معاونت سینمای امور استان های وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه در مراسم افتتاح این نمایندگی گفت: در کشور ۲۲ نمایندگی سینمای جوان وجود دارد و فضای موجود برای نمایندگی‌ها با توجه به حوزه فعالیت شان توجیه پذیر است.

طیبه فلکیان با بیان اینکه فرمانداری‌ها قطب اصلی نمایندگی سینمای جوان هستند، افزود: فیلمسازان و بازیگران نیازمند حمایت مسئولین شهرستانی بویژه فرمانداری هستند و باید به آنها و مطالبات به حق شان توجه شود.

وی اظهار داشت: در شهرستان بانه فیلمسازان بسیار موقفی وجود دارد و هر جوانی که در این شهرستان پا به عرصه فیلمسازی گذشته در سطح کشوری و بین المللی درخشیده و  موفقیت‌های خوبی کسب کرده و کشور به وجود این فیلمسازان افتخار می‌کند.

فلکیان یادآور شد: در سراسر کشور ۵۸ دفتر سینمای جوان داریم که تجهیزات و امکانات آنها تامین شده اما نمایندگی‌ها چون متقاضی ایجاد دفتر زیاد است هیات امنا اجازه تاسیس نمی‌دهد لذا امکاناتی برای فیلمسازان و بازیگران در شهرهای دوره افتاده کشور فراهم کردیم که بتوانند فیلم بسازند و در کلاس‌های تک درس شرکت کنند.

وی ادامه داد: بنابر نیاز فیلمسازان شهرهای مرزی و دوره افتاده بنای نمایندگی‌ها را بر این گذاشتیم کلاس‌های آموزشی که در آنها برگزار میشود تفاوتی با کلاس‌های آموزشی استانی و کشوری نداشته و گواهینامه معتبر نیز برای شرکت کنندگان صادر می‌شود.

معاونت سینمای امور استان های وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: تفاوت اساسی نمایندگی با دفتر سینمای جوان در این است که در شروع فعالیت، کلاس‌ها محدود برگزار می‌شود و به لحاظ سخت افزاری محدودیت دارند که امیدواریم مسئولین شهرستانی برای تامین امکانات لازم همت کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هم گفت: با وجود کمبود امکانات، فعالین فرهنگی شهرستان بانه به لحاظ کارهای فرهنگی،  فعال و پویا هستند و هر سال چندین جشنواره و برنامه فرهنگی به همت هنرمندان و مردم در این شهرستان برگزار می‌شود.

جلال قلعه شاخانی با اشاره به اینکه تا ۱۸ ماه آینده سالن سینمای امید بانه نیز به بهره برداری می‌رسد، افزود: جوانان بانه‌ای در حوزه فیلمسازی بسیار موفق هستند و فیلمسازان و بازیگران این شهرستان در عرصه‌های کشوری و بین المللی می درخشند.

وی اظهار داشت: در شهرستان‌ها تشکل‌های صنفی در حوزه سینما و فیلمسازی زیاد فعال نیستند و انجمن سینمای جوان بیشتر از رسالت‌هایی که برایش تعریف شده فعالیت می‌کنند و نمایندگی همه امور حوزه سینمایی را پوشش می‌دهند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بانه هم در این مراسم گفت: برای گشایش این نمایندگی، ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان هزینه شده است.

حمیدرضا خوشبخت افزود: فضای این نمایندگی ۵۰ متر مربع است که در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و برای برگزاری دوره های آموزشی قابل استفاده است.

در این مراسم صهیب یوسفی فیلمساز بانه‌ای به عنوان مسئول نمایندگی سینمای جوان این شهرستان انتخاب شد یوسفی از سال ۹۰ فیلمسازی را آغاز کرده و تاکنون ۲ فیلم داستانی کوتاه و یک مستند ساخته است.

شهرستان مرزی بانه ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.