اولین مناظره دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم با حضور مسعود پزشکیان و سعید جلیلی امشب 11 تیرماه 1403 برگزار شد.

به گزارش جماران؛ دیشب ۱۱ تیر ماه تلویزیون بعد از ۱۵ سال مناظره‌های ۲ نفره برگزار می‌کند و این مناظره با مناظره‌هایی که در مرحله اول انتخابات برگزار شد تفاوت‌های جدی دارد.

مهدی خسروی همچنان اجرای مناظره‌ها را بر عهده دارد و قرار است از هر نامزد مطابق با سخنانی که این چند وقت مطرح کرده است سوالاتی اختصاصی بپرسد.

 مدل مناظره امشب می‌تواند تلویزیون را هم بیش از پیش زیر ذره بین قرار دهد تا مشخص شود همچنان عدالت رسانه‌ای خود را حفظ خواهد کرد یا خیر.

 

پخش زنده مناظره پزشکیان با جلیلی

 

 

ورود پزشکیان نامزد انتخابات ریاست جمهوری به صدا و سیما برای شرکت در مناظره

 

 

ورود جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری به صدا و سیما برای شرکت در مناظره با پزشکیان 

 

 

جلیلی و پزشکیان در اولین مناظره در مرحله دوم انتخابات چه گفتند؟

نخستین مناظره انتخاباتی بین دو نامزد راه‌یافته به مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری با محور مسائل سیاسی ـ فرهنگی برگزار شد.

از آن‌جا که در مرحله نخست انتخابات که در ۸ تیر برگزار شد هیچ یک از نامزدها نتوانست اکثریت آراء را به دست آورد، انتخاب ریاست‌جمهوری به دور دوم کشیده شد.

مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری جمعه ۱۵ تیر برگزار می‌شود و مسعود پزشکیان و سعید جلیلی که در مرحله نخست بیشترین رأی را کسب کردند، برای تصاحب کرسی ریاست‌جمهوری در دور دوم با هم رقابت می‌کنند.

بر این اساس برنامه‌هایی برای تبلیغات نامزدها در دور دوم پیش‌بینی شده که از جمله آن‌ها برگزاری دو مناظره با محور موضوعات سیاسی ـ فرهنگی و اقتصادی است که دوشنبه و سه‌شنبه شب با اجرای مهدی خسروی برگزار می‌شود.

 

پزشکیان در نخستین مناظره دور دوم انتخابات چه گفت؟

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بنزین را گران نمی‌کنیم، قاطعانه می‌گویم بدون رضایت مردم هیچ‌کاری انجام نمی‌دهیم.

مسعود پزشکیان شامگاه دوشنبه - یازدهم تیرماه - در نخستین مناظره دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، که با حضور «سعید جلیلی» رقیب وی و با موضوع «فرهنگی و سیاسی» به صورت زنده از شبکه‌ یک سیما برگزار شد، گفت: خبری را به نقل از من در رسانه‌ها پخش کردند که ما بنزین را گران می کنیم، در حالی که ما بارها گفتیم این کار را نمی‌کنیم، متاسفانه این رسانه ها کارهایی می‌کنند و خبرها را به این شکل می‌دهند، به طور قاطع می‌گویم که ما بدون رضایت مردم هیچ اقدامی نخواهیم کرد.

قابل قبول نیست در کشور ۶۰ درصد پای صندوق نیامدند

مسعود پزشکیان در ابتدای مناظره گفت: درباره مشارکتی که در دور اول صورت گرفت باید بگویم به عنوان یک فرد ایرانی نگران کننده است، قابل قبول نیست در کشور ۶۰ درصد از مردم جامعه پای صندوق های رای نیامده اند که این نشان می دهد ما یک جای کار مشکل داریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مشکل ما این است که زنان جامعه را بازی نمی دهیم، اقوام جامعه را مشارکت نمی‌دهیم، حق و عدالت را نمی بینیم. وقتی من در جامعه احساس نکنم در کشور، جامعه یا سازمان محلی از اعراب ندارم و من را بازی نمی‌دهند طبیعتا من نخواهم آمد که ایفای نقش کنم. اگر قرار نیست که من را حساب نکنند برای چه پای صندوق رای بیایم. اگر قرار است بامن این گونه برخورد کنند.

پزشکیان خاطرنشان کرد: وقتی حقوق انسانها را نادیده بگیریم، وقتی نخواهیم صدای آنها را بشنویم، وقتی خیلی از خواسته های آنها را خودمان تصمیم بگیریم و لغو کنیم طبیعی است که نباید انتظار داشته باشیم که آنها پای صندوق رای بیایند و به ما رای دهند که خلاف خواسته‌های آنها تصمیم بگیریم و اقدام کنیم این اتفاقات می افتد.

وی با اشاره به فرازی از سخنان حضرت علی (ع) تاکید کرد: در مناظره قبلی گفتم، ستون یک جامعه مردم هستند، وقتی ۶۰ درصد مردم نمی‌آیند حتما خللی در کار ما ایجاد شده است. اگر قرار است در مقابل دشمن بایستیم این مردم هستند که می ایستند، ما تنهایی نمی توانیم بایستیم؛ بمب و موشک سرجای خودش بحث مهمی است.

همه اقوام و مذاهب را مشارکت دهیم

پزشکیان گفت: اوایل انقلاب امام(ره) می‌گفت آمریکا بیاید ما را بزند بالاخره می‌خواهد بیاید پایین، مردم قبول نخواهند کرد. اما الان مردم نسبت به ما مساله دارند ما اگر می‌خواهیم مملکت قوام و ثبات و جامعیت را پیدا کند باید همه اقوام و مذاهب را ببینیم و هرکس را براساس شایستگی جایگاهش را در نظر بگیریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ۲۱۰ میلیون تومان به رجا نیوز و یک رسانه دیگر پول دادند، یک خبر دروغ از قول ما در رسانه ها پخش کرده اند که «پسر فلانی گفته که به سنی ها توهین کرده اند و به عبدالحمید در زاهدان حرف‌های بدی زدیم و بی‌احترامی کرده ایم» اینها پول گرفتند که از نقل من این حرف را بزنند.

پزشکیان بیان کرد: این دروغ‌هایی که آنها می‌گویند و در رسانه‌ها پخش می کنند و عده‌ای این خبرهای دروغ را گسترش می دهند این کارها خیلی زشت است؛ در قرآن هم آمده که می‌خواهید خبر بدهم شیطان بر چه کسانی ناز می‌شود، شیطان برکسانی نازل می شود که دروغ را پخش می کنند و اکثر این حرفها دروغ است.

پزشکیان در پاسخ مجری درباره اینکه در ادوار گذشته مشارکت بالاتری داشتیم دلیلش این بود که این چالش ها نداشتیم؛ گفت: التبه شدتش کمتر بود. ما روز به روز پشتوانه اجتماعی را به خاطر رفتارها، گرانی، به خاطر برخورد با دختران، اینترنت، فیلترینگ. به خاطر رفتارهای ما مردم از ما ناراضی هستند این را حل نکنیم مشکل حل نخواهد شد و با گفتن هم درست نمی‌شود.

محرومان همیشه پای صندوق آمده‌اند

پزشکیان گفت: رفته بودم زیارت، همین بچه‌هایی که می‌گویند ما حزب‌اللهی هستیم به من می‌گفتند «منافق هستی و مرگ بر منافق» آیا من منافقم، من که تمام زندگی و کارم برای اعتقاد و باور است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این گونه گفت‌وگوها، لقب‌ها و تهمت‌هایی که این‌ها در فضاها می‌زنند و بعد می‌گویند به فلانی این کار را کرد این یک دعوای درون گروهی است و بین جمعیت‌هایی است که با هم هستند، کسانی که نیامدند رای بدهند کسانی نبودند که نگران پول باشند.

پزشکیان ادامه داد: محرومین همیشه پای صندوق آمده‌اند مشکل ما این است که به همین افراد هم درست نرسیدیم. یعنی همان کسانی که امروز پشتوانه این انقلاب هستند زندگی‌شان تامین نیست با همین حقوق‌هایی که ما برایشان تامین کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: سیاست کلی و قانون برنامه وجود دارد ما در ارتباط با بهداشت و درمان، ۴ دوره است که برنامه می‌نویسیم اما اجرا نمی‌کنند حالا شما برنامه دیگری بیاورید. در این برنامه قرار نیست یک انسان در یک نقطه‌ای از کشور بدون خدمات بهداشت و درمان بماند اما می‌ماند، قرار نیست هیچکس خارج از سطح‌بندی و ارجاع خدمت بگیرد، اما می‌گیرد.

می‌گوییم از مردم هستیم اما سر سفره دیگری می‌نشینیم

پزشکیان بیان کرد: مجری باید قانون را انجام بدهد، وقتی مجری عزم و اراده‌ای برای اجرای چنین کاری ندارد، وقتی قدرت‌ها یعنی مجلس و دولت و قوه قضاییه خودشان برای خودشان سفره‌ای پهن کرده‌اند و برای مردم سفره دیگری پهن کرده‌اند مردم این را می‌بینند خدمتی که ما می‌گیریم با خدمتی که بزرگان می‌گیرند با هم متفاوت است و ما را باور نمی‌کنند ما می‌گوییم که از مردم هستیم اما سر سفره دیگری می‌نشینیم سفره دیگری برای خودمان است اما به مردم که می‌رسیم می‌گوییم ما به فکر شما هستیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: قانون و برنامه هم وجود دارد، پس چرا حل نکردیم. مشکل مجریانی و مسئولینی هستند که بالا نشسته‌اند که باید عزم و اراده برای حل مشکل داشته باشند. یک سفره‌ برای خودشان و یک سفره‌ دیگر برای مردم پهن نکنند، آدم‌های خود را استخدام نکنند، افرادی که کسی را ندارند و آشنا ندارند و جزو حزب و دسته و گروهی نیستند، در هیچ جا جایگاهی نداشته باشند. اگر جزو مذهبی و قومیتی هستند مثلا کرد، عرب و سنی هستند پستی به آنها ندهیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر من در این مملکت سنی باشم و توان و علمی داشته باشم و اختیار داشته باشم آیا حق دارم در این مملکت در جایگاه خودم قرار بگیرم یا نه؟ ما این روش را در دانشگاه در استخدام و در مدرسه را انجام نمی‌دهیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: اگر به رده‌های بالا نگاه کنیم از این تنوعی که داریم چیزی مشاهده نمی‌کنیم. الان اکثر قدرت‌ها دست یک گروه یا جناح خاصی است همه جاها را از همین آدم‌ها می‌گذارند حالا شما بگویید ما به فکر مردم هستم، به فکر مردم بودن در شعار نیست مردم می‌فهمند ما به فکرشان هستیم یا نیستیم.

مشکل فقرا آمریکا نیست خود ما هستیم

پزشکیان ادامه داد: در نتیجه اگه ما بخواهیم همان مشارکت را ایجاد کنیم مردم باید باور کنند. من سر سفره ‌ای خواهم نشست که او می‌نشیند پسر من، بچه، قوم و خویش من همان گونه استخدام خواهد شد که بچه او استخدام می‌شود و در دانشگاه هم همان طور خواهد آمد که بچه من خواهد آمد و این واقعیت وجود ندارد.

وی گفت: ما یک عده خواص هستیم برای خودمون یک سفره داریم یک عده دیگر سفره دیگری داریم بعد هم برای اینکه رای بگیریم می‌گوییم فقرا ! مشکل فقرا ما هستیم، مشکل فقرا ما هستیم مشکل فقرا که آمریکا نیست. برنامه‌هایی هم که در مناظره‌ها نشان داده می‌شود خلاف برنامه‌هایی است که وجود دارد قرار نیست ما برنامه بنویسیم برنامه‌های موجود و اهداف را باید اجرا کرد.

باید صدای مردم را بشنویم

پزشکیان با تاکید بر این‌که مقصر اصلی اجرا نشدن برنامه‌ها دولت و مجلس و قوه قضاییه است، گفت: من در هر دوره‌ای درباره اجرا نشدن برنامه سوال و اعتراض کردم. گفتم آدم هایی که مسئول می‌گذارید خودشان منافع شخصی دارند. مجلس داشت قانون می‌نوشت. من گفتم وقتی قانون می‌نویسید و اجرا نمی‌کنید، چه فایده ای دارد؟

وی ادامه داد: در همین دولت اساتید را بازنشسته و بیرون کردند. دانشجویان را به خاطر اعتراض تعلیق کردند. از این طرف هم می‌گوییم مردم حق دارند حرف بزنند؛ چرا مردم اگر با ما باشند حق دارند به خیابان بیایند ولی وقتی با ما نیستند اگر به خیابان بیایند بازداشت می شوند. حضرت علی(ع) می فرمایند رعیت امکان ندارد به جایی برسند مگر این که مدیران صالحی داشته باشد. حاکمان در مسیر درست حرکت نمی کنند مگر این که مردم مطالبه‌گری داشته باشند. ما مگر گذاشته‌ایم مردم مطالبه گری داشته باشند؟

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: حقوق معلم را نمی‌دهند و وقتی اعتراض می‌کند ما با باتوم به سراغش می رویم؛ بازنشسته اعتراض می‌کند و او را زندانی می‌کنیم. ما باید به مردم احترام بگذاریم و حرفشان را بشنویم. من مدیر خلاف را انجام می‌دهم. کسی که می خواهد اعتراض کند تبعید و بازنشسته اش می کنند.

پزشکیان ادامه داد: باید صدای مردم را بشنویم. آیا صدای ۶۰ درصد از کسانی که رای ندادند را شنیده‌ایم؟ باید گوشی برای شنیدن صدا و دغدغه‌های آنها را داشته باشیم. باید هوای همه مردم از هنرپیشه و ورزشکار و قومیت ودانشگاهی را داشته باشیم. اگر می‌خواهیم مملکت را درست کنیم باید حق و عدالت را پیاده کنیم. با کفر می شود مملکت را نگهداشت ولی با ظلم نمی‌شود.

باید اجازه دهیم مردم قانون را مطالبه‌گری کنند

پزشکیان گفت: در این دولت از دانشگاه اخراج کردند، در دانشگاه تبریز بارها از وزیر پرسیدم چرا این بچه‌ها به خاطر این اخراج کردید. در مدارسی که دختران را مسموم می‌کردند و رهبری فرمودند «پیگیری کنید و با مقصر برخورد شود» آنها آمده بودند که چرا این کار را می کنید آنها را دو سه ترم از دانشگاه به آن دانشگاه

یکسری را هم اخراج کردند. بعد فعالیت‌های دانشجو را گفتند باید اینگونه عمل کنید اگر این گونه عمل نکنید حق ندارید کار کنید. همین الان هم دارند این کار را می کنند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: وقتی می‌گوییم مردم باید اجازه دهیم مردم قانون را مطالبه‌گری کنند، قانونی که من باید اجرا کنم و اجرا نمی کنم، داد بزنند که چرا قانون را اجرا نمی کنیم.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب سیاست های کلی را از چه زمانی ابلاغ کردند؟ قرار بود ما در ۱۴۰۴ در منطقه اول باشیم، چرا نشدیم؟ حالا بگوییم آن دولتها مقصر هستند. دولتی فلانی مقصر است دولت این یکی چطور؟ آیا درست کرد؟ این که گفته می شود برنامه؛ آیا دولتها طبق برنامه ای خودشان نوشته اند عمل می کنند؛ برنامه می نویسند یک کار دیگر می کنند؛ وعده‌هایی هم که می‌دهیم که من فلان کار را می‌کنم، در طی این ۴۰ سال آنگونه که باید عمل می کردند، نکردند.

حرف می‌زنیم اما عمل نمی‌کنیم

پزشکیان گفت: بیشترین مشکلی که در جامعه داریم حرف می زنیم ولی پشت سرش عمل نمی کنیم و پاسخگو هم نیستیم؛ هیچ فریضه‌ای از فریضه الهی به اندازه پایبندی به تعهدات در بین همه مسلمانان با تمام سلایق مورد قبول نبوده است. ما راحت پیمان می‌بندیم و وعده می‌دهیم عمل نمی کنیم. چقدر از ما وعده داده ایم و عمل نکردیم. الان هم باز وعده می‌دهیم که با این روند از نظر علمی غیر ممکن است به آن وعده‌هایی که می دهیم برسیم.

