life

جی پلاس؛

آیت الله شبیری زنجانی درباره بی رغبتی آیت الله شیخ عبدالکریم حائری به ریاست بر حوزه از قول امام خمینی خاطره ای نقل کرده است.

جی پلاس: در کتاب "جرعه ای از دریا که حاصل بیانات آیت الله سید موسی شبیری زنجانی است درباره بی رغبتی آیت الله شیخ عبدالکریم حائری به ریاست بر حوزه، اینگونه نقل شده است:

 

 مرحوم آقای خمینی نقل می‌کرد: وقتی انگلیسی‌ ها در سال 1341ق علمای عراق (مرحوم آقای آسید ابوالحسن اصفهانی و آقای نائینی) را به ایران تبعید کردند، ایشان مدتی در اراک بودند و سپس به قم آمدند. 

 

 قبل از ورود آنها به قم آقای آسید محمد تقی خوانساری به مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری اصرار می‌ کند که این چند روز درس‌ ها را تعطیل کنید. آقای حاج شیخ به تعطیلی دروس تمایل نداشت و می‌ گفت که تعطیلی دروس در روز ورود آقایان کافی است. 

 

 آقای آسید محمد تقی اصرار می‌ کرد و آقای حاج شیخ هم زیر بار نمی‌ رفت. سرانجام آقای آسید محمد تقی به حاج شیخ عرض کرد: آقا، مردم بر می‌گردند!

 

آقای حاج شیخ ناراحت شد و گفت: آقا، شما تصوّر می‌کنید که من برای گرفتن این منصب حرص می‌ زنم و علاقه دارم که رئیس بشوم؟ خدا شاهد است که اگر در یکی از این روستاها زندگی کنم، طبع من مایل‌تر است از این که متصدّی ریاست بشوم. من به این امور رغبتی ندارم. 

 

 آقای آسید محمد تقی خیلی خجالت کشید و گفت: نه آقا، من نمی‌ خواستم جسارت کنم و بگویم مردم از شما بر می‌گردند. منظورم این بود که مردم از دین بر می‌گردند و عقایدشان سست می‌ شود.   

 

برشی از کتاب جرعه ای از دریا؛ ج 4؛ ص507

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1496431
ارسال نظر

موضوعات داغ