‌گونه ای که روند دسترسی به نتایج هدفمند به حداقل برسد. یک مهندس در مشاغل مختلف برای یک تحقیق مراحل مختلفی از جمله بیان مساله، شناسایی مسئله، تعیین اولویت مسئله، تجزیه و تحلیل مسئله و توجیه نیاز به پژوهش را باید در نظر بگیرد.

 

2- طراحی یا Design

یکی دیگر از فعالیت‌های اصلی یک مهندس، طراحی و یا Design است. یک مهندس به منظور توسعه فعالیت‌ها باید براساس یک نقشه واحد و نیازهای کنونی برنامه ریزی کند. در علم مهندسی از جمله عواملی که می‌تواند در طراحی یک مسیر بسیار تاثیرگذار باشد، باید به کاربردی بودن، صرفه اقتصادی، زیبایی و مسائل اقتصادی و سیاسی توجه کرد.

3- توسعه یا Development

یکی از عوامل مهم در بقا و حفظ یک شرکت، از توسعه به عنوان یک عامل بسیار مهم یاد می‌شود. در علوم مهندسی نیز توسعه در جایگاه بسیار ارزشمندی قرار دارد؛ به همین خاطر این بخش از فعالیت‌های یک مهندس بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. یک مهندس باید به منظور غلبه بر مشکلات و بهبود کیفی و کمی ابزارها و سیستم‌ها، فعالیت‌های خود را برنامه کند.

4- ساخت یا Construction

چهارمین بخش از کارهای یک مهندس در گروه‌های شغلی مختلف، ساخت است. در این بخش از فعالیت، مدیریت هزینه، کیفیت و زمان در ساخت محصولات در نظر گرفته می‌شود. آماده‌سازی فضاهای مختلف و محیط مورد نیاز برای تولید و کیفیت محصول از جمله فعالیت‌های مهندس است.

 

000

 

5- تولید یا Production

از جمله فعالیت‌های اصلی مهندس در شرکت‌های مختلف تولید است که بر اساس عواملی از جمله زمابندی و برنامه ریزی کارها و مسئولیت‌ها، مواد اولیه مورد نیاز تولید محصول، اجزا و عناصر اصلی سیستم‌های نهایی، مشخص کردن فرایندها و همچنین عیب یابی و بازرسی محصول تقسیم می‌شود.

6- مدیریت یا Management

یکی از مسئولیت‌های اصلی مهندس نظارت بر تمامی سیستم‌ها و ابزارهای موجود در شرکت و همچنین پیش بینی آینده شرکت بر اساس وضعیت موجود، سازماندهی منابع انسانی و مالی شرکت است.

7- بکار انداختن یا Operation

مهندس باید نسبت به کنترل‌های مکانیکی، نرم‌افزاری ابزار و یا الکترونیکی آشنایی کامل داشته باشد و همچنین بتواند نسبت به تامین نیروی انسانی مورد نیاز اقدامات لازم را انجام دهد.

پردرآمدترین شغل‌های مهندسی

مهندسی به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد و در حال رشد جهان است که در ایران نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. در صورتی که شما در یکی از رشته‌های مهندسی فارغ التحصیل شده‌اید، این نوید را به شما می‌دهیم که مجموعه گسترده‌ای در اختیار شما قرار دارد. حتی در صورتی که بتوانید مهارت‌های لازم را بدست آورید، امکان اشتغال در شرکت‌های معتبر برای شما میسر خواهد شد. آن دسته از افرادی که قصد دارند در رشته مهندسی مشغول به تحصیل شده و فعالیت کنند، بهتر است با رشته‌های مهندسی پولساز و پردرآمد آشنا شوند تا با دید بهتری دست به انتخاب بزنند. تعدادی از شغل‌های مهندسی پرآمد را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1- مهندس مخابرات

ترکیبی از مهندسی کامپیوتر و برق، مهندسی مخابرات را تشکیل می‌دهد. افراد که به مهندس مخابرات مشغول به کار می‌شوند، مسئولیت نگهداری و نصب خطوط تلفن، فناوری های اینترنت و خدمات سوئیچینگ را برعهده خواهند داشت. پیشرفت روزافزون فناوری اینترنتی باعث شده تا تعداد متقاضیان برای تحصیل و فعالیت در این رشته افزایش پیدا کند. مهندسی مخابرات به عنوان یکی از مشاغل مهندسی پردرآمد در ایران و سایر کشورهای جهان محسوب می‌شود و فرصت‌های کاری زیادی نیز برای علاقمندان به این رشته وجود دارد.

2- مهندس صدا

مهندسی صدا از آن دسته از مشاغلی است که کمتر شنیده شده است. افراد شاغل در این رشته پردرآمد به بررسی صداها و ارتعاشات به منظور محدود کردن مشکلات کم شنوایان می‌پردازند. مهندسین صدا در علم پزشکی مسئولیت تکنیک‌های اولتراسوند و درسالن‌های کنسرت، مسئولیت‌هایی از جمله ضبط موسیقی را برعهده دارند.

3- مهندس برق

مهندس برق به عنوان یک رشته پرطرفدار، از جمله مشاغل پردرآمد شناخته شده است. افراد که در این شغل مشغول به کار می‌شوند، باید نسبت به مواردی از جمله دینامیک و ترمودینامیک، برق و تجزیه و تحیل و ساختاری آشنا باشند. معمولا در بسیاری از کارخانجات تولیدی، اقدام به استخدام مهندس برق می‌نمایند.

4- مهندس کشاورزی

یکی از رشته هایی که تقریبا در بسیاری از کشورهای جهان، حتی کشورهای توسعه یافته، همواره استقبال می‌شود، مهندس کشاورزی است. افرادی که به عنوان مهندس کشاورزی مشغول به کار می‌شوند، بر مدیریت مواد غذائی و طراحی ابزار و ماشین آلات کشاورزی تمرکز می‌کنند. رشته مهندس کشاورزی در جهان به عنوان یکی از رشته‌های پردرآمد نیز محسوب می‌شود و حتی در کشور نیز بسیاری از کارفرمایان به منظور رونق تولید کشاورزی، اقدام به استخدام مهندس کشاورزی می‌نمایند.

5- مهندس عمران

از جمله قدیمی‌ترین رشته‌های مهندسی که همچنان با استقبال بسیاری از طرفداران قرار دارد، مهندس عمران است. اگر به دنبال استخدام مهندس عمران هستید در سایت نیازمندیهای همشهری میتوانید همین حالا اقدام کنید.

علاقمندان به فعالیت در یکی از رشته مهندس می‌توانند از طریق سایت نیازمندی‌های همشهری اقدام کرده و استخدام شوند. در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها به منظور توسعه و رونق فعالیت‌شان اقدام به استخدام مهندس می‌نمایند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.