وی تصریح کرد: باید با مردم صادق باشیم و صادقانه با آنها صحبت کنیم. مردم باید بپذیرند که با آنها صادق هستیم. ما با مردم صداقت نداریم. اگر با مردم صادق باشیم به طور قطع این مردم به ما اعتماد پیدا می کنند. عدم صداقت مهمترین مشکل حاکمیت‌ها، نمایندگان، مدیران با مردم و کارکنان است؛ رو در رو یک چیزی می‌گویند و پشت سر آن کار دیگر می کنند.

نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری توضیح داد: آیا همه مردم برای ما در برابر قانون مساوی هستند. آیا ما با مردم مثل بچه و حزب و جناح خود برخورد می‌کنیم، اگر عمل می‌کنیم که هیچی، اما اگر عمل نمی کنم مشخص است که کار ما جایی گیر دارد.

وی ما صداقت نداریم و راست نمی‌گوییم؛ مردم از ما صداقت می خواهند و این چیزی است که باید داشته باشیم. متاسفانه اینجا گیرهایی داریم که باید حل شود.

پزشکیان اظهار داشت: قوانینی که می‌نویسیم روی آن بایستیم؛ رهبر معظم انقلاب ۲۰ سال است که می‌گویند این سیاست است؛ هر فردی آمد اجرا نکرد و هیچ کس هم جوابگو نیست. اگر قرار بود اجرا نکنیم برای چه نوشتند. هرکس هم می‌گوید که من برنامه دارم، برای چه برنامه دارید؟ برنامه شما باید این اهداف را پیاده کند نه این که برای خود راهی دیگر بروی؟ باید به هدفی که سیاست ها تنظیم کرده برسیم؛ می خواهید من کلی کتاب و برنامه بیاورم، اما وقتی به هدف نمی رسد ارزش برنامه ندارد. برنامه یعنی این که ما را از این نقطه به آن نقطه ای که تعیین شده برساند و ما اینجا گیر داریم.

۹۹ درصد مدیران نمی‌دانند که قانون و برنامه چیست

پزشکیان درباره سازو کار اجرایی برای اعتراضات گفت: این کار یک راه‌حل علمی دارد که اگر ما در کشور براساس این راه‌حل برویم به اینجا نمی‌رسد از نظر اعتقادی هم اینگونه است همان طور که حضرت علی (ع) در یکی از عباراتشان می‌فرمایند: امام هیچ وظیفه‌ای ندارد مگر آن چیزی که خدا برایش مشخص کرده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در مدیریت سه اصل وجود دارد نخست اینکه چه کسی است دوم اینکه چگونه باید کار کند و سوم پاسخگویی است. اگر در یک سیستم که برنامه وجود دارد مسئول را بیاوریم و بگوییم وظیفه تو است که این کار را انجام بدهی و اگر نکرد او را مجازاتش کنیم او نمی‌توان حق یک کارگر را ندهد، یک دانشجو را بی‌دلیل اخراج کند، نمی‌تواند حقوق پرسنل خود را ندهد؟

وی ادامه داد: ۹۹ درصد مدیران نمی‌دانند که قانون برنامه به چه معنی است حتی وزیر هم آن را نمی‌داند، وزیری که نمی‌داند قانون برنامه چیست، رئیس دانشگاه یا مدیرکلی که این نمی‌داند چه چیزی را می‌خواهید از او سوال کنید؟

مملکت زمانی درست می‌شود که دعوا نکنیم/ مردم حق اعتراض دارند

پزشکیان تصریح کرد: قدم اول این است که وقتی طرف ابلاغ را از مجلس گرفت دستورالعملی را بگذارد و بگوید تو مسئول هستی که این کارها را انجام دهیم و پول و منابع امکانات هم در اختیار او قرار دهیم و بگویم این جواب را هم باید بدهی و اگر جواب نداد باید با او برخورد کنیم. مدیر مسئولیت خود را انجام نمی‌دهد کتک آن را کارکنان و مشتری می‌خورد، جواب مشتری را نمی‌دهیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: زمانی که من نایب رئیس مجلس بودم برخی موسسات پول مردم را خورده بودند، ما رفتیم اینها را جمع کردیم و دیدیم حق با آنها است، آدم‌های آنها را صدا کردیم و با همین مبنایی که بود که بحث آن مفصل است با رئیس قوه قضاییه و معاون اول رئیس جمهور صحبت کردیم برنامه گذاشتیم و نشستیم و یک به یک مشکل آنها را حل کردیم گناه هم از حاکمیت بود و از مردم نبود.

وی درباره اینکه بعضا این پیشنهادات را مطرح می‌کردند که اگر اعتراضات صنفی یا کارگری وجود دارد ما فضایی را آماده خواهیم کرد که هر کس اعتراض دارد در این فضا پلاکار خود را بلند کند، دولت شما به لحاظ اجرایی در این ارتباط چه ساز و کاری را خواهد داشت، گفت: مملکت ما زمانی درست می‌شود که با هم دعوا نکنیم و به قانون عمل کنیم. مردم حق دارند که اعتراض کند؛ قرار نیست اجازه بگیرد اینها می‌گویند اجازه بگیرد و اجازه هم نمی‌دهند. یا باید قانون را عوض کنیم و یا وقتی او حق دارد براساس قانون اعتراض کند، چرا جلو او را می‌گیریم.

راه حرف زدن باشد مگر دیوانه اند اغتشاش کنند

پزشکیان در پاسخ به این سوال که برای اینکه اعتراض به اغتشاشات تبدیل نشود چه راهکاری دارید، گفت: اگر ما راه حرف زدن بگذاریم، مگر او دیوانه است اغتشاش کند. ما وقتی به او جواب نمی‌دهیم از سیاسی بالاتر که رنگی نیست او هم می‌زند و شیشه را می‌شکند. اگر ما بنشینم حرف او را گوش بدهیم و جواب او را بدهیم مگر آنها دیوانه هستند که اغتشاش کنند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این دانشجویان فردای مملکت ما هستند، اینها نخبگان مملکت ما هستند اگر مقصر هستید عذرخواهی کنید و بگویید درست می‌کنیم یا قانع‌شان کنید نه اینکه او را اخراج کنید، نه اینکه به او تهمت بزنیم و به او انگ بچسبانید.

مردم بیشتر از اینترنت دارند پول فیلترشکن می دهند

پزشکیان در پاسخ به سوالی درباره فیلترینگ گفت: در همه دنیا در مواقع خاص محدودیت برای اینترنت داریم. ولی الان که هیچ مساله ای نیست، چرا باید اینترنت را فیلتر شود؟ الان کاربران بیشتر از اینترنت دارند پول فیلترشکن می دهند. وقتی کاربر با فیلترشکن وارد می‌شود، دیگر نمی‌توانید کنترلی انجام بدهید. کاربر به هر سایت ممنوعی بخواهد می‌تواند برود.

وی ادامه داد: بحث های آموزش، خدماتی و بانکی و دارایی به اینترنت وصل است. ارتباط با دنیا بر اساس اینترنت است. نمی‌توانیم بگوییم در قفس زندگی کنیم و ارتباطی با دنیا نداشته باشیم. باید با شرکت‌های خارجی که کاربران ایرانی از خدمات آنها استفاده می‌کنند صحبت کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دولت می‌تواند با شرکت‌های خارجی قراردارد ببندد. الان پول فیلترشکن ها در جیب چه کسی می‌رود؟ عده‌ای داشتند با فضای مجازی زندگی می کردند. زندگی مردم را با فیلترینگ ساقط کردند.

وی با تاکید بر این که در آمریکا هم محدودیت‌هایی وجود دارد، اظهار داشت: در کشور ما وضعیت عادی همه دارند از فیلترشکن استفاده می‌کنند. بچه‌ها می‌توانند به فضایی وارد شوند که در فضای عادی نمی‌توانند ورود کنند. وقتی فیلترشکن روشن است، موقعیت کاربر را نمی‌شود مشخص کرد. یک زمانی تظاهرات بود. محمدودیت ایجاد شد، هر حاکمیتی ممکن است اینترنت را قطع کند. ولی الان که شرایط عادی است.

پزشکیان افزود: با فیلترینگ کار دانشگاه و بیمارستان با مشکل مواجه می شود. باید کاری کنیم که مردم بتوانند در این فضا راحت زندگی و درآمد کسب کنند. دنیایی از فرصت و امکانات در اینترنت وجود دارد. دولت باید با شرکت‌های خارجی که در ایران خدمات می‌دهند، قرارداد ببندد. در خصوص مدیریت اینترنت باید مثل بقیه دنیا عمل کنیم. الان زندگی مردم را از کار انداخته ایم. همه جای دنیا چه کار می‌کنند؟ ما هم مشابهش عمل کنیم. ما از خودمان قرار نیست چیزی را اختراع کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که مردم بیشتر از اینترنت پول فیلترشکن می‌دهند گفت: کسانی که این پول‌ها را می‌خورند، مالیات هم نمی‌دهند. اگر دست دولت باشد، در مواقع امنیتی می‌شود اینترنت را قطع کرد و مالیات هم می‌شود گرفت.

بازار را باز کنیم رقابت به وجود می‌آید

پزشکیان گفت: قرار نیست از چرخه تولید دنیا بیرون بیاییم، چرا که دنیا الان دارد به سرعت جلو می رود یعنی این کشوری همه کارها را خودش انجام دهد؛ دیگر زمان آن گذشته است (جلیلی گفت باید جانمایی کنید در آن چرخه و جای خود را در آن چرخه بیدا کنید.)

پزشکیان جواب داد: چرا الان در ماشین مشکل داریم، گفتیم خودمان تولید می کنیم، با این ماشین هایی که داریم تولید می کنیم چه بلایی سر مردم آورده ایم. ماشین های ما در صد کیلومتر ۲۰ لیتر بنزین مصرف می کند، بعد از طرف دیگر هم می گوییم بنزین را گران می کنیم. مگر می شود. اگر بازار را باز کنیم

رقابت به وجود می آید آن زمان می توانیم بگوییم ما هم می‌آییم کار می کنیم، نه این که قفسی دور خود درست کنیم و بعد می‌گوییم آن چیزی که ما تولید می‌کنیم باید همین را بپذیرید.

(جلیلی در جواب گفت: این نکته درستی است اما باید این چرخه را باز کنید همه باشند اما جانمایی برای اقتصاد خود بکنید و جایگاه داشته باشد)

پزشکیان در ادامه گفت: ما داریم کلا فضا را می‌بندیم؛ یعنی کاری می کنیم که از چرخه فناوری از دنیا خارج می‌شویم؛ این را باید در نظر بگیریم. ولی همان پشتیبانی که آقای دکتر (جلیلی) گفتند باید در داخل تقویت کنیم. اما ممکن است در حلقه ای موفق شویم؛ الان دنیا خیلی پیچیده است و خود آمریکا هم نمی تواند از این چرخه بیرون بیاید، چه برسد در این مملکت ما بگوییم همه کارها را قرار است خودمان انجام دهیم. این شدنی نیست.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: همین بلایی که خودروها سر این کشور آورده اند. واقعا با این ماشین هایی که تولید شده است با این مردم چگونه برخورد می شود؛ ماشینی که قیمت آن ۲۰ هزار دلار است؟ در این مملکت مردمی که حقوق ۱۰۰، ۲۰۰ یا ۳۰۰ دلاری می دهیم خودرو را ۱۰۰ هزار دلار می فروشیم؛ خواب این ماشین‌ها را هم نمی‌بینند. در صورتی که اگر مرز را باز کنیم این ماشین ها بیاید خیلی راحت مردم می تواند با همین حقوق ها بخرند. ماشین لانکروز اگر با پول خودش که ۲ میلیارد تومان در این مملکت وارد شود ۲۰ میلیارد می فروشند.

پزشکیان گفت: مردم چه گناهی کردند که ما با آنها این کار را می کنیم. برای این که چرخه را بسته ایم و خودرو را تولید می کنیم و مجبورند این خودروهایی که این وضعیت را دارند استفاده کنند هم آلاینده است و هم مصرف بالای بنزین دارد. از کارخانه بیرون می‌آید تا خانه برسید مشکل پیدا می‌کند. اگر رقابت باشد حداقل خود را اصلاح می کند.

سیاست خارجی باید بسترساز باشد

پزشکیان در پاسخ به سوال مجری درباره اینکه «بارها به موضوع کارشناسی اشاره کرده اید و کلید واژه پرتکرار شما بوده است» گفت: وقتی می‌گویم کارشناسی اقتصاد ۱۲۵ فوق تخصص است. این دو کارشناس می آیند دو نظر است؛ ۱۲۵ تا تخصص مختلف است که می توانید از آنها نظر بگیرید. این که چه کسی در کجا کارشناس است همین را بفهمید این خود یک مساله است. این که ما می‌خواهیم چکار کنیم و دید ما چیست؟

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: رویکرد ما حق و عدالت است. معتقدیم ما در سلامت و آموزش به بازار آزادی معتقد نیستیم. سلامت حق مردم است. قرار نیست مادری که بچه اش به خاطر بی پولی بمیرد، خدمات ندهیم. قرار نیست کسی در روستا و در شهری پول ندارد و مدرسه خوبی ندارد به آنها نرسیم. یک عده آدم پولدار بچه‌هایشان را با دوپینگی که می‌کنند و به معلمان می‌دهند در آخر بگوییم این دو با یکدیگر رقابت کنند این بی عدالتی است. این دید ما است که مشخص می کند.

وی گفت: سیاست‌های کلی را رهبر معظم انقلاب مشخص کرده است، از کدام متخصص برای رسیدن به کدام هدف باید استفاده کنیم. وقتی چشم من مریض است پیش متخصص جراحی سینه و شکم نمی روم، بلکه جراح چشم پیدا می کنم. اگر قرار است در گندم اقتصادی را تعریف کنیم دنبال کسی می رویم که در گندم کارشناس است.

پزشکیان توضیح داد: ما اقتصاد دارو داریم، اقتصاد بیمارستان داریم اینگونه نیست اقتصاددان بیاید در بیمارستان فلان کار را بکنید. شاید بتواند بگوید اما این کلی گویی است. مثل یک پرستار و پزشک عمومی از سلامت می تواند بگوید. در نتیجه این که ما کجا از چه متخصصی برای چه موضوعی استفاده کنیم برمی گردد یک اول به نگاه ما و دوم جایی که می خواهیم از آن متخصص استفاده کنیم و سوم این که آن متخصص هم قرار نیست هرکسی باشد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما بین مربیانی که در دنیا وجود دارد که در ورزش چیزی است که خیلی قابل فهم است مربی وجود دارد، ایران هم در فوتبال و کشتی پر مربی است، اما از خارج یکی را پیدا می کنیم که می تواند تیم را بالاتر ببرد. این که آن مربی چقدر مهارت و تجربه و کارآمد باشد و قبلا کاری کرده باشد که موفق شده باشد چیزی است که ما باید انتخاب کنیم.

پزشکیان در پاسخ به سوال مجری درباره موضوعاتی مانند سیاست خارجی و یا اقتصاد دو تفکر مجزا را چگونه کنار هم قرار می دهید، گفت: سیاست خارجی اصولا باید بستر را آماده کند برای این که اقتصاددانان و تاجران در بازارهای دنیا براساس آن رشته‌ای که است مثل کشاورزی یا صنعت بستر پیدا کنند. اصلا اقتصاد صنعت با اقتصاد کشاورزی فرق می کند. این که بخواهید در روابط خارجی مساله کشاورزی ارتباط پیدا کنید یک نگاه می خواهد.

وی اظهار داشت: در مساله صنعت یک نگاه دیگر می خواهد، این که به کجا نگاه کنید یک نگاه دیگر می خواهد. چرا دوبی و امارات، دوبی و امارات امروزی شدند آیا آنها خودشان این کار را کردند، کارشناسان مربوطه را پیدا کردند و از آن نسخه گرفتند و آن نسخه را اجرا کردند.

