13 چیز ممنوع برای فاضلاب آشپزخانه + اسامی

معمولا مردم از انداختن هیچ چیزی درون فاضلاب دریغ نمی ‎کنند و از عواقب این کار آگاه نیستند اما آیا نمی ‎دانید که انداختن بعضی چیز‎ها درون فاضلاب یا همان لوله ی سینک ظرفشویی کاملا اشتباه است؟ توصیه ما در این بخش به شما این است که این لیست را بخوانید و برای همیشه به خاطر بسپارید.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ می توان گفت که اغلب افراد از ریختن هیچ چیزی به درون فاضلاب دریغ نمی کنند، اما باید این را بدانند که ریختن برخی چیز ها درون لوله فاضلاب آشپزخانه کاملا اشتباه است.

 معمولا مردم از انداختن هیچ چیزی درون فاضلاب دریغ نمی ‎کنند و از عواقب این کار آگاه نیستند اما آیا نمی ‎دانید که انداختن بعضی چیز‎ها درون فاضلاب یا همان لوله ی سینک ظرفشویی کاملا اشتباه است؟ توصیه ما در این بخش به شما این است که این لیست را بخوانید و برای همیشه به خاطر بسپارید.

 

13 چیزی که انداختن آن ها درون لوله فاضلاب آشپزخانه ممنوع است

 

1. برنج و ماکارونی درون لوله فاضلاب:

برنج و ماکارونی بعد از خیس شدن افزایش حجم پیدا خواهند کرد و حل شدن آن ‎ها درون آب زمان زیادی طول خواهد کشید، بنابراین ریختن این نوع مواد غذایی به درون فاضلاب باعث انسداد لوله ها خواهد شد.

 

2. پوست تخم مرغ در لوله فاضلاب:

معمولا افراد تصور می ‎کنند که اگر پوست تخم مرغ به قطعات کوچک خرد شود، ریختن آن به درون فاضلاب مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اصلا اینطور نیست. قطعات کوچک پوست تخم مرغ به قطعات بزرگتر می ‎چسبند و باعث ایجاد توده های بزرگتر می ‎شوند و در نهایت سبب انسداد فاضلاب خواهند شد.

 

3. آرد در لوله فاضلاب خانه:

اگر با خمیر آشنایی داشته باشید، احتمالا می ‎دانید که اجزای تشکیل دهنده آن آرد و آب هستند و حال تصور کنید خمیری درون لوله ایجاد شده باشد و اجزای دیگر مواد غذایی درون این خمیر قرار گرفته اند که چنین وضعیتی در نهایت منجر به انسداد لوله خواهد شد.

 

4. دانه های قهوه:

اکثر افراد تصور می کنند دانه های قهوه به اندازه کافی کوچک هستند و به لوله های فاضلاب نمی چسبند، اما در حقیقت اینطور نیست و بیشتر لوله کش ها می گویند قهوه لوله های فاضلاب آشپزخانه را مسدود می کند.

 

5. زباله های ساختمانی:

زباله های ساختمانی مانند خرده نان و یا سنگ ریزه ها باعث انسداد لوله می ‎شوند. وقتی قطعات بزرگ تر لوله را مسدود کنند، قطعات کوچکتر روی آن‎ ها و دیواره های لوله مستقر می ‎شوند و با گذشت زمان باعث ایجاد مشکلات جدی تر خواهند شد.

 

6. دارو ‎ها در لوله فاضلاب منزل:

برخی افراد تصور می ‎کنند که دارو ها به راحتی در آب حل می‎ شوند و منجر به انسداد لوله نمی ‎شوند. در حالی که داروها، آب را اشباع کرده و آن را مسموم می ‎کنند. فیلتر های تصفیه آب می ‎توانند آن را از رسوبات و میکروارگانیسم های مختلفی پاک کنند اما هیچ فیلتر تصفیه ای قادر به جدا کردن دارو از آب نیست.

 

7. برچسب های مختلف روی میوه و قوطی ها:

حتی اگر این برچسب ها بسیار کوچکند، آن ها را درون سطح زباله بریزید و از ورود شان به فاضلاب جلوگیری کنید. این برچسب ها همراه با چسب هستند و انحلال آن ها درون آب مدت زمان زیادی می ‎طلبد.

 

8. مو در لوله فاضلاب:

موها به ویژه از نوع ضخیم و بلند، اصلی ترین و شایع ترین دلیل انسداد لوله های حمام هستند. رشته های مو در هم تنیده می ‎شوند و سبب ایجاد توده‎ های بزرگ خواهند شد و بسیاری چیز های دیگر را درون لوله حمام در خود گرفتار می‎ کنند. بنابراین بهتر است قبل از دوش گرفتن موهای خود را شانه کرده و موهای ریخته تان را درون سطل آشغال بریزید و این امر باعث می ‎شود که موهای کمتری به فاضلاب حمام راه پیدا کنند.

 

9. فیلتر سیگار لوله فاضلاب خانه:

فیلتر سیگار بعد از خیس شدن متورم شده و افزایش حجم پیدا خواهد کرد و می ‎تواند موجب انسداد لوله آب شود. همچنین مواد موجود در فیلتر سیگار مانند نیکوتین در آب حل شده و آن را مسموم خواهند کرد و فیلتر های تصفیه آب قادر به پاک کردن این مواد مضر از آب نیستند.

 

10. روغن، چربی:

چربی ها ذرات ریزی هستند که وقتی با باقی مانده مواد غذایی یا مواد دیگر ترکیب می شوند، لوله ها را مسدود می کنند. چربی موادی مانند پوسته تخم مرغ را به هم می چسباند و گلوله های ضخیم و چسبنده ای ایجاد می کند که می تواند راه عبور در لوله ها را مسدود کنند به طوری که هیچ چیز از آنها عبور نکند.

 

11. پنبه:

اگرچه دستمالهای کاغذی و پنبه ها زیست تخریب پذیر هستند اما به این معنی نیست که بلافاصله در آب حل می شوند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت جذب دارند و در واقع موجب گرفتگی لوله ها می شود. اگر مجبور به استفاده از دستمال یا پنبه هستید، بعد از اتمام کار آنها را داخل سطل زباله بیندازید در غیر این صورت، توصیه می کنیم از حوله های پارچه ای استفاده کنید، به خصوص در آشپزخانه ها که مصرف حوله و دستمال بیشتر است.

 

12. مواد شوینده خانگی:

مواد شوینده خانگی شامل مواردی مانند تمیز کننده های خانگی و شوینده های اتومبیل هستند. اگرچه این مواد لزوماً باعث مسدود شدن لوله ها نمی شود، اما این مواد شیمیایی در صورت ورود به منبع آب (آب های زیرزمینی)می تواند برای سلامتی مضر باشد.

علاوه براین مایعاتی که از اتومبیل نشت می کنند هرگز نباید وارد فاضلاب شوند. 

 

13. رنگ:

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه کرد عدم شست و شوی رنگ ها و حتی قلمو ها است زیرا ورود این مواد شیمیایی به داخل فاضلاب مشکلات زیادی را ایجاد می کند. در حقیقت برخی کشورها در این زمینه قوانینی دارند چرا که ورود این مواد شیمیایی مضر به داخل آب آسیب زیادی به سلامت انسانها و محیط زیست وارد می کند.

منبع: نمناک

دیدگاه تان را بنویسید