sport

اختصاصی جی پلاس/

زمزمه های نگران کننده ای در محافل خصوصی و حتی عمومی شطرنج مبنی بر تصمیم علیرضا فیروزجا برای پذیرفتن تابعیت فرانسه به گوش می رسد.

به گزارش سرویس ورزشی جی پلاس، مصطفی معدنی ثانی؛درخشش علیرضا فیروزجا در چند ماه اخیر به حدی زیاد بوده که به شدت مورد توجه جهانی قرار گرفته است. در بسیاری از گزارش های سایت های خارجی نام او به عنوان یکی از اصلی ترین مدعیان قهرمانی جهان در سال های آینده برده شده است.

اما چند روزی است که شایعاتی نگران کننده در زمینه تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا، نخستین و تنها سوپر استاد بزرگ تاریخ شطرنج ایران به گوش می رسد. در شرایطی که همیشه زمزمه هایی در این خصوص مطرح می شد، ظاهرا این بار داستان کمی جدی تر است و گفته می شود، فیروزجا با فرانسوی ها به توافق رسیده تا از این پس زیر پرچم این کشور به فعالیت شطرنجی اش ادامه دهد.

برخی از نزدیکان فیروزجا این خبر را به شکل غیررسمی تایید کرده اند، اما فعلا به شکل رسمی درباره این خبر اظهارنظری صورت نگرفته است. در صورتی که فیروزجا تابعیت فرانسه را بپذیرد، پس از مکسیم واشیه لاگراو، سوپر استاد بزرگ این کشور که با ریتینگ 2778 نفر چهارم جهان است، با 16 سال سن دومین بازیکن برتر فرانسه خواهد بود.

موضوع تغییر پرچم پیش از این هم در شطرنج ایران رخ داده است که در مهم ترین موارد، استاد بزرگ الشن مرادی، پس از مهاجرت از ایران چند سالی است که با پرچم آمریکا در مسابقات شرکت می کند. پیش از آن نیز استاد بزرگ امیر باقری با پرچم فرانسه در مسابقات حضور می یافت و البته مجددا پرچمش را به ایران تغییر داد.

این موضوع لازم به ذکر است که تابعیت گرفتن به معنای پناهندگی نیست و این موضوع کاملا ورزشی است و ربطی به مسائل دیگر ندارد. در سال های اخیر که این اتفاق تغییر تابعیت برای ایرانی ها یا دیگر کشورها رخ داده آن ها با توانستند به پرچم اولیه برگردند. درواقع این تغییر پرچم یک اتفاق مرسوم در شطرنج است.

به گزارش جی پلاس؛ در هر حال با وجود برخی اتفاقات رخ داده و شایعات موجود، امید است ستاره شطرنج ایران در تیم ملی باقی بماند و این شایعه و گمانه زنی ها درست نباشد. همچنین خوب است فدراسیون شطرنج نیز در راستای توجه به استعدادها و ملی پوشان شطرنج کشور، ابتدایی ترین ملزومات آنها را فراهم کند. متاسفانه تیم ملی شطرنج ایران هنوز منتظر انتخابی مربی است!

واکنش رییس فدراسیون شطرنج به شایعه تغییر تابعیت فیروزجا / پدر علیرضا: او تغییر ملیت نمی دهد

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1244048
ارسال نظر

موضوعات داغ