سیاست‌های رهبری و امام «نه شرقی و نه غربی» است

پزشکیان در پاسخ یه سوال مجری درباره مشخصا تفکرات مجزا در یک موضوع مانند سیاست خارجی را چگونه تعریف می کنید، گفت: سیاست‌های رهبری و هم امام نه شرقی و نه غربی است. رهبری فرموده اند ما براساس مصلحت، حکمت و عزت کار می کنم. هرجا عزت ما حفظ شود و منفعت ما اقتضا کند ما می رویم صحبت می کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: از نظر علمی برای همه اینها تصمیم گرفته می شود. ابزار برای این که چگونه تصمیم بگیرید وجود دارد. این گونه نیست که من می گویم؛ شواهد و مستندات هم علمی و تجربی و هم مجموعه کارشناسان این راه بهتر از آن راه است. در موضوع مشخص نظر مجموعه کارشناسان و مستند علمی به اضافه تجربه بین‌المللی می‌تواند ملاک عمل باشد. این که من می‌گویم در دنیا گذشته که با حرف من دل و روده یکی را بریزند و بعد نتوانم جمع کنم.

راه‌حل وجود دارد منتها مجری نداریم

پزشکیان در پاسخ به سوال مجری درباره تبلیغات انتخاباتی شما و طرفدارانتان این طور درک می‌شود که روابط بین‌المللی و اقتصاد در دولت شما به شدت به موضوع تحریم‌ها مرتبط است رقبای شما معتقد هستند که دولت ۸ ساله قبل از شهید رئیسی ۸ سال فرصت و اختیار لازم را برای مذاکره و گفت وگو با آمریکا و غرب را داشت و در نهایت نتیجه یک توافق ناقص، به دنبال آن تشدید تحریم‌ها و تورم بسیار بالا شکل گرفت، بفرمایید که سیاست خارجی دولت شما چه مسیری را طی می‌کند و برای تقویت روابط خارجی با فرض ادامه تحریم‌ها چه خواهد کرد، آیا تعامل می‌کنید اگر طرف مقابل شما اهل تعامل نبود و با شما تعامل نکرد، برنامه جایگزین شما چه خواهد بود؟ توضیح داد: امکان ندارد. یکی در وزارت بهداشت برنامه بنویسد و در داخل برنامه وزارت بهداشت نباشد. کسی که از بیرون می‌نویسد متوجه نیست البته می‌تواند کپی کند و برنامه بنویسد، اما مشکل آنجا را نمی‌تواند حل کند مانند همین موضوع در صنعت کشاورزی است؛ من نمی‌توانم از بیرون با یک عده کارشناس برای اینها برنامه بنویسم و بگویم خبر دارم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: مشکل در مملکت ما و در کشورهای مختلف نبود راه‌حل نیست، مشکل نبود آدم‌هایی است که علم، مهارت و انگیزه اجرا داشته باشند. الان در قانون برنامه راه حل وجود دارد منتها کسی باید باشد که اجرا کند از دولت، مجلس قوه قضایی هیچ کدام اجرا نمی‌کنند برای اینکه علم و مهارت و انگیزه این کار را ندارند بعد هم از پشت تریبون از مردم حرف می‌زنند.

پزشکیان افزود: در ارتباط با روابط خارجی، مشکل اصلی ما در مملکت همان اختلاف است؛ FATF وقتی در آن دولت است موافقت می‌شود اما وقتی در این دولت است مخالفت می‌شود؛ ما می‌توانیم زندگی کنیم در قفس را ببندیم و با دنیا هم ارتباطی نداشته باشیم اما می‌توانیم زندگی بخور و نمیری داشته باشیم.

وی بیان کرد: اگر ما می‌خواهیم در دنیا رشد کنیم هر چقدر ارتباطمان را بیشتر کنیم همان قدر بهتر می‌توانیم زندگی کنیم. ابتدا از همسایه‌ها شروع می‌کنیم و بعد هر چقدر بتوانیم آن طرف‌تر می‌رویم. هر چقدر کسانی که می‌توانیم به آنها رابطه داشته باشیم، سبدهای مختلفی باشد و یک گزینه نباشد، آن گزینه نمی‌تواند سر ما را کلاه بگذارد و هرچه بخواهد به ما دیکته کند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: هنر وزارت خارجه یا سیاست خارجه باید این باشد که قابلیت انعطاف برای گفت وگو و معامله تجارت داشته باشد اگر قرار باشد من فقط با شما تجارت کنم طبیعی است که شما می‌بینید که به قیمت ارزان می‌خری و چند برابر قیمت می‌فروشی، پول مرا هم نمی‌دهی، هیچکس هم صدایش در نمی‌آید و این مشکلی است که ما در این ارتباط داریم.

پزشکیان گفت: در ارتباط با برجام من با ریز قضیه کاری ندارم ترامپ مخالف بود، نتانیاهو هم مخالف بود در ایران کسانی که رفتند و سفارتخانه عربستان سعودی و انگلستان را آتش زدند مخالف بودند عربستان سعودی هم مخالف بود چقدر به این مملکت صدمه زدند؟

وی تصریح کرد: آنها از آن طرف مخالف هستند برخی هم در مملکت می گویند مخالف هستیم و برجام اشکال عیب دارد؛ همان نتانیاهو داشت خودش را می‌کشت که این برجام اجرا نشود این چه چیزی است که نتانیاهو قسم خورد که من نباید بگذارم برجام درست شود ما خودمان هم در داخل با هم دعوا کردیم که این برجام نشود نشستیم گفتیم اینجای آن گیر دارد، وقتی شما معامله می‌کنید وقتی گفت وگو می‌کنید یک چیزی می‌دهید و یه چیزی می‌گیرید این گونه نیست که همه چیز را بدهید و هیچ چیز نتوانید نگیرید.

به خاطر FATF و برجام چقدر ضرر می‌کنیم؟

پزشکیان در پاسخ به سوال مجری که اگر طرف شما در سیاست خارجی اهل تعامل با شما نبود برنامه جایگزین شما چیست؛ گفت: ما در قفس خواهیم ماند و اگر تعامل نبود بلد هستیم تا جایی که زنده بمانیم از پتانسیل‌ها، انرژی‌ها و توانمندی‌های خودمان با اقتصاد مقاومتی زندگی کنیم و مشکلات مردم را حل کنیم، اما از تمدن دور خواهیم ماند.

وی ادامه داد: واقعیت قضیه این است که مشکلاتی که اکنون در ناترازی انرژی، تورم و سوخت‌هایی که پرت می‌دهیم ناترازی بانک‌ها و مسائل مختلف نفت و گاز وجود دارد را اگر مدیریت کنیم بسیاری از مشکلات کسری‌های بودجه مان را خود به خود حل کنیم، اما نمی‌توانیم رشد کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آیا می‌دانید ما الان به خاطر FATF و برجام چقدر ضرر می‌کنیم، شاید روزانه ۱۰ هزار میلیارد ضرر می‌کنیم. ۳۰ درصد ارزان می‌فروشیم،از آن طرف گران می‌خریم در ضمن جنس بنجل به ما می‌دهند. این وسط عده ای کاسب تحریم هستند و تا دلتان بخواهد می‌خورند و ما هم خبر نداریم به این دلیل که شفاف نیست و می‌گویند دزدکی بردم و فروختم و شما نمی‌توانید بگوید درست یا غلط است؛ در نتیجه این بلا سر ما می‌آید.

باید گفت‌وگو کنیم و سهممان را از دنیا بگیریم

پزشکیان در پاسخ به مجری درباره تفاوت و وجه تمایز سیاست خارجی دولت شما و دولت آقای روحانی گفت: ما بر اساس سیاست‌های کلی یعنی «حکمت و عزت و مصلحت» جلو خواهیم رفت و اگر در داخل این دعواهایی را که الان وجود دارد را ادامه دهیم؛ هیچ وجه فرقی نخواهد کرد فقط ما به جان هم افتاده‌ایم.

وی افزود: اول باید انسجام داخلی به وجود بیاید چون تا یکی می‌خواهد یک موفق بشود آن یکی گیر می‌دهد برای اینکه من نمی‌خواهد شما موفق شوید و آن فرصت از دست خواهد رفت. ما ابتدا اول باید همگرایی داخلی را درست کنیم و دست از این اختلافات برداریم و بعد بپذیریم که منفعت ما این است که بتوانیم با دنیا گفت وگو کنیم سهممان را بگیریم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: تصور می‌کنیم در این دنیا می‌توانیم دور خودمان یک قفس بکشیم و یا فقط تهاتر کنیم با ۱۰۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیارد دلار نمی‌توان تهاتر کرد. الان عراق و ترکیه و چین پول ما را نمی‌دهند جنس ما را گرفته‌اند و پول ما را نمی‌دهند و بعد هم که کسی به آنجا می‌رود چیزهایی که او دلش می‌خواهد را می‌خواهد چه کسی ضرر می‌کند؟

زیر بار FATF نرویم ما را بازی نمی‌دهد

پزشکیان گفت: اف ای تی اف مثل فیفا ست اگر زیر بار قواعدشان نرویم ما را بازی نمی دهد، شما (جلیلی) شفاف بگویید نفت را امروز بشکه ای چند می فروشید؟ یعنی ما مشابه دنیا نفت را به قیمت می فروشیم؟ جلیلی: بله.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مساله خیلی روشن است. همین الان به خاطر نداشتن تکنولوژی نفتی که از زمین بیرون می‌کشیم بیرون ۱۸ درصد ولی در دنیا این رقم ۴۸ درصد است. یعنی سرمایه نسل‌ها را نابود می کنیم. نفت را ارزان می‌فروشیم، قیمت فروش را نمی گویند. چون دور می‌زنند. یک نفر پول نفت را فروخته و الان در زندان است. سه میلیارد دلار را برنگردانده است. ما بازار را از دست داده ایم. قطر بازار را گرفته و گاز ما را گرفته است. ما دومین گاز دنیا را داریم و گاز کارخانه ها را در زمستان قطع کرده است.

وی افزود: چرا دست یک فردی سه میلیارد بشکه نفت را ببرد و خودسرانه بفروشد؛ ما بازارها را از دست داده ایم و قطر گاز ما را می برد.چرا در مملکتی که دومین منابع گاری دنیا است در زمستان گاز را قطع می کنند.

معامله جوش ندادن هنر نیست

پزشکیان گفت: ۱۵۰۰ تحریم یک وقت نفت و بیمه و کشتیرانی و یک زمانی حسن و حسین است. تحریم های فلج کننده ایجاد شده است. در زمان شهید رئیسی ۵۰۰ تحریم اضافه شده است. معامله را جوش ندادن در روابط بین المللی هنر نیست؛ من زمانی گفتم اگر برجام را قبول نداریم چه راهی در پیش داریم؟ آنها زور می گویند. باید یک نقشه داشته باشیم. بگوییم اگر قبول نکنیم این کار را می‌کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: به خاطر سوء مدیریت داریم به این مملکت ضرر می‌زنیم. چگونه باید گفت‌وگو کنیم؟ این یک هنر است. قرار نیست بلد نباشیم؛ اگر غرب به تعهداتش عمل نکند و شما چه می‌کنید؟ خیلی وقت ها حرف پدر و بچه جور در نمی‌آید. بحث شهید سلیمانی جداست؛ شهید سلیمانی در غزه موی دماغ آمریکا بوده است.

وی گفت: دانشگاهیان و بازرگانان ما نمی‌توانند به اروپا بروند. ما چه کار کردیم؟ چرا چین و ترکیه پول ما را پس نمی دهند؟ اف‌ای‌تی‌اف مثل فیفاست. ما اگر زیر بار حرف های فیفا نرویم ما را بازی نمی دهند. در بازی های جهانی ما را شرکت نمی‌دهند. یک قاعده بین المللی است. چرا پول نفت برنگشته است؟ پولی که چاپ کردیم، دو سه برابر شده است؛ چرا چین قرارداد ۲۵ ساله را اجرا نمی‌کند؟ چرا چین پول ما را پس نمی‌دهد و هر جنسی که می‌خواهد به ما قالب می‌کند؟

پزشکیان تصریح کرد: اول باید در داخل همگرایی داشته باشیم. باید به دنیا ثابت کنیم که ما ایستادن را می‌توانیم. اما بر اساس عزت، حکمت و مصلحت برویم گفتگو کنیم؛ در معامله باید چیزی بگیریم و چیزی بدهیم. در داخل باید درست مدیریت کنیم. دولت را بزرگ نکنیم و پول چاپ نکنیم. اگر با هم دعوا نکنیم می‌توانیم با دنیا مذاکره کنیم.

 

چرا پشت هر مذاکره علیه ما قطعنامه صادر می کنند؟

پزشکیان گفت: نقدینگی کشور در دولت شهید رئیسی بالا رفته است برای این که پول چاپ کردیم. چرا؟ این که ما می توانیم ما می توانیم. اول باید اختلاف داخلی را حل کنیم. دوم به علم و کارشناسی احترام بگذاریم. علم و کارشناسی الان دست متخصص نیست. این که مجموعه متخصصین چه می گویند مجموعه تجار چه می گویند و این که من می گویم اینگونه است و من من می کنیم، مملکت را به جایی می رساند هلاک پشت سرش است.

وی گفت: مشورت کردن چیز دیگری است، ۱۰ آدم جمع کنیم کارشناس و متخصص خارجی و تجربه‌دار، کسانی که استخوان خورد کرده باشند با من که درس خوانده ام فرق می کند. پزشکی که فقط کتاب خوانده و پزشکی که عمل کرده است فرق می کند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اگر ما نظر کارشناسان را گوش دهیم می توانیم تصمیم بگیریم که کدام راه درست است یا غلط است. این که ما مملکت را به اینجا رسانده ایم به خاطر تصمیمات ما است. چرا هر مذاکره ای که می رویم پشت سر آن علیه ما قطعنامه صادر کنند. یکبار نتوانستیم آنها را قانع کنیم همیشه آنها باید ما را قانع کنند. ما نیازمند مهارت گفتگو کردن هستیم.

پزشکیان گفت: یک زمانی مریض را عمل می کردیم می‌مرد می گفتند قلب است می میرد. اگر مریض قلب می میرد پس من دکتر چه کاره ام؟ یعنی باید راهی پیدا کنم که مریض نمیرد و راه پیدا کردیم که نمیرد. باید راه پیدا کنیم در حالی که عزت و حکمت و مصلحت را ببینیم و مشکل مردم را حل کنیم.

وی افزود: با این تورمی که داریم پول ما بی ارزش شده است. استاد دانشگاه ما ۴۰۰ دلار حقوق می گیرد در حالی که بیرون منتش را می کشند و ۶ هزار دلار می دهند؛ ماشین ۲۰ هزار دلاری را صد هزار دلار می فروشیم. بعد می گوییم می خواهیم رقابت کنیم. کدام استاد می ماند برای شما کار کند. در حالی که نمی تواند خانه کرایه کند. دانشجو، پزشک و کارمند و هنرمند و ورزشکارش هم اینگونه هستند. اگر می توانند حل کنند این پول ها را هم در آن زمان چاپ کردند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: معتقدم که در قدم اول باید اختلافات داخلی را حل کنیم. من جراح قلب هستم اما الان از جراحان قلبی که عمل می کنند من عقب تر هستم. برای این که آنها هر روز عمل می کنند و کتاب می خوانند اما من نمی خوانم. من هفته ای دو عمل جراحی انجام می دهم.

وی اظهار داشت: برای هر مشکلی در دنیا راه حل وجود دارد. هنر پیدا کردن راه حل است و رساندن جامعه به عزت است. می توانیم زا مردم و کارشناسان داخلی و خارجی و بازرگانان سوال کنید ببینید روزگارشان سیاه شده است. ارز گران و ارزان می فروشند و بعد پولشان هم بر نمی گردد و حتی گم می شود. چه کسی باید جواب دهد؟ بعد می گوییم می توانیم، پولمان را پس نمی دهند. چرا عراقی که این همه به آن خدمت کردیم پول ما را نمی دهد؟ چرا چینی ها که این قدر رابطه خوب داریم دلارهای ما را نمی دهد؛ اینها دردهایی است که ما داریم. اگر می خواهید ادامه دهید زندگی می کنیم اما سرمایه های مملکت را نابود می کنیم.

