نفوذ گرد و غبار گسترده بادهای ۱۲۰ روزه منطقه سیستان به زاهدان غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به ۲۰۵۰ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۱۳ برابر حد مجاز افزایش داد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: نفوذ گرد و غبار گسترده بادهای ۱۲۰ روزه منطقه سیستان به زاهدان غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به ۲۰۵۰ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۱۳ برابر حد مجاز افزایش داد.

به گزارش جماران، محسن حیدری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همانطور که انتظار می‌رفت از شامگاه دوشنبه بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان افزوده شد به نحوی که گرد و غبار آن به زاهدان و برخی مناطق دیگر استان نیز نفوذ کرد.

وی افزود: تا ساعت ۹:۳۰ صبح امروز غلظت غبار شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه زاهدان را نیز به یک‌هزار متر کاهش داده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: گرد و غبار علاوه‌بر زاهدان، شعاع دید افقی در شهرهای میرجاوه، نصرت آباد، خاش، سراوان و ایرانشهر را نیز به شدت کاهش داده است.

وی افزود: هم‌اینک شعاع دید افقی در میرجاوه یک‌هزار متر است و انتظار می‌رود این شرایط به تدریج در شهرهای جنوبی تر میرجاوه نیر تکرار شود. 

حیدری گفت: بر اساس اخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی تا پنجشنبه وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه در شمال استان ادامه دارد که منجر به خیزش گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و افزایش غلظت غبار در عرض های پایین تر این مناطق می‌شود.

وی ادامه داد: اختلال در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان و وقوع خسارت به بخش کشاورزی و سازه های موقت از پیامدهای دیگر این شرایط است.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: توصیه می شود در زمان غبار آلود شدن هوا در ترددهای غیر ضروری در فضای باز خودداری شود. همچنین رفت و آمدهای بین شهری از دوشنبه شب تا پایان هفته بویژه در محور زاهدان-زابل توصیه نمی‌شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.