قیمت واقعی گوشت اعلام شد؛ 22 آذر 1402

رییس شورای تامین دام کشور گفت: قیمت منطقی یک کیلوگرم گوشت در بازار داخلی با احتساب هزینه‌ های تولید و هزینه‌ های جانبی بین ۳۵۰ تا ۴۲۰ هزار تومان در بدترین شرایط است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ ایرنا نوشت: رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه جمعیت دام زنده گوسفندی و گوساله کشور کاهش نیافته است، از تداوم ثبات و حتی کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار خبر داد.

«منصور پوریان» درباره وضعیت بازار گوشت قرمز و گزارش مرکز آمار از کاهش آمار کشتار در کشتارگاه ها، اظهار داشت: با توجه به تامین دام زنده و لاشه گوشت وارداتی در کشور که باعث ثبات نسبی قیمت در دو تا سه ماه اخیر شده است، اکنون باید شاهد کاهش قیمت در بخشی از اقلام گوشتی باشیم، اما برخی موج سازی‌ در کردند تا مانع تداوم کاهش قیمت گوشت شوند و در واقع به قیمت واقعی خود نرسد.

وی افزود: طبق آمارها تهران عمده مصرف کننده گوشت قرمز در کشور است و بیشترین کشتارگاها در اطراف تهران قرار دارند؛ بنابراین ممنوعیت ورود و خروج دام زنده به استان‌های مختلف سبب این موضوع شده است.

به گفته رییس شورای تامین دام کشور، آنچه مرکز آمار اعلام کرده کاهش کشتار آیت که به معنای کاهش جمعیت دام زنده نیست.

پوریان با بیان اینکه در گذشته نیز بیشتر کشتارها مربوط به تهران بود، اضافه کرد: طی ماه‌های اخیر بیشترین گوشت مصرفی تهران از محل واردات گوشت گوسفندی و گوساله تامین شده؛ بنابراین طبیعی است که کشتار دام زنده تهران کاهش یابد.

پوریان رییس شورای تامین دام کشور گفت: در حال حاضر جمعیت دامی سبک (گوسفندی) کشور ۶۰ میلیون راس است و با زایش‌ های رخ داده در انتهای پاییز به ۶۵ میلیون راس خواهد رسید و در بخش دام سنگین نیز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام شیری و گوشتی داریم که با احتساب دام‌ های محلی این میزان به ۵.۵ میلیون راس می‌رسد.

وی تصریح کرد: اکنون در استان خوزستان نیز شاهد افزایش قیمت گوشت قرمز هستیم که دلیل آن ممنوعیت ورود و خروج دام به استان‌ های مرزی برای جلوگیری از قاچاق دام زنده است؛ زیرا پیش از این خوزستان دام‌هایی از استان‌ های مجاور داشت که کشتار می‌شدند، اما با ممنوعیت ایجاد شده ورود و خروج دام ممنوع شده است، بنابراین قیمت در استان افزایش یافته است.

پوریان بخشی از کاهش کشتار را نیز زایش دام ها دانست و گفت: اکنون دام‌ زنده در استان‌ های غربی، جنوب غربی و به ویژه استان خوزستان در موقعیت زایش هستند، بنابراین دام کشتاری کاهش یافته است.

رییس شورای تامین دام کشور تاکید کرد: با این وجود وضعیت موجودی گوشت گوسفندی و گوساله‌ای که داریم در بهترین شرایط خودش قرار دارد، بنابراین در روزهای آینده بعد از ثبات نسبی که داشته ایم انتظار می‌رود با تامین خوبی که در حال انجام است، شاهد کاهش قیمت در برخی اقلام پرمصرف گوشت باشیم.

افزایش واردات گوشت گرم و منجمد گوسفندی و گوساله

رییس شورای تامین دام کشور ادامه داد: طی ماه های اخیر با برنامه‌ریزی و مدیریت خوبی که در وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت، بازار مسیر خود را به خوبی طی می‌کند به طوری که در این هفته شاهد افزایش واردات گوشت گرم و منجمد گوسفندی و گوساله خواهیم شد.

پوریان با اشاره به اینکه به طور معمول وضعیت تامین دام در فصل پاییز از شرایط خوبی برخوردار است، گفت: در بخش پرواربندی گوساله نیز، پروارهای خوبی شکل گرفته و این به تدریج وارد چرخه عرضه می‌شود و بنابراین شاهد شرایط نرمال در بازار گوشت کشور خواهیم شد.

وی ادامه داد: احتمال واردات ۸۰۰ هزار رأس دام پرواری گوساله در فصل زمستان نیز وجود دارد که نسبت به تولید دو ماه گذشته ما شرایط مطلوب خواهد شد و شرایط تولیدی نیز خوب است.

به گفته پوریان، اکنون دام پرواری گوساله از کشور پاکستان تامین شده که با ورود تدریجی لاشه این دام در بازار شاهد کاهش قیمت‌ ها خواهیم بود، البته قرار است دام پرواری از کشورهای دیگر نیز تامین شود که می‌تواند به مساله بازار گوشت داخلی کمک کند. همچنین گوشت گوسفندی گرم به صورت انبوه وارد می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

قیمت واقعی گوشت قرمز بین ۳۵۰ تا ۴۲۰ هزار تومان

رییس شورای تامین دام کشور گفت: قیمت هر کیلوگرم دام زنده گوسفندی و گوساله، بین ۱۷۰ تا ۱۹۰ هزار تومان است و افزایشی در این خصوص نداشتیم؛بنابراین قیمت منطقی یک کیلوگرم گوشت در بازار داخلی با احتساب هزینه‌ های تولید و هزینه‌ های جانبی بین ۳۵۰ تا ۴۲۰ هزار تومان در بدترین شرایط است، یعنی هزینه‌ های تولید و حمل و نقل در نظر گرفته شده است، بالاتر از این رقم منطقی نیست و با منطق بازار و تولید هماهنگی ندارد.

وی اضافه کرد: در پشت پرده این داستان مجموعه‌ هایی، از گران بودن گوشت نهایت سود را می‌برند بنابراین به دنبال این هستند که قیمت دام و گوشت کاهش پیدا نکند درحالی که نرخ دام طی ماه‌ های اخیر نه تنها افزایشی نبوده بلکه علاوه برکاهش ثبات نیز داشته است .

به گفته پوریان، در بحث لاشه گوشت قرمز گرم و منجمد واردات به طور مستمر و روزانه وارد می‌شود و در حال توزیع در میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. اما برخی سودجو از فرصت استفاده می کنند تاجایی که سعی در فروش قیمت بالای گوشت دارند، به طور مثال اگر قیمت واقعی هر کیلوگرم گوشت حدود ۴۲۰ هزارتومان است سعی دارند این محصول را با قیمت‌ هایی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بفروشند که این اقدام گران‌فروشی و اجحاف به مصرف کنندگان است.

دیدگاه تان را بنویسید