در مقابل کسی کوتاه نمی‌آییم

پزشکیان در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینگه اگر در مذاکرات و روابط بین الملل به تعهدات عمل نکرد در دولت شما جایگزین وجود دارد، گفت: هرچقد که کسی می جنگد و مذاکره می کند یا گزینه های مختلف سرمیز داشته باشد موفق تر است و کسی که یک گزینه دارد برای مذاکره شکست خورده است. هنر مدیریت، هنر انسان‌ها و هنر جنگیدن این است که انسان بتواند برای اینکه آن قله و آن هدف را بگیرد جایگزین های مختلف را در نظر داشته باشد که بگوید این راه را می‌روم، اگر نشد این یکی راه را می‌روم. هر چقدر ما جایگزین های مختلف را روی میز داشته باشیم موفقیت‌مان تضمین شده است.

وی توضیح داد: راه‌های مختلفی برای رسیدن به یک هدف وجود دارد ما باید مصلحت خودمان را ببینیم، عزت و حکمت خودمان را ببینیم. ما عزت‌مان را به کسی نمی‌فروشیم ما در مقابل کسی کوتاه نمی‌آییم ولی لزومی ندارد وقتی می‌خواهیم مذاکره کنیم آدمی را بفرستیم که منافع خود را ببیند و بعد مذاکره کند و بعد ما را بین خودش معامله کند.

گفت‌وگوی پینگ‌پنگی پزشکیان با جلیلی

پزشکیان خطاب به جلیلی گفت: حرف هایی که شما فرمودید جهت گیری است، برنامه نیست. من در سایت شما هم رفتم فقط عکس بود، برنامه نبود. برنامه از نظر علمی روش و مسیر دارد. برنامه را باید صاحبان فرایند بنویسند. شما به دولت شهید رئیسی معتقد هستید؟ او قانون برنامه را داده و کار کارشناسی کرده است.

وی افزود: شما هر چقدر قوی باشد نمی توانید یک برنامه علمی بنویسید. شما نمی توانید برای وزارت بهداشت و درمان برنامه بنویسید. حتی بچه های متخصص هم نمی‌توانند بنویسند. شما یا نمی‌دانید برنامه چگونه باید نوشته شود یا کپی پیس کرده اید. برنامه ای که نوشتید علمی نیست. چارچوب علمی ندارد. شما که برنامه دارید بگویید خرید راهبردی در بهداشت و درمان چه معنایی دارد؟ این که من چند کلمه یاد بگیرم و بگویم که برنامه نشد. ک چشم انداز که می خواهی بنویسی باید با کوچک ترین آدم آن سازمان هماهنگ شوی؟

این نامزد انتخابات تاکید کرد: چرا مسلمان ها به قرآن عمل نمی کنند؟ کاغذ نوشتن که کاری ندارد. باید چیزی بنویسی که اجرا بشود. در همه برنامه ها می‌نویسند ۸ درصد رشد باید داشته باشیم. داریم سر همدیگر را کلاه می گذاریم. با این امکان رشد هشت درصد وجود ندارد. چرا برنامه چهارم و پنجم و ششم بیست درصد را اجرا کرده است، چرا کسی محاکمه نمی‌شود؟

(جلیلی در پاسخ گفت: رشد هشت درصد در سیاست‌های کلی آمده و شما برای آن برنامه ندارید. از الان منکر می‌شوید و معلوم می‌شود چهار سال آینده چیست. آقای روحانی برنامه را قبول نداشت)

پزشکیان ادامه داد: آقای روحانی را ول کن. آقای رئیسی را که قبول دارید چرا این کار را کرده است؟ قیمت گوشت و برنج و ماشین و مسکن چقدر بوده و چقدر شده است؟ ما زندگی مردم را با چالش مواجه کرده ایم. ما نشسته‌ایم و می گوییم می ایستم. شما می توانید بایستید. ولی زندگی مردم نمی‌چرخد.

(جلیلی پاسخ داد: این که شما می‌گویید رشد هشت درصد ممکن نیست یعنی من نمی‌خواهم مشکلات را حل کنم)

پزشکیان افزود: شما تمام آدم هایی که استخدام کردید آدم های دور و بر خودتان است. بقیه اصلا ول معطل اند. شما در دولت شهید رئیسی در سایه بودید. در آفتاب می آمدید و عمل کردید. تا حالا کجا موفق بوده اید؟ وقتی می خواهید عمل کنید خیلی فرق دارد. شما بگویید یک بنگاهی را اداره کردم که حالا می خواهم یک مملکت را ادامه کنم.

(جلیلی در پاسخ به این صحبت‌ها گفت: من زمانی در شورای امنیت ملی مسئولیت گرفتم که در شرق و غرب تهدید آمریکا و داعش وجود داشت. تدابیر درست تهدیدها را کم کرد)

پزشکیان در ادامه تاکید کرد: رئیس شورای امنیت ملی رئیس جمهور است. یک نفر نمی‌تواند آنجا تصمیم بگیرد. تصمیم نهایی را مقام معظم رهبری می گیرد.

وی افزود: یک آدمی که یک اداره ای را اداره نکرده چطور می تواند یک سازمان را اداره کند؟ حتی اگر نابغه باشد. از نظر علمی غیرممکن است.

(جلیلی گفت: من کارشناس مدیرکل و معاون وزیر بودم. من در اداره آمریکا و معاونت آمریکا و اروپا بودم. میلیاردها دلار قرارداد با آمریکای لاتین در همان زمان بسته شد)

پزشکیان در ادمه افزود: من عضو هیچ حزب و دسته‌ای نیستم. من بر اساس اعتقادی که دارم معتقدم باید دستورات حضرت علی(ع) اجرا شود. من جلوی چشم مردم اعلام می‌کنم همین امروز از انتخابات کنار می‌روم به شرط این که آقای جلیلی ۸ درصد رشد را محقق کند. اگر نکرد اعدامش کنند. در این مملکت وعده می‌دهیم و خلاف آن عمل می‌کنیم.

(جلیلی در پاسخ اظهار داشت: دولتی که بگوید این هشت درصد ممکن است و من برنامه‌ای ندارم و مطالعه نکردم، حتما جواب نمی‌دهد. ظرفیت های کشور امروز یک جهان فرصت است و همه مردم باید پای کار بیایند)

پزشکیان در ادامه گفت: ۴۵ سال است که داریم از این حرف ها به مردم می زنیم. چرا جوابگو نیستید؟ چرا ۶۰ درصد مردم پای صندوق رای نمی آیند؟

(جلیلی گفت: ما در این ۴۵ سال موفقیت‌های بزرگی داشتیم)

پزشکیان پاسخ داد: شما تئوری را دارید می گویید. نتیجه مذاکرات شما سیاست خارجی را قفل کرد. پول های ما را دارند می خورند. منابع مملکت ما را دارند نابود می کنند. شما هم شعار هزار فرصت می دهید. شما سفارت عربستان را آتش زدید.

(جلیلی در پاسخ گفت: در همان شب من در جلسه گفتم که مراقب باشید این یک تهدید و خطر است. اما دوستان شما این کار را انجام ندادند. من هشدار را دادم ضعف دولت وقت بود)

پزشکیان اظهار داشت : همان آدم‌ها در ستاد شما هستند. آنها آتش به اختیار بودند. دولت وقت مگر می‌تواند برخورد کند؟

(جلیلی گفت: یک زمانی ۸۵۰ هزار بیمار ما احتیاج به دارویی داشتند که لازمه آن سوخت ۲۰ درصد بود. ما این دارو را تولید و صادر کردیم. شما به جای این که دشمن را متهم کنید ملت را متهم می کنید)

پزشکیان گفت: ما باید هسته ای را داشته باشیم ولی نباید برجام و اف ای تی اف را قفل کنیم.

 

قائل به مذاکره برای رفع تحریم هستم

پزشکیان گفت: نگاه من به سیاست خارجی با رقیب عزیزمان فرق دارد. من قائل به مذاکره برای رفع تحریم هستم، برادرم آقای جلیلی می‌گوید فایده‌ای ندارد و آن قبول ندارد. من تحریم را یک چالش و مانع بر سر راه مردم ایران می‌دانم برادرم می‌فرمایند این یک سبک زندگی است و باید با آن خو کنیم.

وی افزود: من تحریم را آسیب جدی به اقتصاد ایران می‌دانم، برادرم آقای جلیلی می‌گوید آمریکا و غرب هستند که از تحریم ما زیان دیده‌اند و اقتصادشان در معرض فروپاشی است و اطرافیانشان به همین صراحت این اظهارات را کرده‌اند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: سیاست خارجی من بر مبنای واقع‌بینی است، من قایل به پیوستن به FATF و عادی سازی روابط بانکی و مالی ایران با جهان هستم. من به سیاست خارجی یک نگاه ملی دارم.

سیاست خارجی یعنی آرامش روحی و روانی مردم

پزشکیان اظهار داشت : برای من معنی خنثی‌سازی تحریم این است که هر جوان ایرانی بتواند با کمترین امکانات به یک مشتری در یک کشور، محصولات و خدمات خود را بفروشد و خود را مستقیم در حساب بانکی‌اش در ایران دریافت کند، اما برادرم آقای جلیلی به خنثی‌سازی تحریم می‌گوید، واسطه‌گری دلالی ، قاچاق فروشی و میلیاردها دلار زیان.

وی گفت: برای من سیاست خارجی یعنی ایجاد پیوندهای متعدد و منافع مشترک با همه کشورهای جهان در راستای رشد اقتصادی و توسعه ایران البته در این روند توسعه در قفس است و ما باید در قفس زندگی کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برای من سیاست خارجی یعنی تشخیص تهدیدها و بحران‌های پیش رو با صداقت و واقعه‌ نگری اما در اینجا ما انکار می‌کنیم. برای من سیاست خارجی یعنی آرامش روحی و روانی مردم و از این طرف ما اضطراب و مشکلات داریم.

وی گفت: سیاست خارجی من وسیله‌ای برای متوقف کردن روند مهاجرت جوانان و ایجاد زمینه بازگشت ایران ایرانیان خارج از کشور و اینکه ایرانیان بتوانند برای آینده خود در بلند مدت برنامه بریزند.

پزشکیان افزود: برای من سیاست خارجی یعنی تعامل، همکاری، تامین منافع ملی و الهام از تمدن و عظمت شکوهمند ایرانی است. سیاست خارجی من برای رفاه مردم است برای ایجاد انگیزه ماندن و ساختن و رشد اقتصادی و توسعه و آسایش روانی و ثبات در زندگی برای نسل آینده، برای صلح، برای مردم نه به هزینه مردم و در یک کلام برای ایران.

 

جلیلی در نخستین مناظره دور دوم انتخابات چه گفت؟ 

«سعید جلیلی» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دور دوم انتخابات به سوالات فرهنگی و سیاسی درباره راهکارهای دولت او برای افزایش میزان مشارکت، توصیه‌های او به رفقا و رقبای انتخاباتی، سازوکارها برای شنیدن اعتراضات، مرز مسئولیت پذیری و محدودیت در فضای مجازی، اعتقاد نداشتن به تشکیلات و گعده‌های سیاسی، موضوع برجام و گسترش روابط خارجی با وجود تحریم‌ها پاسخ داد.

«سعید جلیلی» شامگاه دوشنبه - یازدهم تیرماه - در نخستین مناظره دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، که با حضور «مسعود پزشکیان» رقیب وی و با موضوع «فرهنگی و سیاسی» به صورت زنده از شبکه‌ یک سیما برگزار شد، در پاسخ به این پرسش که «اگر رئیس جمهور شوید، برنامه شما برای افزایش مشارکت مردم در دوره‌های بعدی انتخابات چیست؟» اظهار داشت: یکی از افتخارات جمهوری اسلامی و حرکت بزرگ امام(ره) این بود که همه دنیا اعتراف دارند که مردم در جمهوری اسلامی تعیین‌کننده سرنوشت هستند.

وی ادامه داد: در همین روزهای انتخابات، همه دنیا منتظر بودند ببینند که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران چه می شود، چرا که یک موضوع از پیش تعیین شده نبود؛ مردم بودند که با آرای خود تعیین کننده بودند  همچنان که جمعه آینده هم این اتفاق دوباره رخ رقم خواهد خورد.

جلیلی گفت: اگر امروز پیشرفت یا قدرتی داریم، وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که حاصل مشارکت مردم است و وقتی مردم در اداره کشور مشارکت داده می شوند از برخی مشکلات عبور می کنیم از جمله دفاع مقدس، همین مردم آمدند و ما را عبور دادند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در عرصه های مختلف مردم هستند که با مشارکت خود نقش آفرینی می کنند، افزود: باید این نقش را پاس بداریم و اگر می‌گوییم هر ایرانی یک نقش پرشکوه، اگر می گوییم یک جهان فرصت باید نتیجه آن این باشد که راهی جز با مشارکت دادن مردم نداریم و بسترسازی این امر وظیفه دولت است.

وی با اشاره به شعار «یک جهان فرصت، یک ایران جهش؛ هر ایرانی یک نقش پرشکوه»  اظهار داشت: هر ایرانی باید احساس کند متناسب با استعدادی که دارد می تواند نقش آفرین باشد و دولت باید این نقش آفرینی را ایجاد کند.

جلیلی گفت: یکی از برنامه های دولت من حتما این خواهد بود که مشارکت مردم در اداره کشور در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی روز به روز  جدی‌تر و موثرتر باشد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه قدرت و پیشرفت و موفقیتی که امروز وجود دارد، حاصل مشارکت مردم است، گفت: مشارکت مردم در عرصه های مختلف باید جدی‌تر و موثرتر باشد.

وی ادامه داد: اینکه بارها به مردم عرض کردم گفتمان دولت سایه، یعنی در خصوص مشارکت مردم سخن گفته‌ام به عبارتی هر فردی به اندازه توان خود تلاش کند روند کشور به سوی بهتر شدن پیش برود.

جلیلی گفت:  اگر کسی احساس کند کار یک نفر در مجلس یا دولت اشکال دارد و باید تصحیح شود باید کمک کند امور اصلاح یا کارها تقویت شود؛ من یکی از موفقیت های نظام  را همین موضوع می دانم که باید تقویت شود.  

نمی‌توانیم برای استعدادها بستر فراهم نکنیم و موقع انتخابات از مردم بخواهیم مشارکت کنند مثلا در زمان انتخابات با بالگرد صندوق رأی را به روستاهای ببریم اما در وقت های دیگر آنها را رها کنیم.

وی توضیح داد: در بحث دولت سایه، می گوییم که هر وضعیتی یک وضع موجود و یک وضعیت مطلوب دارد، برای رسیدن از وضع موجود به وضعیت مطلوب باید از خود مردم استفاده کرد و با مشارکت مردم موارد را برطرف کرد.

جلیلی اظهار داشت: برخی از مشارکت هایی که در انتخابات دو سال اخیر روند کاهشی داشته، باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا میزان مشارکت کم شده است و کاری کرد که مردم با مشارکت بیشتری حضور یابند.

وی تصریح کرد: اینکه برای هر یک از استعدادهایتان متناسب با توانمندی بسترها را فراهم کنید یکی از روش های من برای افزایش مشارکت مردم است.

جلیلی خاطرنشان کرد: نمی توانیم برای استعدادها بستر فراهم نکنیم و موقع انتخابات از مردم بخواهیم مشارکت کنند مثلا در زمان انتخابات با بالگرد صندوق رای را به روستاهای ببریم اما در وقت های دیگر آنها را رها کنیم.

