جی پلاس

نکات جالب تاریخ یورو که باید بدانید ؛ CR7 سلطان گل!

در تاریخ یورو آمار های قابل توجهی به ثبت رسیده است و برخی از تیم ها یا بازیکنان بیشترین رکوردها را به خود اختصاص داده اند.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس، پس از یک سال تاخیر یورو ۲۰۲۰ از جمعه این هفته با دیدار ایتالیا و ترکیه آغاز می شود. تیم های ملی مانند هواداران مشتاق شروع یکی از برجسته ترین رقابت های قاره اروپا هستند در جایی که برخی از ستاره های جهان فوتبال قرار است در این بازی ها به میدان بروند. از زمان برگزاری نخستین دوره یورو (سال ۱۹۶۰) نکات و آمار جالبی به ثبت رسیده است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود. 

نخستین قهرمان یورو شوروی بود. در آن زمان کنار هم قرار دادن ۱۶ تیم برای برگزاری این مسابقات کار خیلی سختی بود. در نهایت ۱۷ تیم شرکت کردند و چهار تیم به مرحله نهایی راه یافتند. در اولین دوره نه آلمان غربی، نه ایتالیا و نه انگلیس شرکت کردند. این بازی ها در واقع از سال ۵۸ شروع شد و نخستین دیدار رسمی تاریخ این رقابت ها بیست و نهم سپتامبر در ورزشگاه لنین مسکو بین دو تیم روسیه و مجارستان برگزار شد. 

تنها سه تیم میزبان توانستند جام قهرمانی را بالای سر ببرند. این اتفاق در یورو ۱۹۶۴ برای اسپانیا رخ داد و ایتالیا در سال ۶۸ عنوان قهرمانی را به دست آورد. فرانسه آخرین تیمی بود که در سال ۸۴ فاتح این جام شد. همیشه بازی کردن در خانه به معنای موفقیت نیست. 

آلمان و اسپانیا پرافتخارترین تیم های تاریخ یورو هستند و هر یک سه بار قهرمان شدند. پس از آن فرانسه با دو قهرمانی در جایگاه دوم قرار دارد. سپس روسیه، ایتالیا، چک، پرتغال، دانمارک، هلند و یونان با فتح یک جام در رتبه های بعدی دیده می شوند. 

کریستیانو رونالدو بهترین گلزن تاریخ یورو است. او در ۴۸ بازی رکورد ۲۹ گل را به ثبت رسانده است. سپس زلاتان ایبراهیموویچ با ۲۵ گل در ۴۳ بازی و رابی کین با ۲۳ گل در ۴۹ بازی در رتبه های بعدی قرار دارند. این در حالی است که میشل پلاتینی رکورد بیشترین گل را در یک دوره دارد‌. او در یورو ۸۴ توانست ۹ گل به ثمر برساند. 

رکورد تعداد بیشترین بازی به جانلوئیجی بوفون اختصاص دارد. دروازه‌بان ایتالیایی ۵۸ بار در تاریخ این رقابت ها به میدان رفته است. دومین بازیکن ماریو فریک بازیکن لیختن اشتاین است با وجود اینکه تیمش هرگز در مرحله نهایی یورو حضور نداشته است. اگر تنها مرحله نهایی محاسبه شود این رکورد به رونالدو تعلق دارد. ستاره پرتغالی ۲۱ بازی انجام داده و همچنین تنها بازیکنی است که در پنج دوره حضور داشته است. 

پر گل ترین پیروزی برای تیم ملی هلند است. نارنجی پوشان در یورو ۲۰۰۰ توانستند ۶ بر یک یوگسلاوی را شکست دهند. تیم ملی اسپانیا دو پیروزی بزرگ را در مرحله نهایی یورو به نام خود ثبت کرده است. لاروخا در سال ۲۰۱۲ در مرحله گروهی با چهار گل ایرلند را شکست داد و در فینال توانست با پیروزی ۴ بر صفر برابر ایتالیا جشن قهرمانی بگیرد‌. 

دیدگاه تان را بنویسید