افزایش مشارکت با دیده شدن مردم

جلیلی اظهار داشت: اگر انتظار مشارکت از سوی مردم داریم باید مردم را ببینیم.  مردم باید احساس کنند که با مشارکت آنها حرکتی جمعی را می‌توانند با کمک دولت شکل دهند، اما عموماً مردم دیده نمی‌شوند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آنچه آقای پزشکیان از مسائل و مشکلات گفتند، مردم زیادی این مسائل را بیان نکرده بودند و بسیاری کارگران، محرومان و کارگران ساختمانی می‌گویند که ما را در این عرصه‌ها نمی‌بینید شما صحبت کنید.

وی اضافه کرد: در موضوع زنان، چند میلیون زن بد سرپرست یا بی سرپرست در کشور وجود دارد که باید در برنامه‌های کشوری دیده شوند تا احساس کنند که به مسئله آنها پرداخته شده است.

جلیلی تاکید کرد: اگر مردم در نظرسنجی‌ها از گرانی و تورم صحبت می‌کنند، باید ببینند ما برای آنها برنامه داریم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که مشارکت را شکل داده و تقویت می‌کند، این است که برای مشکلات و مسائل مردم راه حل ارائه کنیم و اگر به جای آن مباحث فرعی را و دروغ را مطرح کنیم حتماً جواب نمی‌گیریم.

مردم در هفته جاری در یک فضای مردم سالاری دینی پای صندوق‌های رأی رفتند، اما هنوز نتایج اعلام نشده بیایند به  حدود ۱۰ میلیون جمعیت کشور بگویند شما طالبان هستید آیا این موضوع کمک کننده است؟وی اظهار داشت: مردم در هفته جاری در یک فضای مردم سالاری دینی پای صندوق‌های رأی رفتند، اما هنوز نتایج اعلام نشده بیایند به  حدود ۱۰ میلیون جمعیت کشور بگویند شما طالبان هستید آیا این موضوع کمک کننده است باید بگوییم در فلان موضوع فلان راه حل را داریم.

وی افزود: باید فراتر از این‌ها به حل مسئله بپردازیم و نه تنها مشکل را حل کنیم، بلکه فرصتی برای مردم ایجاد کنیم تا احساس رضایت کنند.

هیچ وقت به خاطر دنیای امثال من آخرت را خراب نکنید

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش که «چه توصیه ای به رقبا و رفقای خود دارید؟» به موضوع اخلاق انتخاباتی اشاره کرد و در این باره گفت: من توصیه که از ابتدای شروع انتخابات داشتم به همه دوستان گفتم که هیچ وقت به خاطر دنیای افرادی مثل من آخرت خود را خراب نکنید و تقوا را رعایت کنید و به آنها توصیه کردم حدود فعالیت سیاسی و خط قرمز تقوای الهی را رعایت کنند زیرا همه اینها را باید جواب دهند.  

وی با اشاره به اظهارات مسعود پزشکیان ادامه داد: راجع به همین مسئله که جناب پزشکیان مطرح کردند(شعار مرگ بر منافق به پزشکیان) من وقتی شنیدم بلافاصله به دوستان در ستاد گفتم که ببینید چه کسانی این کار را انجام داده است و حتما اکر آقای پزشکان هم اعتراض نکرد شما اعتراض کنید.  

جلیلی افزود: ممکن است در همین عرصه ها کسانی برای اینکه فضا را مشوش کنند چنین اقداماتی انجام دهند. بلافاصله گفتیم این مسئله پیگیری و حتما محکوم شود.  

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی اوقات افرادی ممکن است رفتاری غلط انجام دهند اما مشکل ما این است که اگر خودمان یا ستادهایمان و افرادی که مسئولیت رسمی دارند در عرصه ها بد اخلاقی انجام دهند حتما مذموم است و باید جلوی آن گرفته شود.  

 

»»»گزارش تصویری/ اولین مناظره سعید جلیلی و مسعود پزشکیان

 

 

چرا برنامه ششم توسعه اجرا نشد؟

وی اضافه کرد: مهم ترین موضوع این است که الان یک فرصتی است که میلیون ها نفر دارند ما را تماشا می‌کنند و می‌ببینند مشکل چیست. همانطور که دکتر پزشکیان اشاره کردند مشکل آمریکا نیست و بعضی وقت‌ها مشکل خود ما هستیم زیرا خیلی وقت‌ها خیلی از موضوعات را ما انجام ندادیم و مردم آن را پای آمریکا نمی گذارند.  

جلیلی اظهار داشت: اشاره کردند به برنامه ششم؛ چرا اجرا نشد و برنامه ششم زمان مجلس دهم و دولت دوازدهم بود و اتفاقا هم مجلس و دولت دست کسانی بود که حداقل در نگاه با ما متفاوت بود و به دولت تدبیر و امید و به مجلس نیز مجلس امید می گفتند. سوال اینجاست چرا این برنامه اجرا نشد.  

وی توضیح داد: در اینجا باید اینها را بحث کنیم که اگر به قول آقای دکتر پزشکیان این برنامه خوبی بوده و می توانسته کمک کند چرا اجرا نشده است. اگر شما در جایگاهی مثل مجلس که نقش نظارتی دارد و اینکه باید اجرای برنامه ها را دنبال کند، برنامه مثل کارنامه دانش آموز است و نمی توان آخر سال آمد که قبول نشده ای. پدر دلسوز کسی است که هر شب دنبال کند که فرزندش درس می خواند تا آخر سال مردود نشود.  

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کار مجلس و نهادها اتفاقا نظارت است و آقای دکتر پزشکیان نایب رئیس مجلس بودند که به همین مسائل رسیدگی کنند که چرا قانون اجرا نشده است. مخصوصا در عرصه‌ای که تخصص خودشان بودند و ایشان وزیر بهداشت بودند و باید پیگیری می کردند که چرا فقط ۳۰ درصد نظام سلامت اجرا شده و باقی قوانین اجرا نشده است و اتفاقا همین جا جایی است که من به نقش مردم تاکید دارم؛ یعنی اگر شما به مردم نقش دهید آن موقع اگر مجلس و دولت در وظیفه خود کوتاهی کند اینطور نیست که کار تعطیل شود و بعد پنج سال بگویید ۳۰ درصد کار انجام نشد.  

جلیلی افزود: بعد نیز مردم هم باید بتوانند این هشدار و پیگیری و مطالبه را داشته باشند که این طرح سلامت و غذایی، کشاورزی چرا پیش نمی رود. آنچه ما از هر دانشگاهی خواستیم که بشود دولت سایه همین بود که قدم به قدم مباحث را دنبال کند و موثر باشد و بر آن کار کند.  مثلا موضوع حقوق اهل سنت یکی از بحث های بسیار خوب است. اهل سنت و اقوام ما حقی دارند. چه رای به من بدهند چه ندهند.   

نباید حقوق مردم وارد معاملات شود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: وظیفه دولت و نظام این است که حق را انجام دهند. اگر شایسته سالاری و حقوق سیاسی و مشارکت در بحث های مختلف است. این خیلی رفتار بدی است که موضوع حقوق اقوام به معامله تبدیل شود. اگر این حل است که باید همواره باشد و نباید حقوق مردم وارد معاملات شود. باید تعامل شود که اقوام ما مثل همه مردم ایران ایفای نقش کنند.  

جلیلی خاطرنشان کرد: شعار ما که بر اساس باور، رویکرد و توصیف و برآورد ما از صحنه است، هر ایرانی یک نقش پرشکوه شامل همه ایرانیان است و زن و مرد و اقوام و مذاهب مختلف باید در آن نقش ایفا کنند.

 

جلیلی در جواب اظهارات پزشکیان در خصوص موضوع تعارض منافع گفت: نکات خوبی آقای دکتر پزشکیان اشاره کردند که باید توضیح بدهم؛ تعارض منافع یعنی اگر کسی منافعی داشته باشد روی یک موضوعی حتما جواب نمی‌دهد، من همین امروز صبح در جمع فعالین اقتصادی شرکت داشتم؛ یکی از حضار پیشنهاد داشت که یک بار وزیر ارتباطات را از بخش خصوصی انتخاب کنید که صریحا مخالفت کردم چون بخش خصوصی در این بخش منافعی دارد و باید زمینه برای فعالیت آنها ایجاد شود که کارهایشان به نحو احسن انجام شود.

وی با اشاره به اینکه باید صدای جوانان و دانشجویان شنیده شود، افزود: در حوادث سال ۱۴۰۱ من تقریبا از مهرماه که شروع شد بنا داشتم هفته ای یک بار در دانشگاه حضور پیدا کنم یا بعضی وقت ها هر دو هفته یک دانشگاه حضور پیدا کنم، جلساتم یکی دو ساعت نبود و سه تا چهار ساعت طول می کشید. یادم هست که در دانشگاه یزد از ساعت یک شروع کردم و تا ساعت ۶ و ۷ طول کشید در استان های مخلتف موضوعاتی مطرح شد و شما باید بروید با مردم و با همان دانشجویان صحبت کنید.

جلیلی افزود: مطلبی مطرح شده بود که جوانان امروز نسلی هستند که زبان مشترک نداریم که من گفتم این اشتباه است با این مردم و دانشجویان در آن شرایط چالشی و پرتنش بودم و وقتی ۶ تا ۷ ساعت صحبت می کردیم می‌دیدم که همدیگر را درک می کنیم بله ممکن است نسبت به برخی حرف ها قانع کننده نباشد؛ اما این فضا را ما باید شکل بدهیم.

کارگر چه زمانی کف خیابان می‌آید؟ وقتی حرفش شنیده نمی‌شود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه کارگر چه زمانی می آید کف خیابان؟ وقتی حرفش شنیده نمی شود؛ گفت: در همان ایام در موضوع کارگران، شرکت هپکو، ماشین سازی تبریز، هفت تپه، آذر آب وروود کردم و من در هپکو یادم است که کارگری می خواست خودکشی کند که می گفت حرف من رو بشنوید ما چند ماه حقوق نگرفتیم و این کار انجام نمی شود همان زمان هایی بود که دولت و مجلس اتفاقا دوستانی بودند که از رقبای ما محسوب می‌شدند و این موضوعات انجام نمی شد اما اکنون خوشحالم که همان کارگر امسال که به اراک رفتم من را بغل کرد و گفت در دولت شهید رئیسی این کار انجام شد و اینجاست که نشاط ایجاد  می شود.

جلیلی اضافه کرد: اگر مباحث را خدا نکرده ناقص مطرح کنیم و یک بخش را ببنیم و بخش اصلی گم شود؛ ببنید وقتی در هشت سال شما رشد منفی و صفر داشته باشید و متوسط رشد هفت دهم درصد باشد این یعنی رکود یعنی عدم اشتغال یعنی همین دانشجوی شما و میلیون ها دانشجوی که می گویند آینده شغلی ما چه می شود؟ دانش آموخته هایی داریم که می گویند که درس خواندیم و  بهترین وقت عمرمان را گذاشتیم چی می شود باید همه نقش فعال ایفا کنند.

جلیلی در پاسخ به این پرسش که مردم، دانشجویان، کشاورزان و ... براساس اصول قانون اساسی چگونه اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند و «چه سازکارو کار اجرایی برای شنیده شدن اعتراضات دارید؟»، گفت: شنیده شدن صدای مردم از افتخارات نظام و اندیشه دینی ما است که اگر وظیفه ای برای دولت تعیین می کند نمی گوید دولت باید فقط آن را انجام دهد.

وی ادامه داد: تک تک مردم باید این امکان را داشته باشند که موضوع را دنبال کنند، بحث امر به معروف و نهی از منکر بحث متعالی و بزرگ است و باید اول دولت و کارگزاران شروع کنیم، بحث دولت سایه ما اصلا بر همین مبنا است و هر فردی در حد خودش باشد مسائل را دنبال کند اگر اشکالی دید اعتراض کند و بگوید که این کار خطا است و به نتیجه نمی رسد.

جلیلی افزود: پزشکیان بحث درستی مطرح می کند که می گوید باید رفت در میان مردم، من دهها ساعت در دولت رفیقان آقای پزشکیان در دانشگاه ها حضور پیدا کردم، مشاهده کردم که سئوالات دانشجویان به گونه ای بود که وقتی پاسخ مناسب می دادیم قانع می شدند.

جلیلی گفت: من در دولت روحانی هم همواره در دانشگاه ها حضور داشتم و با دانشجویان گفت وگو می کردم.

مسائلی که از سر دلسوزی مطرح می‌کنید کافی نیست

وی خطاب به پزشکیان گفت: مسائلی که از سر دلسوزی مطرح می کنید کافی نیست، همه باید به قانون عمل کنند چرا که قانون لازم الاجرا است.  

جلیلی ادامه داد: در برنامه  هفتم رشد هشت درصدی آمده است، این که خود به خود اتفاق نمی افتد باید ریز شد در حوزه های مختلف آن را پیگیری کرد و باید ماموریت تعریف کرد حتی برای دانشگاه ها، به دانشگاه ها اعلام کنیم که در کنار تعیین استاد و درس و ... در موضوع خاص کشور مثلا ارزآوری نیز نقش ایفا کنند.

 

مردم رئیس‌جمهوری می‌خواهند که قانون را بداند و به آن التزام داشته باشد

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: سوال این است که رئیس جمهوری چه نقشی باید ایفا کند و چنانچه وزیر، مدیر کل و سایر مسئولان به قانون اشرافی نداشته و آن را اجرایی نمی‌کنند، پس رئیس جمهور چه کاره است؟

وی اظهار داشت: مردم می‌خواهند رئیس جمهوری انتخاب کنند که وزیر و مدیرش به برنامه ملتزم بوده و آن را اجرایی کند و پس از چند ماه نیز از او در این زمینه سوال کنند.

جلیلی خاطرنشان کرد: اگر در برنامه هفتم توسعه کشور که قانون است رشد ۸ درصدی دیده شده، این رشد خود به خود اتفاق نمی‌افتد، بلکه باید وزرای مختلف آن را بدانند و برنامه عملیاتی برای آن داشته باشند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به پرسش مجری در خصوص «مرز مسئولیت پذیری و محدودیت در فضای مجازی» اظهار داشت: وقتی شعارمان «یک جهان فرصت» است، باید بگوییم بخش عمده از فرصت‌ها در فضای مجازی به وجود می‌آید که امروز با فضای واقعی عجین شده است و دولت باید برای آن برنامه داشته باشد.

جلیلی با تاکید بر اینکه باید مشخص شود نگاه ما به فضای مجازی چیست، افزود: به طور مثال در بحث سرعت اینترنت، باید سرعت شایسته داشته باشیم تا بهره بهتری از فضای مجازی ببریم.

 قابلیت افزایش ۱۰ تا ۵۰ برابری سرعت اینترنت

وی خاطرنشان کرد: بررسی‌های ما نشان داده سرعت اینترنت موبایل می‌تواند حداقل ۱۰ برابر و سرعت اینترنت ثابت تا ۵۰ برابر افزایش یابد.

بررسی‌های ما نشان داده سرعت اینترنت موبایل می‌تواند حداقل ۱۰ برابر و سرعت اینترنت ثابت تا ۵۰ برابر افزایش یابد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: برای بهره‌برداری مستمر و پایدار در هر عرصه و موضوعی، مسئولیت پذیری نیاز است آن هم نه مسئولیت پذیری که سلیقه‌ای باشد، بلکه باید قانونی باشد و حتی این قانون نباید هر روز عوض شود؛ این مسئله در حوزه‌های مختلف اقتصاد صنعت فضای مجازی فرهنگ و غیره وجود دارد.

وی تاکید کرد: اگر مسئولیت پذیری خارج از سلیقه بوده و استانداردی خاص داشته باشد، حتماً کمک حال خواهد بود و آنگاه فضای مجازی نیز یک فضای بسیار مفید تبدیل می‌شود.

لزوم تنظیم گری از سوی دولت 

وی به دیدار صبح امروز خود و حضور در بین فعالان عرصه دیجیتال اشاره کرد که می‌گفتند اگر دولت مانع کار نشود ما خود قادر به انجام بسیاری از کارها خواهیم بود و گفت: دولت باید در بخش‌های مختلف به تنظیمگری بپردازد، به جای اینکه خود را جای مردم بگذارد؛ در این صورت مردم آن کارها را به بهترین شکل انجام می دهند.

جلیلی تاکید کرد: دولت باید کمک کار باشد و ادارات و وزارتخانه‌ها باید پناهگاه مردم باشند.

قرار نیست از سکوهای خارجی استفاده نکنیم/ ۱۰ درصد از پول اینترنت به مردم بازگردانده شود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه صحبت های پزشکیان درباره فضای مجازی گفت: اگر که بگوییم فضای مجازی فرصت است باید برای آن برنامه داشته باشم و به مردم بگوییم برنامه ما چیست.  

وی ادامه داد: باید در حوزه فضای مجازی ببینیم که نگاه ما به آن مصرف کننده محض است یا تولید کنند هستیم. یا نگاه ما به سکوی داخلی است یا سکوی خارجی؟ البته نه اینکه ما نباید از سکوی خارجی استفاده کنیم. بله باید شرکت های خارجی در چهارچوب شرایط و قوانین کشور قرارداد بسته و فعالیت کند. اینکه باید سکوهای خارجی هزینه تولید محتوای مردم را پرداخت کنند.  

برنامه داریم تا ششمین کشوری باشیم که کاوشگر به خارج فضا وارد کنیم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید ۱۰ درصد درآمد سکوها به تولید کننده محتوا داده شود که خواهید دید چه میزان شغل و منبع درآمد برای مردم ایجاد خواهد شد. اینکه امکان اشتغال را فراهم شود و صنعت فضایی را پر رونق‌تر کنیم و انشاالله ما برنامه داریم تا ششمین کشوری باشیم که کاوشگر به خارج فضا وارد کنیم.

سعید جلیلی: در جلسات محفلی، گعده و لابی مصحلت کشور تامین نمی‌شود

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به اینکه «پایگاه حزبی به دنبال ندارید و به گعده یا محفلی اعتقاد ندارید و رفقای شما هم معتقد هستند شما آدم بسته ای هستید آیا شما با کار تشکیلاتی مخالف هستید؟» گفت: ۲  نکته مهم را عرض کنم که یکی جناب آقای دکتر پزشکیان فرمودند و من با آن موافقم. ابتدا باید بگویم که به هر حال شما باید برای اداره کشور نمی‌توانید بگوید من علامه دهر هستم و همه چیز را بلدم.

وی ادامه داد: موضوعات مختلف است و در حوزه اقتصاد، سیاست، بهداشت، وزارت و همه این چیزها باید بر اساس جلسات کارشناسی و جلسات مختلف بشنویم و به تصمیم برسی.  اما موضوع اینجاست که اکنون از مقام رئیس جمهور صحبت می کنیم.

رئیس جمهور با رئیس دانشگاه و نظریه پرداز فرق دارد

جلیلی تاکید کرد: رئیس جمهور با رئیس دانشگاه و نظریه پرداز فرق دارد و باید تصمیم بگیرد. این مباحث کارشناسی در موضوعات مختلف را باید قبلا انجام داده باشید. یعنی وقتی که اعلام آمادگی برا ریاست جمهوری می کنید باید این کارها را در صنعت، سیاست خارجی، کشاورزی و باقی حوزه ها انجام داده باشید و نگاههای مختلف را شنیده و به جمع بندی رسیده باشید.  

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ادعای ما این است که می گوییم به گعده های سیاسی و جلسات محفلی اعتقاد نداریم باید گفت، بله. در دنیا احزابی در دنیا وجود دارد که بر این موضوعات کار کرده و به جمع بندی رسیده و یک نفر از درون حزب معرفی می شود تا برنامه را دنبال کند.  

ادعای ما این است که می گوییم به گعده های سیاسی و جلسات محفلی اعتقاد نداریم و آنچه برای کشور به مصلحت است از جلسات محفلی در نمی آید

جلیلی اضافه کرد: نگاه ما این است که با جلسات محفلی و اینطور لابی‌ها چنین چیزی از آن خارج نمی شود. آنچه برای کشور به مصلحت است از جلسات محفلی در نمی آید. نگاه ما این است که ما محدود و بسته به یک گعده و محفل نیستیم و همه مردم باید مشارکت کنند.  

وی با اشاره به بررسی های خود در طی ۱۱ سال اخیر اظهار داشت: اینکه عرض کردم ما در ۱۱ سال سعی کردیم این موضوعات را بررسی کنیم و یکی از عزیزان در مناظرات گفت که شما ۱۱ سال زنبیل گذاشتید گفتم بله. این موضوع اهمیت دارد زیرا وقتی روزی در این جایگاه می خواهید کار کنید باید آشنا باشید و نمی توان همینطوری حرف کلی بزنید.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: نمی شود بر اساس چهار لابی و چهار رفیق و لابی های سیاسی حرف زد. این مسئله کار عمیق و جدی می خواهد و باید در موضوعات مختلف به جمع بندی رسیده تا بتوانید تصمیم بگیرید.  

جلیلی گفت: رئیس جمهور در مقام اجرا است و رئیس جمهور باید بتواند در مقام اجرا تصمیم بگیرد. آقای دکتر پزشکیان فرمودند بسیاری از برنامه ها آمده اما در عمل اجرا نشده است. وقتی شما به آن موضوع اشراف داشته باشید، می‌توانید در لحظه و در جای مناسب تصمیم صحیح را به موقع بگیرید. اگر تاخیر داشته باشید و دچار تزلزل شوید یا اینکه اگر دچار تردید شوید و هنوز منتظر بررسی باشید حتما زمان را از دست خواهید داد. آن زمان فقط زمان شما از دست نمی رود بلکه ۸۰ میلیون جمعیت زمان و فرصت خود را از دست می دهد.

وی ادامه داد: بسیاری از این مباحث کارشناسی وقتی به یک جمع بندی در حوزه های مختلف اقتصاد و سیاست خارجی می رسد، شما می توانید فرصت ها را در لحظه شناسایی کرده و هرجا منابع و حقوق شما باشد از آن دفاع کنید و هرجا تهدیدی باشد با آن مقابله کنید. لازمه چنین رویکردی اشراف کامل است.  

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: علاوه بر این اگر شما اشراف کامل داشته باشید، نه فشار خارجی و نه برخی کارشکنی های داخلی می‌تواند مانع شما شود. بسیاری از مواقع شما موضوعاتی را دنبال می کنید چه بسا در همان ساختاری که باید اجرا کند با مقاومت روبرو می شود. وقتی هم به موضوع و هم به مقاومت‌ها و سنگ اندازی ها اشراف داشته باشید می‌توانید از این مسئله عبور کنید.  

وی خاطرنشان کرد: من دیروز بازار بودم و ما با ۲۲ صنف طی ۸ سال گذشته جلسه داشتیم  و به ۱۷ موضوع رسیدیم که مانع تولید، باعث شکل گیری رکود در بازار است و بسیاری از آن در بخش دولت است. بخشنامه های متعدد و بعضا تصمیمات غلط که مانع می شود بازار پیشرفت کند. شما باید اینجا مقاومت کنید و بایستید و بدانید و اشراف داشته باشید و با قوت تصمیم بگیرید.  

سیاست خارجی به امتداد سیاست داخل است

جلیلی در بخش سوال اختصاصی مجری برنامه مبنی بر اینکه «در زمینه گسترش روابط خارجی و وجود تحریم‌ها چه برنامه ای دارید؟» گفت: بحث سیاست خارجی به امتداد سیاست داخل است و اگر شما بخواهید اقتصاد داخل موفق شود حتما باید سیاست خارجی فعال و پویا داشته باشید.

وی ادامه داد: اگر از سیاست خارجی صحبت می کنیم فقط دو سه تا کشور نیست؛ این اشتباه است روابط خارجی منحصر و خلاصه شود در چند قدرتی که بیشترین اختلاف را با شما دارند؛ دنیا ۲۰۰ کشور دارد، چگونه فرصت ها بدست می‌آید؟ از نقاط اشتراک؛ کسانی که دارند می روند روی نقاط اختلاف و با کسانی که بیشترین اختلاف دارند و می خواهند با آن موضوع و منافع کسب کنند حتما بدست نمی‌آید.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اظهارات پزشکیان درباره برجام گفت: همین توافقی که فرمودند برجام انجام شد؛ مگر نشد؟ همین دوستان گفتند اگر به ما اجازه بدهید این کار را انجام دهیم هم چرخ سانیفیوژ می چرخد هم چرخ اقتصاد؛ مگر این کار را نکردند، ما که نگفتیم خود طرف مقابل گفت ۱۵ بار آژانس گزارش نوشت که ایران هم تعهداتش را انجام داد پس مانعی نبود نتیجه اش چه شد؟ طرف مقابل یک تعهد انجام داد ۲ تا را انجام نداد؛ کلا خارج شد یعنی کسی مانع نشد و در فضای سیاسی شاید نظرات مختلف مطرح شود.

جلیلی خطاب به پزشکیان افزود: آقای دکتر سیاست خارجی جای دیدن واقعیت ها است واقعیت را باید ببینیم؛ زود ملت خودمان را متهم نکنیم و طرف مقابل تبرئه. او بود که آژانس خودش گفت که ایران ۱۵ بار به تعهداتش عمل کرد حتی فراتر از تعهداتش ولی خارج شد نتیجه اش چه شد اینکه تحریم ها را اضافه کرد و تحریم ها را از ۸۰۰ تا به ۱۵۰۰ تا رساند و در همان شرایط بود و در شرایطی بود که گفتند ما می رویم حل کنیم اقتصاد چرخید آن موقع چه اتفاقی افتاد؟

استفاده درست از سیاست خارجی هنر است

وی اضافه کرد: اشکال کار چه بود خود شما اشاره کردید که شما دنیا را به چند کشور منحصر کنید که غلط است؛ بله کشورهایی دیگر ممکن است همینطور رفتار کنند؛ هنر سیاست خارجی این است که شما ۲۰۰ کشور را نگاه کنید نقاط اشتراکی که فرصت دارد استفاده کنید حتی در برخی مواقع از اختلافات برخی کشورها فرصت بدست می آید که باید استفاده کرد به عناون نمونه روسیه امروز با اروپا دچار اختلاف شده است و قبلا ۱۱ میلیارد دلار از اروپا صیفی جات وارد می کرد و امروز اروپا کنار رفته و شما برای یک بازار درست شده باید از این فرصت استفاده کنید؛ همیشه ممکن است فرصت نباشد، این هنر سیاست خارجی است که شما بتوانید دقیق استفاده کنید.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: روابط خارجی گسترش پیدا می کند در همین روابط با همسایگان، من امروز گرگان بودم ترکمنستان همسایه ماست؛ در همان زمانی که بحث مطرح شد ما هفت میلیارد دلار روابطمان با کشور همسایه که نه مشکل تحریم داشت به ۲۰۰ میلیون دلار رسید و  این حاصل کدام سیاست خارجی است؟ این ضعف است دیگر کار پیش نمی رود ما در همین منطقه در ۱۵ کشور همسایه اطراف بازار صنایع پایین دست پتروشیمی ۱۳۵ میلیارد دلار وجود دارد و ما چه سهمی از این بازار داریم؟ اگر شما متهم کنید همه اینها به خاطر این است که یکی آمد که درباره برجام حرف زد؛ ۱۵ بار اجرا کردید و خودش (طرف مقابل) خارج شد.

 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره (گروه ویژه اقدام مالی) FATF توضیح داد: طیب نیا که در ستاد شما فعالیت دارد، ۴۱ بند با این گروه امضا کرد تا همکاری کنند البته اکثر کشورهای اروپایی که با این گروه توافق همکاری را امضا کردند، به همه بندهایی که امضا کرده اند عمل نکرده اند.

وی ادامه داد: یک کشور اروپایی مثلا نصف بندهای امضا شده را هنوز انجام نداده است، حال آنکه ایران شروع کرده و تک تک این بندها را انجام دهد.

جلیلی تصریح کرد: با این وجود طرف مقابل می گوید این موارد را قبول ندارد، تازه اگر این موارد را تایید کند تازه می گوید که گام بعدی ایران باید چه باشد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: به جای آنکه گروه ویژه اقدام مالی را متهم کنیم، ملت خود را متهم می کنیم درحالی که کار غلطی انجام نداده ایم. متاسفانه نه تنها متهم می کنیم بلکه معطل هم می کنیم و می گوییم حال که این گروه این موضع را دارد ما واکسن هم نخریم.

جلیلی یادآور شد: دیدیم که سخنگوی وقت دولت روحانی بیان کرد تا FATF نشود، واکسن نمی شود خرید، حتی بیشتر از این گفتند و اعضای هیات دولت می گفتند اگر FATF امضا نشود(البته به اشتباه می گفتند منظورشان دو بند از FATF بود) که اسفند ۹۷ اعلام کردند نمی توانیم حقوق دهیم حال آنکه امروز در سال ۱۴۰۳ هستیم و هنوز داریم حقوق می دهیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: از نظر کارشناسی می گویم اگر اشراف نداشته باشیم تشخیص غلط می دهیم و تجویز غلط هم خواهیم داشت.

وی در واکنش به این پرسش پزشکیان که شفاف بگویید برجام و FATF را نخواهیم پذیرفت، گفت: در هر دو موضوع ما امروز طلبکار هستیم نه بدهکار.

جلیلی گفت: وقتی طرف مقابل ۱۵ بار تایید کرده است که ایران به همه تعهدات خود عمل کرده است(برجام) و او نه تنها تعهدات خود را انجام نداده بلکه از توافق خارج شده است، ما باید چه کار کنیم؟.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اگر او می خواهد ما ادامه دهیم باید اول بیاید به تعهدات خود عمل کند.  

اگر طرف مقابل تعهدات را عمل نکرد، نباید مثل آقایان رو به قبله شد

جلیلی در واکنش به این پرسش پزشکیان که پرسید اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند، چه خواهید کرد، گفت: آن زمان دیگر نباید ایران معطل طرف مقابل بماند و نباید بگویم دیگر واکسن وارد نمی کنیم و رو به قبله هستیم و نمی توانیم کار کنیم.

وی ادامه داد: اتفاقا اینجاست که باید با قدرت، فرصت های دیگر را پیدا کنیم، معتقدم که اشتباه است که فکر کنیم تنها دو سه قدرت در جهان است و اگر آنها نیایند و اخم کردند دیگر امور انجام نمی شود.

جلیلی با اشاره به سخنان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که گفته سیاست های ما علیه ایران به شکست انجامید، اظهار داشت: آنها این را می گویند اما ما در ایران می شنویم که می گویند آنها خودشان نخواسته و شکست نخورده اند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در واکنش به پرسش دیگر پزشکیان در خصوص انجام نشدن تعهدات ۲۵ ساله چین با ایران، گفت:  ما امروز نفت می فروشیم و در آمریکا از دولت این کشور انتقاد می شود که چگونه ایران دو میلیون بشکه نفت می فروشد در حالی که دولت آمریکا مدعی شده بود نمی گذارد ایران حتی یک بشکه بفروشد.

وی در واکنش به این پرسش پزشکیان که امروز ما نفت را بشکه ای چند دلار می فروشیم، ادامه داد:  آمار فروش نفت ایران دقیق مشخص است و پزشکیان در مجلس است و باید اعلام کند که مجلس قیمت نفت را چند گذاشته است و بعد از آن دیوان محاسبات آن را محاسبه کند و بعد در بودجه بیاید و وزارت نفت در خصوص تک تک آن جوابگو باشد.

جلیلی اظهار داشت: وقتی صورت مساله را برای ما غلط تعریف کنند، نقطه قوت ما را ضعف تعریف می کنند.

وی گفت: قیمت نفت در دنیا روزبه روز متفاوت است اما ما مشابه دنیا نفت می فروشیم و نکته جالب اینکه در زمان برجام بیشتر در فروش نفت تخفیف داده می شد.

جلیلی در خصوص چین گفت: باید با دقت عمل کرد، مساله را درست شناخت؛ در غیر اینصورت نقطه قوت ما را نقطه منفی مطرح می کنند.  

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: می گویند ما دو میلیون بشکه نفت داریم می فروشیم چرا که معطل نماندیم و نگفتیم ببینیم برجام چه زمانی درست می شود و FATF کی به نتیجه می رسد.

جلیلی اظهار داشت: در این دوره بود که شهید رئیسی آمد و فروش نفت ایران را به جایی رساند که آنها می گویند ما دو میلیون بشکه نفت می فروشیم در حالی که ما هنوز دو میلیون نمی فروشیم، این نفت ها را هستند افرادی که می خرند.

در واکنش به این پرسش پزشکیان که با وجود این همه فروش نفت چرا وضع مردم خراب است، گفت: باید مسائل داخلی را حل کنیم، نفت را به خوبی می فروشیم اما بررسی های ما نشان داده است در وزارت نفت دو تا چهار درصد به صورت متعارف پرتی فروش نفت داریم.

وی ادامه داد: این عدد کمی نیست، شما (پزشکیان) در خصوص قیمت فروش حساس هستید اما پرتی مورد اشاره که چندین میلیارد دلار می شود و در چهار سال دولت نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار می شود را باید مورد توجه قرار داد.

 

در موضوع برجام باید طلبکار باشیم

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: آقای پزشکیان می‌پرسند می‌بینید چه بلایی؟ من عرض می‌کنم بلا بر سر ما آمده است. این بلا که چیزی بدهیم و در مقابل چیزی نگیریم و امروز ما در برجام طلبکاریم.

وی گفت: راه حلش این است که نباید معطل آنها شویم، بلکه باید طلبکاریمان را عنوان کنیم. بده بستان کردن هنر نیست، اینکه ده‌ها چیز بدهیم و چیزی نگیریم.

جلیلی اظهار داشت: آقای روحانی در سبزوار گفتند حتی اگر شما از برجام خارج شوید ما خارج نمی‌شویم، آیا این دیپلماسی است؟

وی خاطر نشان کرد: در موضوع برجام من گفتم که ابزار آنها برای فشار بر ما تحریم است و حتی اوباما در آن زمان اذعان کرد که تحریم‌ها دارد به آخر می‌رسد. پس از آن ترامپ هم آمد و از برجام خارج شد و من عنوان کردم که حماقت او بود و ملت ما چنین چیزی را متوجه شد.

جلیلی تصریح کرد: من این مسیر را با قدرت ادامه خواهم داد نه با ذلت.

وی گفت: باید بدانیم بحث چیست، اگر تشخیص غلط بدهیم تجویزمان نیز غلط خواهد بود و من روی تشخیص شما (آقای پزشکیان) حرف دارم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آنها نگفته بودند تحریم‌ها لغو می‌شود بلکه از ۸ سال دیگر حرف می‌زدند. مدت ۸ سال هم به سر رسید اما سه کشور اروپایی اطلاعیه دادند که تحریم‌ها را لغو نمی‌کنند؛ بر این اساس طرف مقابل بدعهدی کرد.

باید اهرم تحریم را از دست بدخواهان خارج کنیم

وی با تاکید بر اینکه ما باید اهرم تحریم را از دست بدخواهان خارج کنیم، اظهار داشت: این مهم از ۲ طریق ۱- از طریق گفت‌وگو و طلبکاری و ۲- معطل آنها نماندن و خنثی کردن تحریم‌ها حاصل می شود، کاری که شهید رئیسی کرد و آمریکایی‌ها نیز اذعان داشتند که ما روزانه دو میلیون بشکه نفت می‌فروشیم.

در ۴ سال آینده و در صورت تصدی ریاست جمهوری برای حقوق مردم ایران طلبکاری خواهم کرد، به خنثی کردن تحریم‌ها ادامه خواهم داد و طرف مقابل را از تحریم پشیمان می‌کنم

جلیلی گفت: در ۴ سال آینده و در صورت تصدی ریاست جمهوری برای حقوق مردم ایران طلبکاری خواهم کرد، به خنثی کردن تحریم‌ها ادامه خواهم داد و طرف مقابل را از تحریم پشیمان می‌کنم آن هم با اهرم‌های اقتصادی. این مسئله امروز در برخی عرصه‌ها شکل گرفته است و طرف مقابل می‌بیند که ما تهدید را تبدیل به فرصت کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: فرمایش شهید سلیمانی که «تهدیدها را باید به فرصت تبدیل کنیم» را نباید به سخره بگیریم بلکه باید به دنبال قابلیت‌های خودمان برویم.

جلیلی تاکید کرد: برای راه انداختن اقتصاد باید تعامل گسترده با جهان داشته باشیم و دیدیم شهید رئیسی با حضور در سریلانکا از ۵۰۰ میلیون دلار صادرات خدمات فنی مهندسی رونمایی کرد و این موضوع می‌تواند در صد کشور دیگر نیز تکرار شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش جمع‌بندی اظهار داشت: آقای پزشکیان من و شما امروز مدعی رئیس جمهور بودن هستیم و باید برنامه‌هایمان را از قبل آماده می‌کردیم و زمان نداریم. برنامه من در حوزه نقدینگی کشاورزی و بانک با مطالعات قبلی آماده است. شما هم باید همه این برنامه‌هایتان را از قبل نوشته باشید و نه اینکه بخواهید معطل بمانید. شما در برخی از موضوعات حتی درست هم تشخیص نمی‌دهید همانطور که ۸ سال دولت قبلی هم می‌گفت حالا باید بررسی شود.

وی درباره برنامه خود در زمینه fatf گفت: این موضوع را دنبال کنیم و باید راه‌های دیگر را به موازات آن ادامه دهیم و اگر طرف مقابل تعهدی را انجام نداد ما نباید رو به قبله بایستیم. باید راه‌ها را پیدا کنیم اما باید جهش را پیدا کنیم و فقط معطوف به فروش نفت نباشیم و این جمع‌بندی نظر کارشناسان متعدد است و نتیجه حضور در نقاط مختلف کشور است.

جلیلی افزود: من با اصناف مختلف جلسه داشته‌ام و جمع‌بندی و راه حل‌هایی که بیان می‌کنم نتیجه نظر کارشناسان بسیاری است که برنامه‌هایی که ارائه می‌دهم کارشناسی شده است. اقتصاد ایران باید در دنیا جانمایی پیدا کند و باید تلاش کنیم و روز به روز فرصت‌های جدید را کشف کنیم و آنها را اجرایی کنیم برنامه من این است که باید اولویت‌ها را بشناسم به هر سفارت ما یک سکوی صادراتی شود.

وی گفت: شهید رئیسی را خدا رحمت کند که به پاکستان رفت و آنجا ۷۰ میلیارد دلار ظرفیت صادرات وجود دارد که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. ما با هیچ کشوری عقد اخوت نمی‌بندیم و منافع و حقوق ملت را با قوت دنبال می‌کنیم و باید برای آن فکر داشته باشیم و این‌ها را از قبل اندیشیده باشیم و برنامه‌هایمان را از قبل نوشته باشیم نه مثل شما که می‌گویید این برنامه‌ها را رها کنید. شما چون برنامه‌ای برای عمل ندارید حتماً از دیگران عقب می‌مانید در کشاورزی و سیاست خارجی هم اگر مطالعه نداشته باشید و بررسی نداشته باشید حتماً کشور ۴ سال عقب می‌ماند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ادامه داد: بر موضوعی که می‌خواهم تاکید کنم این است که ۶ قطعنامه سازمان ملل که صادر شد سه مورد آن در زمان آقای لاریجانی و زمانی که آقای ظریف در سازمان ملل نماینده بوده‌اند صادر شده است باید ببینید که عمده قطعنامه‌ها در زمان کدام دولت صادر شده است و بررسی کنید این دولت مسیری را که دنبال کرده است با چه رفتار غلطی طرف مقابل را به طمع قطعنامه صادر کردند انداخته است.

جلیلی گفت: مهمتر از خطای صورت گرفته این است که یک خطا مجدد تکرار شود و مجدد ملت به همان خطا گرفتار شوند.

وی در پاسخ به پزشکیان که گفت شما برنامه ندارید و روش برنامه نوشتن این نیست، برنامه شما علمی نیست و اگر برنامه دارید بگویید که خرید راهبردی در بهداشت و درمان چیست، پاسخ داد: شما آیا برنامه دارید. همانطور که شما گفتید می‌خواهید سیاست‌های کلی نظام را دنبال کنید و رشد ۸ درصدی در آن پیش بینی شده است. و اینکه شما می‌گویید قیمت خانه و گوشت و خودرو چند است به این دلیل است که ۸ سال رشد نداشتیم و رشد اقتصادی ما صفر شد.

جلیلی در پاسخ به این سوال پزشکیان که پرسید شما کدام کار اجرایی را عمل کرده‌اید و درست از آب درآمده است و چرا در دولت شهید رئیسی در سایه بودید و به آفتاب نیامدید، شما یک بنگاه را اداره نکردید و حالا می‌خواهید مملکت را اداره کنید؟، افزود: جانمایی برنامه‌های ما آماده است و آنها را تقدیم می‌کنم اگر به نامه‌هایی که به آقای روحانی نوشتیم مراجعه کنید همه آنها در آن موجود است.

وی بیان داشت: هر دولتی چه رقیب و چه رفیق نقاط قوت و ضعف دارد. کارهای دولت شهید رئیسی خیلی خوب بوده است. در برنامه در خصوص برجام و fatf چه آمده بود؟

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: بچه‌های متخصص در حوزه‌های مختلف می‌توانند برنامه بنویسند؛ شما برنامه علمی‌تان را ارائه بدهید ببینیم چه است؟

وی با تاکید بر اینکه اشراف برنامه مهم است گفت: در سیاست‌های کلی نظام رشد دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی ابلاغ شده اما شما برای رشد ۸ درصدی برنامه ندارید و منکر آن می‌شوید، لذا در ۴ سال آینده نیز برنامه نخواهید داشت. نتیجه ۸ سال رشد منفی و صفر درصد همین می‌شود.

وی گفت ما می‌گوییم باید حرکت کرد تا فشار از روی دوش مردم برداشته شود اما اینکه می‌گویید رشد ۸ ممکن نیست یعنی من نمی‌خواهم مشکلات را حل کنم.

جلیلی بیان داشت: در ۸ سال دولت روحانی چه کسی استخدام شدند و چه کسانی مدیر بودند؟ پس باید در این دولت قوی عمل کرد.

وی یادآور شد: در شورای عالی امنیت ملی زمانی که مسئولیت داشتم شرق و غرب کشور درگیر تهدید آمریکا بود و داعش درست شده بود، اما تدابیر درست و تصمیمات صحیح و به موقع آن تهدیدات را کاهش داد. وقتی تحریم‌ها شروع شد کمیته مقابله با تحریمو شکل دادیم و در نتیجه فشارها کاهش یافت.

وی تاکید کرد: اجرای دقیق، درست و به موقع برنامه ها مهم است.

این نامزد ریاست جمهوری ادامه داد من در مدت ۱۸ سال سطوح کارشناسی معاونت اداره ریاست اداره مدیر کلی و معاون وزیر را تجربه کردم در اداره امور آمریکا و معاونت اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه حاضر بودم. در همان زمان میلیاردها دلار قرارداد با آمریکای لاتین بسته شد، در حالی که همان زمان دوستان شما عنوان می‌کردند که ما با سه قدرت جهان مسائل را حل می‌کنیم.

وی تصریح کرد بیایید عمل کنید پای کار بیایید برنامه بدهید به برنامه‌ای که از سوی دولت و مجلس نوشته شده پایبند باشید و پیشاپیش نگویید که غلط است.

جلیلی تاکید کرد: رشد اقتصادی ۸ درصد باید محقق شود و جهش کشور با همین ۸ درصد تحقق می‌یابد. در این زمینه مردم باید تصمیم بگیرند که چه کسی وعده الکی می‌دهد.

وی اظهار داشت: ظرفیت‌های کشور یک جهان فرصت است و اگر همه مردم پای کار بیایند می‌توانیم نتیجه بگیریم.

جلیلی بیان داشت: دولتی قوی است که به مسائل اشراف داشته باشد باید نقاط ضعف و قوت را شناخت و ضعف‌ها را با قوت جواب داد.

جلیلی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته مذاکرات نه تنها قفل نبود بلکه همان کسانی که اجازه نمی‌دادند یک سانتریفیوژ داشته باشیم، تعداد آن را به ۱۹ هزار عدد رساندیم و آنهایی که می‌گفتند بیش از ۳ درصد نباید غنی‌سازی داشته باشیم آن را به ۲۰ درصد رساندیم.

وی یادآور شد: زمانی ۸۵۰ هزار نفر بیمار ما احتیاج به دارویی داشتند که لازمه آن داشتن سوخت ۲۰ درصد بود که به ما نمی‌دادند اما قدرت ما این بود که سوخت ۲۰ درصد را انجام دادیم این دارو را تولید کردیم و حتی آن را صادر کردیم شما به جای اینکه دشمن را متهم کنید ملت را متهم می‌کنید. آیا عمل ما به تعهدات و عدم عمل آنها قفل کردن است؟

جلیلی در واکنش به این صحبت پزشکیان که گفت من همین امروز از انتخابات کناره‌گیری می‌کنم اگر شما بگویید که ۸ درصد رشد را موفق اجرا می‌کنید، گفت: مردم می‌توانند انتخاب کنند که چه کسی وعده الکی می‌دهد و چه کسی می‌خواهد ۸ درصد برنامه را محقق کند و من مطالعه نکردم اما اگر دولتی معتقد باشد که این ۸ درصد بر روی محاسبه و کتاب ایجاد می‌شود یک جهان فرصت دارد و می‌تواند یک ایران جهش داشته باشد. ضعف را با ضعف نمی‌توان برطرف کرد و باید دولت نقاط قوت را بشناسد.

وی در رابطه با این موضع پزشکیان که به او می‌گفت شما به صورت تئوری صحبت می‌کنید و در عمل تجربه ندارید منابع ما را دارند از بین می‌برند و عرض ما را می‌خورند شما در مورد صحبت‌ها سخن می‌گویید، افزود: همان‌هایی که به ما اجازه نمی‌دادند یک سانتریفوژ داشته باشیم ۱۵ هزار سانتریفوژ رسید بسته درصد را به ۲۰ درصد رساندیم.

جلیلی همچنین در رابطه با اینکه پزشکیان می‌گفت همان افرادی که شما می‌گویید الان در تعداد شما هستند و با شما در صدا و سیما هستند، گفت: دولت وقت کارها را انجام نداد و شما پزشک هستید و می‌گویید که یک زمانی بیماران ما به سوخت ۲۰ درصد هسته‌ای نیاز داشتند و قدرت ما این بود که این سوخت را انجام دادیم و این دارو را تولید کردیم نه تنها برای داخل بلکه صادرات هم داشتیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: شما به جای آنکه دشمن را متهم کنید ملت را متهم می‌کنید. دشمن باید تعهدات خود را عمل می‌کرد حالا ما متهم شدیم.

جلیلی در ادامه سخنان خود گفت: گفته می‌شود گفت‌وگو کنیم و بده‌بستان داشته باشیم؛ رفتند و ده‌ها چیز دادند و طرف مقابل از برجام خارج شد. ما امروز در برجام طلبکاریم چون تعهدات‌ خود را اجرا کرده‌ایم. باید در این زمینه طلبکاری کنیم و بگوییم ما تعهدات را انجام داده‌ایم و طرف مقابل انجام نداده است. این هنر نیست که ده‌ها چیز بدهیم و او هم تحریم را برندارد. آقای روحانی روز قبل از خروج آمریکا از برجام گفت حتی اگر خارج هم شوید ما خارج نمی‌شویم؛ این دیپلماسی است؟ این یعنی من همه چیز می‌دهم و اگر خارج شوید، من در توافق می‌مانم.

وی اضافه کرد: من در زمان برجام توضیح دادم و بعد از حدود ۹ سال بهتر گواهی روشن شد ابزاری که او برای فشار بر ما دارد، تحریم‌هاست و طرف مقابل اذعان کرد که تحریم‌ها به آخر راهش رسیده و این سخنان اوباماست. ترامپ هم وقتی از برجام خارج شد، بنده گفتم حماقت او بود و وقتی این کار را کرد که ملت ما فهمیده باید چگونه با او مقابله کند. ما این مسیر را با قدرت ادامه می‌دهیم و قدرت هم این است که توان خود را بشناسیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به پزشکیان خاطرنشان کرد: اگر تشخیص غلط دهید، تجویز غلط هم خواهید داشت. من بر تشخیص شما بحث دارم و در کمیسیون برجام گفتم در برجام ننوشته تحریم‌ها لغو می‌شود و ۸ سال دیگر یعنی مهرماه سال گذشته باید برخی تحریم‌ها لغو می‌شد ولی سه کشور اروپایی گفتند که تعهدات‌شان را انجام نمی‌دهند.

جلیلی گفت: ما امروز اهرم تحریم که طرف مقابل می‌خواهد علیه ما به کار بگیرد را از او بگیریم؛ یک راه این است که گفت‌وگو کنیم که او تعهدات خود را انجام دهد. یک بحث این است که نباید معطل ماند و شهید رئیسی این کار را انجام داد و آن مهم، خنثی‌سازی تحریم است. خود آمریکا می‌گوید ایران دو میلیون بشکه نفت می‌فروشد. باید این دو راه دنبال شود.

وی عنوان کرد: نکته‌ مهم این است که باید طرف مقابل را با اهرم‌های اقتصادی از تحریم‌کردن پشیمان کنیم اما طرف مقابل چرا در برخی موضوعات کوتاه می‌آید؟ چون می‌بیند ما در برخی مسائل موفق می‌شویم و تهدید را تبدیل به فرصت می‌کنیم. شهید سلیمانی می‌گوید تهدید می‌تواند تبدیل به فرصت شود و این سخن نباید به سُخره گرفته شود. البته این سخن به این معنا نیست که قابلیت‌های دیگر دیده نشود.

باید با جهان تعامل گسترده داشت و شهید رئیسی این کار را انجام داد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: باید با جهان تعامل گسترده داشت و شهید رئیسی این کار را انجام داد و در سریلانکا ۵۰۰ میلیون دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشت و این کار می‌تواند در ۱۰۰ کشور دیگر هم شکل بگیرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: روابط خارجی گسترش پیدا می‌کند در همین روابط با همسایگان، من امروز گرگان بودم ترکمنستان همسایه ماست؛ در همان زمانی که بحث مطرح شد ما هفت میلیارد دلار روابطمان با کشور همسایه که نه مشکل تحریم داشت به ۲۰۰ میلیون دلار رسید و این حاصل کدام سیاست خارجی است؟ این ضعف است دیگر کار پیش نمی‌رود ما در همین منطقه در ۱۵ کشور همسایه اطراف بازار صنایع پایین دست پتروشیمی ۱۳۵ میلیارد دلار وجود دارد و ما چه سهمی از این بازار داریم؟ اگر شما متهم کنید همه اینها به خاطر این است که یکی آمد که درباره برجام حرف زد؛ ۱۵ بار اجرا کردید و خودش (طرف مقابل) خارج شد.

جلیلی در دو دقیقه پایانی مناظره، گفت: این وقت تصمیم است که بگوییم رشد ۸ داشته باشیم و برنامه داشته باشیم که یا بگوید ندارم یا بگوید غلط است یا بگوید ممکن نیست یا بگوید بعداً می‌گوییم این کشور را عقب می‌اندازد احترامی که برای برادر عزیزمان جناب آقای دکتر پزشکان قائل هستم می‌گویم که یک نگاه این است که ما باید رشد ۸ محقق کنیم و اعتقادمان این است که با هزاران ساعت جلسه و با ده‌ها گروه از طیف‌های مختلف کارشناسی علمی و مدیران با تجربه به جمع‌بندی رسیده‌ایم که یک جهان فرصت داریم می‌توانیم نه تنها با استفاده از آنها کشور را اداره کنیم بلکه جهش دهیم.

وی، افزود: لازمه کار ما این است که مردم را مشارکت دهیم نه آنکه بگوییم چون fatf امضا نشد در کرونا هم ۷۰۰ نفر مردند در روز مشکلی نیست و ما به دنبال پیشرفت کشور هستیم.

جلیلی بیان کرد: من زمانی در شورای‌عالی امنیت ملی دبیر بودم که آمریکا در شرق و غرب کشور وجود داشت؛ تصمیمات درست، آن مشکلات را حل کرد.

وی در واکنش به سخنان پزشکیان مبنی بر اینکه مگر می‌شود کسی که یک سازمان را اداره نکرده، بخواهد کشور را اداره کند؟ ادامه داد: بنده کارمند، معاون اداره،  رئیس اداره و معاون وزارتخانه بودم و از پایین‌ترین به بالا رسیدم.

نامزد انتخابات خاطر نشان کرد: مردم باید تصمیم بگیرند که چه کسی فقط وعده می‌دهد و چه کسی برای امور کشور برنامه دارد.

جلیلی خطاب به پزشکیان گفت: شما به‌جای اینکه دشمن را متهم کنید، مردم را متهم می‌کنید.

 

 • جلیلی: بخش عمده ای از فرصت ها در فضای مجازی است

 • پزشکیان: ۹۹٪ مدیران ما اصلاً نمی‌دانند که قانون برنامه چیست!

  مسعود پزشکیان:

  ۹۹ درصد مدیران ما الان اصلاً نمی‌دانند که قانون برنامه چیست! اصلاً حتی بعضی وزیران هم اطلاعی ندارند. خب وقتی این‌ها نمی‌دانند چه چیزی را می‌خواهید سوال کنید؟

  مدیر ما مسئولیتش را انجام نمی‌دهد کتکش را پرسنل یا مشتری‌‌ها می‌خورند!

   

 • پزشکیان: مسئول نمی‌تواند حق کارگر را ندهد یا دانشجویی را همینطوری اخراج کند

  مسعود پزشکیان:

  شنیدن اعتراضات راه حل علمی دارد که اگر به آن عمل کنیم به اینجا نمی‌رسیم.

  در مدیریت سه اصل وجود دارد؛ چه کسی مسئول است؟ چگونه باید کار کند؟ و چطور باید جواب بدهد؟

  اگر در سیستمی برنامه وجود دارد و مسئول اگر کارش را انجام نداد مجازات شود، نمی تواند حق کارگر را ندهد یا دانشجویی را همینطوری اخراج کند.

 • پزشکیان: مدیر ما مسئولیتش را انجام نمیدهد کتکش را پرسنل یا مشتری‌‌ها می‌خورند!

 • پزشکیان: برای اعتراضات می گویند اجازه بگیرید، بعد هم اجازه نمی دهند

 • پزشکیان: مسئول به وظیفه اش عمل نمی کند، کتکش را کارگر می خورد

 • پزشکیان: 99 درصد مدیران نمی دانند قانون برنامه یعنی چی! حتی وزیر هم نمی داند!

 • پزشکیان: راحت وعده می‌دهیم ولی عمل نمی‌کنیم

  مسعود پزشکیان:

  بیشترین مشکل این است که حرف میزنیم ولی عمل نمیکنیم و پاسخگو هم نیستیم.

  ما راحت پیمان می بندیم و وعده می دهیم ولی عمل نمیکنیم. حالا باز وعده می دهیم؛ با این روند غیرممکن است به وعده ها برسیم. باید با مردم صادق باشیم و مردم بپذیرند که ما صداقت داریم. ولی ما صداقت نداریم. اگر با مردم صادق باشیم به ما اعتماد پیدا می کنند.

   

 • جلیلی: امر به معروف و نهی از منکر خیلی امر متعالی است/ اعتراض که فقط به خیابان آمدن نیست

 • پزشکیان: آیا دولت‌ها طبق برنامه‌ای که خودشان نوشتند عمل می‌کنند؟

  مسعود پزشکیان:

  الان در دانشگاه تبریز ما بارها پرسیدم چرا این بچه ها را اخراج کردید؟ وقتی بچه ها را مسموم می کردند بعضی گفتند چرا اینطور می کنید اینها گرفتند و برخی را اخراج کردند!

  ما وقتی می گوییم مردم، باید اجازه کنیم مردم قانون را مطالبه گری کنند. او اقلا داد بزند که چرا اجرا نمیکنید؟

  قرار بود بر اساس سیاستهای کلی مقام معظم رهبری در سال 1404 در منطقه اول شویم؛ اما آیا شده‌ایم؟ آیا دولتها طبق برنامه ای که خودشان نوشتند عمل میکنند؟ نه کار دیگر می کنند.

   

 • جلیلی: اگر دانشجوی ما حرف دارد باید صدایش شنیده شود

  سعید جلیلی:

  آقای پزشکیان بحثتان درباره تعارض منافع بحث درستی است؛ اما ببینید آقای دکتر! اگر موضوع را ناقص مطرح کنیم و خوب نبینیم، می بینیم که موضوع به این بزرگی را فقط بخش کوچکی اش را دیدید. اینجا نمی توانید راه حل درست داشته باشید.

  اگر جوان و دانشجوی ما حرف دارد باید صدایش شنیده شود. در حوادث ۱۴۰۱ از وقتی که شروع شد، بنایم بر این بود که هفته ای یک دانشگاه یا دو هفته ای یک دانشگاه می رفتم. جلساتمان هم اینطور نبود که حرفی بزنیم و برویم. بعضی جلساتم ۶-۷ ساعت طول کشید؛, مثلا در دانشگاه یزد.

  شما باید بروید با مردم و دانشجویان صحبت کنید.

 • پزشکیان: قرار بود تا سال 1404 در منطقه اول باشیم. الان شدیم؟

 • پزشکیان: در همین دولت دانشجوهایی که اعتراض کردند را زندانی کردند

 • پزشکیان: ما مگر گذاشته‌ایم که در مردم مطالبه گری بوجود بیاید؟

  پزشکیان:

  چرا وقتی مردم با ما هستند حق دارند بیایند به خیابان ولی وقتی با ما نیستند اگر به خیابان بیایند بازداشت می کنیم؟

  ما مگر گذاشته‌ایم که در مردم مطالبه گری بوجود بیاید؟ از معلمی که مطالبه‌گری می‌کند، باطوم قدردانی می‌کنیم!

   

 • پزشکیان: با کفر می شود مملکت را نگه داشت، اما با ظلم نه!

 • جلیلی: توصیه‌ام این بود که اطرافیانم تقوا را رعایت کنند

  سعید جلیلی:

  توصیه کرده‌ام که هیچوقت برای دنیای امثال من آخرت خود را خراب نکنید. حدود کار سیاسی، تقوای الهی است و همه باید فردا جواب بدهند.

  همین نکته که آقای پزشکیان گفتند وقتی شنیدم به دوستانمان گفتم که حتما‌ شما اعتراض کنید قبل از اینکه آقای پزشکیان اعتراض کنند.

  اشکال کار این است که اگر ما خودمان یا ستادهایمان یا آنها که مسئولیت رسمی دارند در این عرصه ها بداخلاقی کنند حتماً مذموم است و باید جلویش گرفته شود.

 • پزشکیان: اکثر قدرت‌ها در کشور دست یک جناح خاص است

  پزشکیان: 

  الان این واقعیت وجود ندارد. ما یک عده خواص هستیم که سفره خودمان را داریم و مردم سفره دیگری دارند.

  مشکل فقرا ما هستیم، مشکل فقرا که آمریکا نیست. قانون و برنامه هم وجود دارد و باید اجرا شود.

   

 • پزشکیان: وقتی رفته بودم زیارت برخی‌ها به من می‌گفتند «مرگ بر منافق». من منافقم؟

  من رفته بودم زیارت افرادی که ادعای حزب اللهی بودن دارند علیه من شعار" مرگ بر منافق" دادند، آیا من منافقم؟ من که همیشه بر مبنای اعتقاد و باور عمل کرده ام؟

  محرومین همیشه پای صندوق آمدند، مشکل این است که ما آنها را هم ندیدیم و برای اینها برنامه نداریم.

  به عنوان مثال برنامه بهداشت و درمان چهار دهه است نوشته شده، اما اجرا نشده است.

  مساله این است که مجلس و دولت و قوه قضاییه برای خودشان سفره دیگری پهن کرده اند و مردم این را می بینند.

  اگر مسئولین به فکر مردم بودند برای خودشان سفره جدا پهن نمی کردند، افراد خودشان را استفاده در پست ها استفاده نمی کردند.

  گفتند به کردها پست دادیم، اما آنها سنی نبودند، اگر کسی سنی بود و استعداد داشت آیا نباید از او استفاده شود؟

  بیشتر پست ها در اختیار یک عده خاص است. مردم باید مشارکت داده شوند.

 • پزشکیان: به زیارت رفته بودم بچه های حزب اللهی به من گفتند منافق!

 • پزشکیان: من تمام زندگیم برای اعتقادات است و منافق نیستم

 • جلیلی: اینکه به 10 میلیون نفر در کشور بگوییم طالبان هستید کمکی نمی کند

 • جلیلی: آقای پزشکیان زنان سرپرست خانوار باید در برنامه های شما و دولت دیده بشوند

 • پزشکیان: مشارکتی که صورت گرفت نگران کننده است

  مسعود پزشکیان:

  مشارکتی که صورت گرفت نگران کننده است؛ قابل قبول نیست که ۶۰ درصد مردم پای صندوق نیایند.

  بخشی به خاطر این است که زنان جامعه را بازی نمی‌دهیم؛ قومیت‌ها را بازی نمی‌دهیم. وقتی من را بازی ندهند، طبیعتاً بازی نمی‌کنم. وقتی من را حساب نمی کنند چرا پای صندوق رای بیایم؟

  وقتی حقوق مردم را نادیده بگیریم و صدایشان را نشنویم، انتظار از اینکه بیاید پای صندوق، انتظار درستی نیست.

 • سعید جلیلی: آقای پزشکیان درست گفت، اگر انتظار داریم مردم بیایند باید مردم را ببینیم

 • پزشکیان: به خاطر برخورد با دختران داریم پشتوانه خود را از دست می دهیم

 • جلیلی: باید علل کاهش مشارکت مردم را بررسی کنیم

  سعید جلیلی:

  برای رسیدن از وضع موجود به مطلوب باید از خود مردم استفاده کرد.

  نمی‌شود موقع انتخابات در فلان روستاها هم با هلیکوپتر صندوق رای ببرید که رای بدهند ولی در سایر ایام آنها را رها کنید؟

   

 • جلیلی: برای افزایش مشارکت در انتخابات برنامه دارم

  سعید جلیلی:

  یکی از برنامه‌های مهم دولت من حتماً این خواهد بود که  مشارکت مردم حتماً و حتماً روز به روز بتواند در عرصه های مختلف جدیتر و موثرتر باشد. چه در اقتصاد چه در فرهنگ و چه در سیاست.

  گفتمان دولت سایه مشارکت مردم است؛ هرکسی به اندازه وسع خود باید تلاش کند روند کشور را به سمت بهتر شدن ببرد.

   

 • پزشکیان: وقتی 60 درصد مردم به انتخابات نمی آیند یعنی خلاءای در کار ماست

  وقتی نخواهیم صدای مردم را بشنویم، طبیعی است که نمی شود انتظار داشت به پای صندوق بیایند

   مردم نسبت به ما مسئله دارند.

 • پزشکیان: من بنزین را گران نمی کنم، قاطعانه می گویم

  بدون رضایت مردم هیچ اقدامی نخواهیم کرد

   

 • سعید جلیلی: باید دید چرا مشارکت مردم کم شده است؟

 • سعید جلیلی: گروه های مختلف مردم باید احساس کنند که می توانند مشارکت کنند

  گفتمان دولت سایه یعنی مشارکت مردم، یعنی هر کسی به اندازه وسع خودش تلاش کند تا کشور به سمت بهتر شدن پیش برود.

   

 • سعید جلیلی: هر پیشرفتی در کشور بوده با مشارکت مردم حاصل شده است

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.